Hoci zomrel pomerne mladý vo veku 54 rokov ďaleko od Slovenska v emigrácií, patrí medzi zakladateľov slovenskej populárnej hudby. Máloktorý vychodniar však vie, aká veľká osobnosť sa narodila a žila istý čas v Kežmarku. E. Genersich mal biľag spišského Nemca, preto jeho slávu zakryl prach socializmu.
KEŽMAROK, KOŠICE. Jeho skladby sa pred druhou svetovou vojnou pravidelne ozývali z rádia. Texty okrem iných naspievala aj taká osobnosť ako František Krištof Veselý a v súčasnosti zase Milan Lasica. Okrem toho sa skladby E. Genersicha zaskveli aj vo filme.
Umelec na vrchole svojho života zažil šikanu vtedajšej doby, preto ako politicky prenasledovaný spišský Nemec emigroval do Švajčiarska. Musel tak urobiť, hoci jeho životom bola hudba a nie politika.
Tí, ktorí na fenomenálneho skladateľa nezabudli si jeho príjemné swingové skladby vypočuli na koncerte v Základnej umeleckej škole v Kežmarku. Nechýbali tu ani jediní príbuzní umelca, a to syn a vnuk, ktorí žijú momentálne v Košiciach.
Otcovu hudbu pokladal za gýč
„Môj otec síce pracoval ako úradník, ale bol to dušou umelec. Narodil som sa v roku 1941, zomrel keď som mal 15 rokov. Spomínam si, ako hrával na klavíri a ja som sa ako dieťa okolo neho motal. V puberte som akosi jeho hudbu nepočúval, priznám sa, pokladal som ju za gýč. Až v čase, keď som bol starší, som dokázal oceniť hodnotu jeho diela,“ opísal nám jeho syn Peter.
Hoci si Genersich mladší rád vypočuje hudbu, neživí sa ňou, pôvodný povolaním je veterinár, dnes je podnikateľ.
Na margo svojho otca s úsmevom ešte povedal, že bol poriadny bohém. Veď okrem iného sa ženil sa ako 38-ročný, dovtedy bola jeho múzou istá blonďavá vydatá pani.
Vnuk hudobného skladateľa Roman sa živí ako producent hudby. „Rád som vzdal hold môjmu dedovi práve týmto koncertom. Bohužiaľ na môjho deda sa zabudlo, po vojne to mal veľmi ťažké. Pochovaný je v Bratislave, v Kežmarku však má náhrobný kameň,“ hovorí Roman Genersich.
Hudobný skladateľ bol dvakrát ženatý, jeho prvá manželka žije v Bratislave. Genersichovci, zdá sa, umelecké gény po svojom predkovi na sto percent nezdedili. Jeho syn však s úsmevom podotkol, že zdedil tantiémy, ročne dostáva honoráre vo výške asi 700 eur.
Autor: eka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári