Nadrozmerný ukrižovaný Ježiš v kombinácii s pieskoviskom a plastovými figúrkami zvieratiek. Drevorezba z roku 1490 doplnená o havarované lietadielko či postavičku plastového novorodenca. Múzeum sa rozhodlo šokovať.
KOŠICE. Najnovšia inštalácia výtvarníka Helmuta Bistiku nepochybne vo Východoslovenskom múzeu opäť vzbudí záujem a vyvolá dialóg. Je súčasťou expozície Storočia v umení a zároveň upriamuje pozornosť na 140. výročie založenia múzea.
Umelec dokončil druhú inštaláciu v expozícii Storočia v umení na Hviezdoslavovej 3. Po tempere na dreve Posledný súd prišla na rad socha Ježiša z Veľkého Šariša, ktorú momentálne dopĺňa nielen maľba na stene, ale i pieskovisko či fotografie.
Bistikovi pomáhala trojica chlapcov s mentálnym postihom zo spoločenstva Maják.
„Páčilo sa mi robiť na gigantickom Ježiškovi, pretože je v týchto priestoroch múzea dominantný a veľmi pôsobivý. Na bielom pozadí zďaleka takto nevynikal. Ja som sa však opäť raz vyšantil a dotiahol to do extrému. Avšak len keď niečo narušíte, až tak to vypichnete,“ prezradil nám výtvarník, ktorého veľmi inšpirovali aj traja mladíci, s ktorými spolupracoval.
„Sú nepočujúci a majú aj mentálny či telesný postih. Prišli sme tu spolu, nechal som na nich pôsobiť samotnú sochu a rozprávať mi o pocitoch, ktoré v nich vyvolala. Každý z nich reagoval inak a bolo to obohacujúce. Obkreslili sme aj ich siluety, farby sme vybrali, ako to cítili a výsledok je prekvapivý.“
Množstvo symbolov
Bistikovo dielo je opäť plné symbolov. „Napríklad pieskovisko prezentuje svet detí, keďže Ježiš povedal Nechajte malých prísť ku mne. Lietadlo je zase symbolom našej doby, dieťatko symbolom toho, že to na svete napriek všetkému nejako musí ísť ďalej... Tak to cítim. Deti sa napríklad pri pohľade na sochu ukrižovaného Ježiška boja. Má ranu a tečie krv... No okrem utrpenia je to aj symbol nádeje. A hrou akoby negujeme tú strašnú vec, ktorej ľudia boli a sú schopní,“ dodal H. Bistika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári