Východ Slovenska patrí z hľadiska konzumácie alkoholu a následného sadnutia za volant k špičke. Zvlášť Košický kraj sa minulý mesiac vyznamenal a policajti načapali rekordné množstvo vodičov, ktorí mali v sebe nad jedno promile alkoholu.
KOŠICE. Smutná štatistika hovorí, že takmer štvrtinu zadržaných opitých vodičov na Slovensku chytili práve v Košickom kraji.
Veď kým v celej krajine zaznamenala polícia v apríli 478 prípadov, len v našom kraji ich bolo 106. Ide pritom o rekordný nárast, veď od účinnosti zákona, ktorý stanovil jazdu pod vplyvom alkoholu nad 1 promile za trestný čin, uplynulo len šesť mesiacov.
„Pokiaľ policajti v Košickom kraji zistili v novembri 2011 67 a v decembri 63 prípadov, teraz tento počet prvýkrát na Slovensku prekročil stovku. Pre porovnanie, Prešovský kraj eviduje v apríli 50 prípadov, Bratislava 54, druhý vnajhorší je Žilinský kraj so 65 prípadmi,“ povedal nám hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.
Ide pritom o udalosti, keď bol vodič pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo pod vplyvom inej návykovej látky, prípadne sa odmietol podrobiť vyšetreniu na ich zistenie. Vodičom za trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky pritom hrozí až ročné väzenie.
„Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu činnosti šoférovať až na 10 rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený, sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov.“
Závislosť posúdi psychiater
Podľa Slivku polícia vždy zároveň rozhoduje o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od alkoholu alebo iných návykových látok.
„Policajt rozhoduje o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu, teda pri akomkoľvek množstve promile. Na vykonanie preskúmania zdravotnej spôsobilosti policajt určí vodičovi primeranú lehotu. Počas nej mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť posudzuje psychiater.“
Ak ten zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia.
„V prípade, že psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností,“ vysvetľuje Slivka. Za odborné poradenstvo, ktoré musí absolvovať každý vodič, ktorý nafúkal, zaplatí jednotnú tarifu 270 eur u dopravného psychológa.
Alkohol je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Obeťami sú pritom nielen opití vodiči, ale aj nevinní spolujazdci či iní účastníci cestnej premávky.
Len nedávno sme písali o dôchodcovi, ktorý nafúkal takmer tri promile. Štatistiku východu však v apríli pokazil aj Braňo Mojsej. Tomu totiž hliadka polície namerala v dychu 2,85 promile.
Keďže prístroj nameral vyše jedno promile, skutok sa neposudzoval ako priestupok, ktorý rieši iba polícia, ale po novom ako prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Na ortieľ si potom počkal v cele policajného zaistenia.
Čo hrozí za alkohol za volantom
Od 1. novembra je jazda pod vplyvom alkoholu nad 1 promile trestným činom, hrozí až jednoročné väzeniePolicajti okamžite zakážu jazdu a súdy o treste rozhodujú v zrýchlenom konaní, spravidla do 48 hodín
Ak polícia prichytí vodiča pri jazde pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, vodiča zatkne a predvedie na príslušný útvar
Keď vodič nie je pre opitosť schopný vypovedať, do vytriezvenia bude čakať vo väzbe. Následne ho policajti vypočujú a ďalší postup určuje Trestný poriadok.
Vodič môže dostať trest povinnej práce, peňažný trest, podmienku, ale aj trest odňatia slobody do jedného roka.
Súčasťou každého trestu je aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá, ktorý môže trvať až desať rokov
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári