KOŠICE. Vybrať si môžete z bohatej ponuky prezentovaných diel od rozmanitých tvorcov. Nájdete tvorbu umelcov z Košíc i Číny.
Východoslovenská galéria ponúka v priestoroch na Alžbetinej ulici výstavu mladej košickej výtvarníčky Lucie Dovičákovej s názvom Ruže pani domácej. Ide o výber autorkinej tvorby z ostatných rokov. Okrem malieb uvidíte aj zaujímavé videá, fotografie či práce na papieri. Lucia sa v roku 2006 stala finalistkou Ceny Oskára Čepana a v roku 2011 získala ocenenie Nadácie Tatra banky Mladý tvorca. „V posledných rokoch sa venuje prevažne figurálnej maľbe a kresbe, jej charakteristický rukopis sa pohráva s estetikou insitného umenia či takzvanej zlej maľby. Jej tvorba je hodenou rukavicou našim vnútorným obavám a fantáziám o ideálnom živote,“ naznačila kurátorka Gabriela Kisová. Výstava potrvá do 24. júna.
FotoGaléria NOVA v týchto dňoch až do 7. júna rovnako prináša tvorbu košického rodáka. Martin Mlynarič, absolvent Katedry fotografie pražskej FAMU, predstavuje práce, ktoré vznikli počas a po ukončení jeho štúdia. Prezentuje sa manipulovanou fotografiou. Výstavnú kolekciu pozostávajúcu zo štyridsiatich snímok tvoria okrem figurálnych motívov aj portréty a fotochemické otlačky. Výber obsahuje cykly fotografií Ikony, Obtisky a Röntgeny.
Snímky pacientov v Sudáne a gruzínskych zápasníkov
Tisíc životov Jany Čavojskej je názov výstavy fotografií fotoreportérky a publicistky. Nájdete ju v Kultúrnom stredisku Iskra do 18. júna. Autorka predstavuje fotografie príbehov ľudí v rôznych častiach sveta. Napríklad pacientov nemocníc v Južnom Sudáne, v ktorých pracujú aj slovenskí lekári, vysídlencov v Gruzínsku, rumunských Slovákov, indických cirkusantov, gruzínskych zápasníkov, čínskych lodníkov, egyptských svadobčanov a ešte mnohých ďalších. Šesťdesiatpäť farebných fotografií na plátne zachytáva pestrosť súčasného sveta a jeho veselé aj vážne momenty.
Mučení umelci
Rotunda na Zbrojničnej ulici „hostí“ do 18. mája výstavu Pravdivosť-Súcit-Znášanlivosť. Výstava sa začala v USA a Kanade a teraz prišla do Európy. „Vystavujúci umelci sú ľudia, ktorí sa venujú tradičným cvičeniam Falun Gong (Falun Dafa), ktoré boli v roku 1999 zakázané v krajine svojho pôvodu, Číne. Základnými princípmi Falun Gongu sú pravdivosť, súcit a znášanlivosť, ktoré predstavujú priamy opak histórie ovládania, nátlaku a násilia komunistickej strany,“ uviedla organizátorka Štefánia Mihaličová. Podľa jej slov niektorí z umelcov zažili na vlastnej koži mučenie, nútené pracovné tábory a útlak. Ich umelecké diela zobrazujú príbehy ľudí, ktorí sú v Číne takto prenasledovaní.
V Múzeu Vojtecha Löfflera si máte možnosť do 27. mája prezrieť výstavu tvorby Jarmily Mitríkovej a Dávida Demjanoviča s názvom Nový folklorizmus, synagóga na Zbrojničnej ulici núka výstavu členov umeleckého spolku C+S art.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári