KOŠICE. Urbanovu vežu v Košiciach, národnú kultúrnu pamiatku, preberie po rokoch opäť Východoslovenské múzeum, zriaďovateľom ktorého je Košický samosprávny kraj. Informoval o tom riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák.
„Urbanova veža sa od letnej sezóny stane centrálnym bodom programu Terra Incognita, realizovaného v rámci projektu EHMK 2013. Súčasne bude miestom výstav, workshopov, prezentácií našich kultúrnych zariadení,“ uviedla hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková. Doložila, že v Urbanovej veži bude naďalej sídliť súkromné múzeum voskových figurín.
So súhlasom vlastníka Rímskokatolíckeho farského úradu Dómu sv. Alžbety sa na tom dohodli doterajší nájomca veže Alfonz Lukačin a riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák. Symbolický kľúč od Urbanovej veže odovzdá v piatok pomocný biskup košickej arcidiecézy Stanislav Stolárik predsedovi Košického samosprávneho kraja Zdenkovi Trebuľovi.
Objekt Urbanovej veže vznikol v poslednej tretine 14. storočia, čiastočnú renesančnú úpravu dostala v 17. storočí. Posledný stavebný zásah sa vykonal v rokoch 1943 – 1947, keď bola pristavená okolo veže neorenesančná arkáda so strieškou, kde bola osadená unikátna zbierka gotických a renesančných epitafov.
Urbanova veža ako súčasť areálu Dómu sv. Alžbety bola v roku 1970 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 1977 po rekonštrukcii objektu tu bola zriadená expozícia Umelecké kovolejárstvo na východnom Slovensku.
V rámci reštitúcii v roku 1996 Urbanovu vežu získal Rímskokatolícky farský úrad pri Dóme, ktorý ju prenajal. Niekoľko rokov bol v nej bar. V máji 2004 bolo v Urbanovej veži otvorené súkromné Múzeum voskových figurín, ktorého majiteľom je Alfonz Lukačin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári