Neprodukuje škodlivé emisie a čističke ušetrí peniaze za vývoz kalu.
KOŠICE. Odvodnený kal z odpadovej vody sa v súčasnosti dočasne ukladá na medziskládku a odtiaľ je likvidovaný zmluvnou firmou.
„Prevádzkovateľ je v súčasnosti závislý na iných organizáciách a spoločnostiach, ku ktorým musí tento kal vyvážať, a preto sa rozhodol realizovať navrhovanú činnosť,“ uvádza sa v zámere na modernizáciu mestskej čističky, situovanej v Kokšove–Bakši.
„Ide o nový patentovaný systém prepojení technicky a technologicky preskúšaných štandardných zariadení, ktorý doposiaľ nebol zatiaľ nikde v ČR a SR inštalovaný (systém je inštalovaný na ČOV Mannheim a Balingen v Nemecku),“ vraví Martina Bubelíniová, PR zástupkyňa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).
Kal sa už nebude vyvážať
Zariadenie by malo vyrábať obnoviteľný zdroj energie na báze vyhnívania kalu bez prístupu kyslíka. Potom sa kal odvodní a vysuší. „
Následne sa na špeciálnom zariadení splyňuje na nízkoenergetický syntetický plyn a popol, ktorý sa dá použiť ako stavebný materiál alebo plnidlo pod vozovky či železničné trate. Hlavným prínosom je energetické zhodnotenie odpadu za vzniku nízkoenergetického plynu, ktorý je možné premeniť na elektrickú energiu,“ dopĺňa Bubelíniová.
VVS sa tak stane nezávislou na druhých subjektoch, čo sa týka likvidácie kalov, stane sa producentom zelenej energie, bude nezávislá na zmenách cien za likvidáciu kalov a z dlhodobého hľadiska samozásobiteľom energie. „Kal je likvidovaný tam, kde vznikol, resp. kde bol z odpadovej vody získaný – teda priamo na ČOV. Nie je potrebné na likvidáciu prevážať až desiatky tisíc ton kalu ročne.“
Už je spracovaný projekt pre územné konanie. Jeho realizácia závisí od schválenia projektu a poskytnutia finančných prostriedkov z EÚ. Podľa zámeru je predpokladaný termín začatia výstavby už v tomto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári