KOŠICE. V kauze tunelovania Východoslovenských železiarní (VSŽ) cez fiktívnu rekonštrukciu budovy na Jégého ulici v Bratislave svedčil prvý popredný člen rezešovského vedenia.
Ladislav Drábik, niekdajší viceprezident pre riadenie a podpredseda Predstavenstva VSŽ vypovedal, že v podniku fungovali aj neformálne vzťahy nadradenosti a podriadenosti, čím ako keby zľahčoval moc oficiálneho manažmentu.
Vo viac ako desať rokov trvajúcom súdnom procese sú obžalovaní Milan Baran (46), niekdajší riaditeľ kancelárie prezidenta a bývalý mestský funkcionár HZDS František Cibuľa (61).
Prokuratúra tvrdí, že v rokoch 1996 až 1998 zo železiarní preliali 125 miliónov korún (takmer 4,15 milióna eur). Peniaze zaplatili VSŽ firme Ferrost, ktorej šéfoval Cibuľa, za rekonštrukciu svojej bratislavskej expozitúry, hoci sa na budove žiadne práce neurobili.
Na podiel akcií si napamätá
Drábik včera pred súdom potvrdil, že bol akcionárom pôvodne štátnych železiarní, ktorých privatizáciu priamymi predajmi spustila vláda Vladimíra Mečiara. Povedal, že akcie vlastnil ako fyzická osoba aj cez firmy, v ktorých mal podiel. Koľko ich presne mal, nepovedal s tým, že si na to nepamätá.
Zároveň ale odmietol, že by niečo vedel o faktúrach za neexistujúce práce na expozitúre v Bratislave, ktoré podľa obžaloby Ferrost vystavoval na pokyn Cibuľu a súhlas na ich preplatenie mal vo VSŽ dávať Baran.
„Na predstavenstve sme viackrát preberali rozpočet nákladov na rekonštrukciu. Faktúry ale nešli cezo mňa,“ povedal.
Keď Baranov obhajca naznačoval, že jeho klient mal nadriadených, Drábik začal vysvetľovať, že vo VSŽ bola komplikovaná hierarchia.
Drábik: Baran rozhodoval
„Hoci Baran bol oficiálne podriadený prezidentovi VSŽ, ako riaditeľ jeho kancelárie bol aj tajomníkom predstavenstva a tak všetky materiály prešli jeho rukami. Ak som chcel aby niečo išlo na predstavenstvo, musel som sa s ním do určitej miery dohodnúť,“ hovoril.
O tom, že Baran mal právomoc sám o určitých veciach rozhodovať hovoril Drábik, aj keď vypovedal o druhom skutku, ktorý je v obžalobe. Prokuratúra tvrdí, že riaditeľ kancelárie prezidenta VSŽ zaplatil v roku 1997 michalovskej firme 2, 2 milióna korún za bezcenné urbanistické štúdie Zemplínskej šíravy.
„Takéto faktúry nemohli byť uhradené bez jeho súhlasu, keďže spadali pod poradenskú činnosť, ktorá bola centralizovaná práve do kancelárie prezidenta pod jeho osobou,“ tvrdil Drábik.
Obžalovaný: Mal som nadriadených
Baran bol na takúto výpoveď pripravený. Po dvanástich rokoch od svojho obvinenia vyhlásil, že v čase skutkov už nepracoval v kancelárii prezidenta, lebo bol už riaditeľom VSŽ Consult.
„Okrem toho každý člen Predstavenstva VSŽ bol môj nadriadený. V roku 1997 sa totiž aktualizoval štatút, podľa ktorého člen predstavenstva samostatne fungoval ako valné zhromaždenie,“ povedal.
Súd proces odročil na neurčito. Musí zistiť pobyt niektorých svedkov. Vypovedať má ešte aj Ján Smerek niekdajší prezident VSŽ a Ľubomír Solár z takzvaného rezešovského kindermanažmentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári