Minulý týždeň sme sa bližšie pozreli na to, kedy sa chystajú otvoriť letnú sezónu kúpaliská v Košiciach i aké novinky chystajú. Dnes sme sa zamerali na prírodné plochy v Košiciach a v blízkom okolí.
Kto viac holduje kúpaniu v prírode, obľúbené je kúpanie na jazere na Sídlisku nad jazerom. "Sezónu otvárame posledný júnový týždeň," hovorí starostka MČ Nad Jazerom Anna Jenčová.
"K dispozícii bude požičovňa plavidiel - člnok alebo vodný bicykel, lanové centrum, toalety, sprchy, prezliekarne, detské i volejbalové ihrisko. Vstupné bude euro na deň a osobu, pre Jazerčanov na celú sezónu 4 eurá. Bude fungovať aj požičovňa plážových ležadiel. Pri jazere bude tiež plavčík a prvá pomoc."
Vstup do areálu so psom je podľa VZN zakázaný. Takisto aj vjazd autom. Starostka upozorňuje, že dodržiavanie zákazu je a bude mestskou políciou prísne sledované.
Na Bukovci, kedysi obľúbenom prírodnom kúpalisku, platí už niekoľko rokov zákaz kúpania.
„Vodná nádrž Bukovec bola postavená ako zásobáreň vody pre náš priemyselný podnik a kúpanie je tam na vlastnú zodpovednosť. Opätovne upozorňujeme, že v blízkosti hrádze je kúpanie zakázané a môže byť nebezpečné," hovorí Ľubomíra Šoltésová, manažérka pre vzťahy s médiami U.S. Steel Košice.
Iné to tento rok nebude ani na jazere v Čani. Už niekoľko rokov sa hovorí o projekte, ktorý by tam mal konečne umožniť kúpanie.
„V súčasnosti a pre sezónu leto 2012 je jazero v Čani nevhodné na kúpanie pre zlú kvalitu vody a premnožené sinice," informoval nás Michal Rečka, starosta obce Čaňa.
„Realizácia projektu Revitalizácia Čanianskych jazier je v štádiu čakania na vhodnú výzvu z fondov EÚ. Celkový náklad na projekt je cca 5 miliónov eur."
Pri čanianskej vodnej ploche je umiestnená informačná tabuľa, ktorá oboznamuje návštevníkov o zákaze kúpania z dôvodu jej zdravotnej nevhodnosti. Osadenie a obnovu nápisov na tabuli zabezpečuje každoročne obec Čaňa. Keďže sa však stále nájde mnoho odvážlivcov, ktorí odignorujú zákaz kúpania i tabule, oslovili sme aj regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ).
„Kvalita vody na kúpanie v štrkovisku Čaňa dlhodobo nevyhovuje na kúpanie, čo je verejnosti dobre známe, preto je v prírodnej nádrži kúpanie aj tento rok zakázané," hovorí Marcela Ferencová, vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia na RÚVZ so sídlom v Košiciach.
„Doposiaľ neboli zrealizované také opatrenia, ktoré by zabezpečili kvalitu vody na kúpanie v súlade s vyhl. MZ SR. č. 87/2008 Z. z. o požiadavkách na prírodné kúpaliská. Podľa údajov je tohto času pripravený projekt, ktorý daný stav rieši komplexne."
Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa kontrola kvality vody na kúpanie nevykonáva pravidelne. Zamestnanci RÚVZ však každoročne na začiatku kúpacej sezóny alebo v jej priebehu odoberú kontrolnú vzorku vody, aby zistili, aká je aktuálna situácia.
„Na základe výsledkov laboratórnych analýz z predchádzajúcich rokov je kvalita vody kolísavá, raz nevyhovuje v mikrobiologických ukazovateľoch, inokedy v biologických či fyzikálno-chemických ukazovateľoch. Riziko ohrozenia zdravia môže byť teda rôzne - od žalúdočných a črevných problémov, bolestí hlavy, vyrážok, začervenania kože, alergických reakcií až po akútne otravy spôsobené toxínmi siníc. Najcitlivejšou skupinou sú deti a ľudia s oslabeným imunitným systémom, čo však v žiadnom prípade nevylučuje možnosť vzniku ochorenia u ostatných skupín obyvateľstva," dodáva M. Ferencová.
Ak sa chystáte navštíviť niektoré prírodné kúpalisko v Košiciach alebo okolí a nie ste si istí neškodnosťou vody, navštívte stránku RÚVZ Košice (www.ruvzke.sk), kde sa potrebné informácie dočítate.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári