KOŠICE. Doteraz šesťkrát súdne trestaný bývalý príslušník francúzskej cudzineckej légie Ján Tatič (38), ktorého polícia viac ako desať rokov spája s košickým podsvetím, dostal svoj prvý vážnejší nepodmienečný trest.
Okresný súd Košice I ho včera odsúdil na desať rokov za podpálenie košického kasína v čase pokrového turnaja a falošný občiansky preukaz, ktorý mal pri sebe na úteku v Českej republike v roku 2010. O týchto skutkoch boli jednoznačné dôkazy.
Tatič pri kasíne Monte Carlo na Južnej triede v roku 2009 nechal čiapku a rukavicu, na ktorej sa našli biologické stopy s jeho DNA. Navyše si pri čine spôsobil na nohe popáleninu, ktorú sa potom snažil zakryť veľkým tetovaním.
Núkal vypálenie konkurencie
Usvedčoval ho aj majiteľ zničeného podniku. Vypovedal, že obžalovaný sa mu pred skutkom ponúkol, že vypáli jeho konkurenciu, čo podnikateľ odmietol. V Čechách polícii pri zadržaní exlegionár vydal doklad na meno Košičana, ktorý bol viac ako rok mŕtvy.
Napriek desaťročnému trestu môže byť Tatič spokojný. Prokuratúra mu v hlavnom bode obžaloby kládla za vinu, že v októbri 2004 v lese pri Vyšnej Kamenici z pomsty zastrelil svojho niekdajšieho priateľa z légie Mariána Stachowa.
Obžaloba tvrdila, že potom v snahe dostať sa z väzby, kde bol za organizovanie rozsiahlych krádeží z obchodného centra Baumax, kontaktoval políciu s tým, že jej pomôže objasniť starú vraždu. Pri výsluchoch za páchateľov označil troch mužov z takzvaného kolárikovského gangu.
Pochybnosti o svedkoch
Za tieto skutky Tatiča obvinili na základe výpovedí Ladislava Božňáka a Petra Krištofíka. Mladíci s kriminálnou minulosťou tvrdili, že videli, ako bývalý legionár strieľal na Stachowa a potom ich vyhrážkami, že ich zabije, prinútil odtiahnuť telo do pripraveného hrobu.
Podľa súdu však nebolo dokázané, že vražda spojená s takýmto vydieraním sa stala tak, ako to tvrdí obžaloba. Pochybnosti má najmä o Božňákovi a Krištofíkovi. Prvý svedčil proti Tatičovi až potom čo strávil istý čas v cele s Marošom Kanászom, jedným z trojice pôvodne obvinených z likvidácie Stachowa.
Druhý zasa najprv tvrdil, že pri vražde nebol. Oboch za ovplyvniteľných označila znalkyňa z psychológie a nevylúčila, že fabulujú. „Existujú preto vážne a rozumné pochybnosti o vine obžalovaného,“ povedal predseda senátu Ľuboš Vereš.
Žiadne krivé obvinenie
Tatičova výpoveď proti kolárikovcom podľa neho nie je trestným činom krivého obvinenia, ako sa nazdáva prokuratúra. „Nemôže ním byť len preto, že došlo k zastaveniu stíhania pôvodne obvinených osôb... Žiaden iný dôkaz nebol predložený,“ vysvetľoval sudca.
Dodal, že Tatič stále trval na verzii, že vraždil niekto iný, a aj keď niektoré okolnosti naznačovali, že mal snahu „obchodovať s informáciami“, neznamená to, že si všetko o prípade Stachow vymyslel.
Tatiča na pojednávaní zastupovali len dvaja náhradní obhajcovia, ktorých mu ustanovil súd, aby neprítomnosť riadneho advokáta nebrzdila proces. Na žiadosť obžalovaného títo právnici neprednášali žiadnu záverečnú reč, hovoril len sám.
Božňáka a Krištofíka označil za pseudosvedkov, ktorí menili výpovede podľa potrieb vyšetrovateľov. O svojom stíhaní povedal, že je nezákonné. Či sa proti rozsudku odvolá, sa ešte rozhodne.
Vo väzbe za iné
Prokurátor Kristián Kuko zahlásil odvolanie hneď. „Všetky osoby dotknuté skutkami pochádzajú z kriminálneho prostredia a páchali spolu trestnú činnosť. Preto by bolo ilúziou mať v tomto prípade ako ideálneho svedka slušného človeka,“ povedal.
Krajský súd by mal rozsudok preskúmať čo najskôr. Tatič je totiž za mrežami len preto, že naňho súd uvalil väzbu v inej trestnej veci, v ktorej je obvinený z podvodu so zmenkami. V hlavnom prípade mu už uplynula zákonná lehota.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári