Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Rodička i bábätko sú po cisárskom reze zdravotne v poriadku. Z nemocnice mohli ísť domov už po štyroch dňoch.
KOŠICE. Za raritný prípad označujú lekári z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura 35-ročnú Adrianu s transplantovanou obličkou, ktorá v týchto dňoch priviedla na svet zdravého chlapčeka Tomáška.
Ten krátko po narodení v pondelok minulý týždeň vážil 2 830 gramov a meral 48 centimetrov.
Keďže prirodzený pôrod by bol pre pacientku i bábätko rizikový, odrodili ju pôrodníci na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike cisárskym rezom dva týždne pred riadnym termínom.
„Až na opatrnejšiu manipuláciu s dieťaťom kvôli inému umiestneniu transplantovanej obličky to bol bežný priebeh cisárskeho rezu. Prirodzeným spôsobom žena nemohla rodiť kvôli tomu, že zvýšený vnútrobrušný tlak by bol istým rizikom pre transplantovaný orgán,“ hovorí primár kliniky Štefan Vécsey.
Novú obličku dostala Adriana pred dvomi rokmi. Spolu s dvomi vlastnými nefunkčnými má v tele tri. O dieťatko sa usilovala viac než desať rokov. Na prvé výročie transplantácie už čakala bábätko.
„Aj keď lekári mali obavy o zdravie dieťatka, ja som od začiatku verila tomu, že mu imunosupresíva neublížia a bude úplne v poriadku. Nebála som sa ani o seba – ženy zvládli priviesť na svet dieťatko aj pri oveľa závažnejších zdravotných problémoch,“ vraví rodička.
Imunosupresíva sú lieky, ktoré musí Adriana po transplantácii užívať na potlačenie imunity. Podľa zástupcu prednostu I. chirurgickej kliniky pre transplantáciu Ľuboslava Beňu nie je bežnou záležitosťou, ak sa po transplantácii úspešne ukončí gravidita.
„Rozhodne je to však možné a táto mamička so svojím dieťatkom je toho živým dôkazom. Funkcia jej transplantovanej obličky bola počas celej gravidity i po pôrode optimálna.“
Z dôvodu možných nežiaducich účinkov na dieťatko jej lekári liečbu upravili.
Na umelej výžive
Tomáško sa narodil vyvinutý a zdravý, ale bude sledovaný ako rizikový.
„Imunosupresíva môžu zapríčiniť poruchy rastu a potláčať imunitný systém dieťaťa, a preto ho mamička nebude môcť dojčiť. Novorodenec je teraz na umelej výžive, no inak sa má veľmi dobre a nemá žiadne zdravotné problémy,“ vysvetľuje primárka neonatologického oddelenia Božena Pšeničková.
Dodáva, že tento prípad je raritný. Ona sama sa s bábätkom takejto mamičky ešte nestretla.
Adriana ďakuje za starostlivosť celému lekárskemu tímu, ktorý jej pomohol uskutočniť jej túžbu mať dieťa. Mamičkám, ktoré majú problémy s otehotnením odkazuje, aby sa nevzdávali a boli pozitívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári