KOŠICE. Ľudia zájdu do lekárne a kúpia si liek na voľný predaj, ak chcú utlmiť bolesti alebo sa potrebujú zbaviť prechladnutia, horúčky či chrípky. Trend ukázal prieskum agentúry TNS Slovakia na vzorke približne 500 ľudí, ktorého sa zúčastnili aj Košičania.
Šesťdesiatpäť percent respondentov uviedlo, že si v prípade zdravotných ťažkostí kupuje voľnopredajné analgetiká, 63 percent opýtaných si s liečivami bez predpisu lieči upchatý nos či boľavé hrdlo.
Podľa Vladimíry Bunčákovej, PR manažérky agentúry si prípravky proti bolesti kupujú častejšie ženy ako muži.
Vlastná skúsenosť
Ľudia dbajú aj na prevenciu. V lekárňach si vo veľkom počte pýtajú minerály, vitamíny a lieky podporujúce imunitu. Tieto liečivá preferujú osoby vo veku 40-49 rokov. Ak má niekto kožné problémy, je viac opatrný, liečbu si sám nenaordinuje. Radu o vhodnom lieku hľadá v ambulancii kožného lekára. Najčastejšie tak robia opäť ženy.
Pri kúpe voľnopredajných liekov sa respondenti spoliehajú najmä na vlastnú skúsenosť, následne sa riadia odporúčaním lekára alebo lekárnika, vysvetľuje Bunčáková.
Košičanka Alexandra si zvykla kupovať lieky na voľný predaj.
„Teraz som na materskej dovolenke, takže sa snažím nebrať zbytočne žiadne tabletky. Ale predtým som si kúpila sama niečo na nádchu, prípadne proti bolesti. Ak som mala väčšie komplikácie ako napríklad vysokú teplotu, radšej som sa poradila s lekárom, čo by mi pomohlo.“
Výsledky prieskumu potvrdzuje aj zastupujúca vedúceho lekárnika z Lekárne Maratón Viera Mazúrová.
„Zákazníci kupujú na voľný predaj najmä analgetiká. V chrípkovej sezóne si tiež pýtajú sirupy proti kašľu, obľúbené sú teplé nápoje proti nachladnutiu. Niektorí zákazníci si nenechávajú poradiť, prídu a žiadajú si presný názov lieku, ktorý poznajú. Iní sa zase riadia podľa vlastnej skúsenosti.“
Choroba nemusí ustúpiť
Voľnopredajné lieky samy osebe človeku neuškodia, rizikom môže byť, že chorému nepomôžu a premešká sa vhodný čas začatia liečby, vysvetľuje všeobecný praktický lekár pre dospelých Juraj Czikk.
„Pacient nemá čas zájsť k lekárovi, preto si kúpi ako prvú pomoc voľnopredajný liek. Príznaky sa síce môžu zmierniť, ale choroba neustúpi. Sám totiž nedokáže rozlíšiť, akú má diagnózu, či mu pri jeho ochorení vystačí na liečbu voľnopredajný liek alebo liek viazaný na predpis. S chorobou bojuje, ale často bez efektu, preto potom musí navštíviť lekára.“
Lekár nevidí problém v tom, ak ľudia použijú na odstránenie bolesti analgetiká. Nesmie to však byť dlhodobo a pri zápalovom ochorení. Podľa Czikka je najlepšie užívať voľnopredajné lieky dva až tri dni a ak nepomôžu, je potrebné vyhľadať odborníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári