Korzár logo Korzár Košice

Stredoveké Košice - významné mesto s metropolitným postavením (3. časť)

Košice dosiahli prosperitu vďaka obchodu. Postupne sa stali „mekkou" kupcov, kam prichádzali kvôli obchodu, ale radi chodili do Košíc aj pre ich dobrú povesť.

Kupec s tovarom na colnici.Kupec s tovarom na colnici. (Zdroj: archív autorky)

Košice dosiahli prosperitu vďaka obchodu. Postupne sa stali „mekkou" kupcov, kam prichádzali kvôli obchodu, ale radi chodili do Košíc aj pre ich dobrú povesť: bezpečnosť zaručovali hradby, serióznosť košické právne listiny, výhody - poctiví zmenárnici, platba tovaru rôznou menou a kúpa nehnuteľností. Mesto malo prístav na Hornáde, stavalo a opravovalo lode pre obchod aj obranu. Remeslá boli špecializované, import aj export dobre zorganizovaný, colniciam neuniklo nič, dozerali aj na balenie tovaru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dopyt po surovinách

Čo exportovali Košice a iné východoslovenské mestá? Historik O. R. Halaga vo svojej publikácii Košice - Balt zdôrazňuje, že: "...základným predpokladom vývozu z východoslovenského kraja a z karpatských oblastí vôbec bola v prvých storočiach predminulého tisícročia jeho surovinová báza a to veľké lesy, bohaté na drevo, zver a rudy. Vyhľadávaným tovarom diaľkového obchodu boli kožušiny, kože, kožky. Vyvážalo sa víno, včelí med a vosk, veľký dopyt z remeselne vyspelých oblastí na západe bol po drevnom popole."

Žiadaná bola smola zo stromov na mazanie, konzervovanie, svietenie, na stavbu lodí a člnov. Hojne ju kupovali aj majstri v Košiciach, kde stavali lode pre obchodnú riečnu dopravu aj pre obranu proti Turkom, rovnako aj v Stropkove a Bardejove. Košice mali prístav na Hornáde, kde sa nakladal tovar na vývoz a vykladal importovaný, prípadne prekladal na ďalšiu, už suchozemskú dopravu vozmi. Hornád aj iné naše vodné toky boli v tej dobe hlboké. Pozostatkom prístavov na Hornáde sú názvy obcí - napr. Lodina. V Lodine šikovný zemepán hneď zriadil aj colnicu, ale mohol vyberať clo len od nadol splavovaného dreva. V Košiciach lode aj opravovali a stavali plte. Na pltiach dovážali poľskú soľ - nevie sa, prečo nie na lodi, lebo neraz balvan soli spadol z plte do rieky.

V 12. - 13. storočí boli lesy surovinovou bázou pre vývoz dreva na lode, člny, sudy, šindle. Podľa dohody s poľským mestom Gdaňsk exportovali drevo z košických lesov špeciálne na stavbu a opravu lodí. Drevo splavovali po Poprade, Dunajci, Visle až do Pruska. Drevo z lipy zužitkovali na lyko, z dubov a briez bol dopyt po kôre, ktorú používali garbiari na farbenie kožiek od hnedej po červenú.

SkryťVypnúť reklamu

Uhorské kožky so zlatom

V košických lesoch žili medvede, divé mačky, rysy, líšky, vlci, hranostaje, rôzna lovná zver, množstvo vtáctva. V prvej polovici 13. storočia vyvážali z nich do západných krajín živé jelene, srny, hranostaje, veveričky, zajace, kuny, jarabice a okrem živého lesného vtáctva aj jeho mäso i suroviny ,ako perie, kosti pre rôznych remeselníkov. Pre kráľovskú kuchyňu dodávali mäso z veveričiek, kún a operencov.

V druhej polovici 13. storočia je v zoznamoch vyclievaného tovaru zaznamenaný vývoz kožušín a kožiek na sever popri Spišskom hrade. Kožky z Košíc boli známe ako „uhorské kožky". Pre nízku hmotnosť aj niekoľkých desiatok tisíc kožiek si nemohol dovoliť žiaden kupec ich samostatný transport po niekoľko tisíc kilometrov dlhej trase, lebo by bol finančným hazardom. Takže ich transportovali s ťažkými komoditami, ako boli zlato, striebro, železo. Tie naložili do košických ťažkých vozov, špeciálne vyrobených pre ťažké tovary košickými majstrami - volali sa maže - a vydali sa na dlhú cestu cez Poľsko, Prusko do Flandrie.

Boli to akoby predchodcovia kamiónov, lebo boli kryté a veľké. Kožušiny a látky na kratšie vzdialenosti vozili na vozoch s vínom a voskom. Z Košíc sa vyvážalo na tisíce kožiek a kožušín, o čom sú zápisy z colných staníc v poľskom Sanczi. Kožušiny boli takým vzácnym artiklom, že nimi namiesto peniazmi splatili aj dlhy. V obrovskom množstve ich predávali aj remeselníkom. Hojnosť týchto surovín zo zvierat košických lesov urýchlila vznik remesiel. Príkladom sú košickí kožušníci, ktorých cech so stanovami z roku 1307 bol prvý známy cech na našom území i v celom bývalom Uhorsku.

Stálou, po stáročia od košických kupcov žiadanou komoditou bolo víno. Košičania exportovali aj dobytok, najmä voly a kone a to v takom ročnom období, kedy bolo vhodné počasie. V starom období sa Košice špeciaiizovali na nakladanie rýb a vyvážali ich do Pruska.

SkryťVypnúť reklamu

Remeslá pre domáci a zahraničný trh

V stredovekých Košiciach i v neskoršom období boli výnosné odvetvia podnikania, špecifikácia výroby v cechoch, vo vývoze aj v dovoze. V 14. storočí podľa mestských Aktov súdu z rokov 1373 - 1405 sa s výrobkami kováčov, obuvníkov, krajčírov rátalo pre export. Vyvážali sa výrobky zlatníkov, remenárov, taškárov, nožiarov, opaskárov, výrobcov brnení, sedlárov, koželuhov, voziarov. Podľa Aktov súdu bolo v 14. - 15. storočí v Košiciach viac ako 200 zamestnaneckých špecifikácií pre domáci aj zahraničný trh. Napríklad mäsiar: nesekal mäso, bol to podnikateľ aj diaľkový kupec a skladoval vo veľkom množstve aj volské kože. Organizoval výkup dobytka, ktorý potom na miesto predaja hnali honci. Dojednával tiež obchody na našom aj zahraničnom trhu. Podobne pracoval aj rybár. Pre košický trh pracovali krčmári, pekári, kúpeľníci, držkári, tehliari, obchodníci s kapustou, vajcami a inými potravinami.

Spotrebitelia - hoci aj pred 600 rokmi - mali okrem luxusného tovaru záujem o cenovo dostupnejšie tovary z dovozu. Diaľkový obchod zareagoval lacnejšími látkami, surovinami a rôznym tovarom. Umožnilo to aj zrýchlenie transportu vodnými cestami. Prínosom bolo riečne spojenie na veľké vodné toky, ústiace do severných morí, ktoré sprístupnili celý rad krajín. Košickí kupci brázdili loďami, člnmi, plťami Hornád, Bodrog, Tisu, Slanú, Poprad, Dunajec a východné Slovensko sa stalo vstupnou bránou uhorského kráľovstva. Visla umožnila prístup do krajín, kde sa predtým náš obchod nemohol uplatniť.

(Nabudúce: Pakty vzájomnosti Krakova a Košíc)











Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu