Korzár logo Korzár Košice
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Na Luniku IX budú búrať bytovku na Hrebendovej

Ďalší panelák na Luniku IX určený na demoláciu má adresu Hrebendova 14-16. Ľudia tvrdia, že dom nezničili oni, ale tí, čo už odišli.

Hrebendova 14-16. Štvrtý dom na demoláciu. Zďaleka nie posledný.Hrebendova 14-16. Štvrtý dom na demoláciu. Zďaleka nie posledný. (Zdroj: Veronika Janušková)

Neplatiči bez nájomných zmlúv sa pýtajú, kam sa podejú. Radnica odkazuje, že to už je ich problém.

KOŠICE. Ešte pred týždňom tvrdila radnica, že žiadny oficiálny zámer búrania na Luniku IX schválený nebol, a už je to tu.

Mesto poverilo bytový podnik, aby zdemoloval dom Hrebendova 14-16 s 30 bytmi. Ľudia ho zdevastovali a statika ohrozuje zdravie a životy.

„To nie my sme zničili. To tí, čo sa už odsťahovali. Na dome chýba brána a na bytoch okná, ale ja na byte okná mám,“ vraví obyvateľka.

O búraní už počula. „Vraj nám dajú stany. Tak sa nedá žiť. Čo nám v zime donesú do stanu kožuchy, aby sme nepomrzli?“

Priznala, že nájomnú zmluvu nemá, nedoplatky áno. „Každý tu má nedoplatky, veď nedostávame od štátu milióny.“ Čuduje sa, prečo nebúrajú Hrebendovu 10-12, podľa nej je v horšom stave.

Podľa radnice stav Hrebendovej 14-16 sa od posledného hodnotenia podstatne zhoršil, je kritický, musia búrať.

„Stavebné konštrukcie sú zdevastované, stav je havarijný. Pohyb osôb v dome sa stal život ohrozujúci,“ uviedla Linda Šnajdárová z referátu styku s verejnosťou a médiami na magistráte.

Dodala, že ak by chceli dom rekonštruovať, stálo by to viac ako stavba nového. Prebieha príprava, demoláciu plánujú do konca roka.

Majú sa o seba postarať sami

Na otázku, kam dajú všetkých ľudí z asanovaného domu, mesto reagovalo: „Prečo by sme sa mali starať o všetkých? Právne predpisy platia pre všetkých rovnako. O vás kto by sa staral, keby ste nemali platnú zmluvu a neplatili by ste?“

Podľa Šnajdárovej len tí, čo majú platné nájomné zmluvy, dostanú náhradné byty. Dodala však, že z 30 bytov, kde evidujú 225 osôb, tam majú platnú nájomnú zmluvu iba dvaja nájomcovia, ale aj tí majú nedoplatky ako všetci v dome.

„Ostatní nemajú nárok na bytové náhrady. Otázku bývania si musia riešiť sami. Maximálne sa im dočasne zabezpečí núdzové ubytovanie,“ tvrdí Šnajdárová.

Doplnila, že nájomné byty budú dostávať iba tí, ktorí sú ochotní a schopní platiť. „Prečo má mesto platiť za neplatičov napr. vodu? Zväčša ide o ľudí, ktorí si majetok nevážia, devastujú domy tak, že jediné východisko je zbúranie. Nik z neplatičov nie je bez peňazí, minimálne poberajú dávky v hmotnej núdzi. Keď chcú slušne bývať, majú si v prvom rade hradiť bývanie. Mesto nemá povinnosť zabezpečiť náhradné ubytovanie ľuďom, ktorí vedome porušujú zákon.“

Spolu už milión eur

Na demoláciu ďalšieho „vybývaného“ domu na Luniku IX vyčlenili poslanci v tohtoročnom rozpočte 250-tisíc eur. V rokoch 2008-10 dala radnica 820-tisíc eur za zbúranie 3 domov so 100 bytmi na Hrebendovej a Podjavorinskej.

Podľa plánov do roku 2014 ráta radnica každý rok so zbúraním 30 bytov. „Nedávame si žiadne záväzky búrať domy v nejakom počte. Situácia vyvstala z devastácie domov a bytov ich užívateľmi, resp. obyvateľmi sídliska,“ komentuje magistrát.

„Situáciu na Luniku IX mapujeme. Vzhľadom k poškodzovaniu domov z obavy pred nebezpečenstvom musíme vyhotovovať znalecké posudky. Pokiaľ budú také, že na Luniku IX budú ďalšie život ohrozujúce stavby, ale na asanáciu nebudú finančné prostriedky, nariadime vypratanie domov podľa stavebného zákona.“

Okrem toho doručil BPMK už sto rodinám bez zmlúv na Luniku IX výzvy na vypratanie. Kto chce ostať, musí vyrovnať nedoplatky a podpísať novú zmluvu, inak si musí nájsť iné bývanie. Pri predchádzajúcich demoláciách za bývalého vedenia BPMK deklaroval, že všetkým dal náhradné bývanie.

V 498 bytoch mesta na Luniku IX býva podľa údajov BPMK 3221 osôb, no v skutočnosti možno i dvojnásobok. Donedávna nedlhovali ani cent iba 4 nájomníci.

ico

Výkaly si splachujú do pivnice

"To nie my, rúra sama popraskala."

Panelák Hrebendova 10-12, vedľa domu, ktorý čaká demolácia, má aj iný problém. Ten prv cítiť, až potom vidieť.

V pivničných priestoroch chýba odpadová rúra, a čo ľudia v bytoch na poschodiach spláchnu, končí na zemi v suteréne a vyteká na ulicu. O alarmujúcom stave, hrozbe chorôb a ich šírenia do mesta informovala TV Joj.

„Nezaslúžime si žiť medzi hovnami, nik z bytového sa nestará,“ tvrdia ľudia. „Sami si to urobili,“ kontruje exstarosta Jozef Šana.

„Hádžu do záchodových mís oblečenie, príbory, predmety, ktoré upchajú potrubie na medziposchodí,“ vraví Martin Paška z BPMK.

Potom vraj ľudia odrežú rúru v pivnici, splašky stekajú tam, tak vybijú v stene dieru, ktorou výkaly voľne putujú na ulicu. „Všetko zničia. V pondelok niečo urobím, v stredu je to nalomené, v piatok ukradnuté.“

„To je hlúposť, že my sami sme si to urobili. Nikto odpadovú rúru neodsekol, sama v zime praskla,“ dušuje sa obyvateľ. „Záchodové misy v bytoch nemáme upchaté, však vidíte, že všetko steká dolu.“

Mesto informovalo, že s čistením a opravou potrubia začalo včera, náklady ešte nevyčíslili.

Výkaly v pivnici. Hrozia choroby, môžu sa rozšíriť do mesta. Foto: Veronika Janušková

jav

ico

Poznámka

Pingpong z bodu L9

Ak ľudia na Luniku IX nemajú zmluvy, neplatia a majetok všetkých Košičanov zničili tak, že sa musí búrať, bolo by nespravodlivé dať im náhradné byty. V takej situácii končí každý bežný občan na ulici.

Aj za bývalých radných mesto demolovalo paneláky, čo obyvatelia zdevastovali. No každému vtedy ponúkli náhradné ubytovanie.

Radnica si vyslúžila kritiku verejnosti, že neplatičom, čo jeden byt zničili, dávajú ďalší. A ešte frflali aj samotní sťahovaní, že vyfasovali horšie byty, kde sa musia tlačiť s inými rodinami.

Magistrát sa obhajoval, že je to menšie zlo, ako by po každom búraní mali vznikať stovky nových bezdomovcov a rásť ďalšie nelegálne osady. Tie totiž nevedeli likvidovať, len monitorovať...

Nové vedenie pritvrdilo. Ničiteľov bez zmlúv, ktorých je papierovo 225, no reálne asi viac, vyhadzuje na ulicu, nech sa o seba postarajú sami rovnako ako hocijaký iný neplatič na opačnom konci Košíc.

Čo sa stane? Vyparia sa? Sublimujú? Opustia dobrovoľne Košice a kúpia si lacné domy v Maďarsku? Odletia za dávkami do Anglicka alebo za prácou do Grécka či inej krajiny eurozóny a svojou robotnosťou tam naštartujú rast HDP?

BPMK im kedysi po vzore z USA núkal peniaze na letenky do sveta, no projekt dostal rasistickú nálepku a utŕžil verejné pohoršenie. Nič z toho asi nehrozí.

Kto sa ilegálne nepomkne v inom byte s ďalšími rodinami, tak Košice sú veľké, mestské lesy krásne, mnohé zákutia sú ešte neobývané, chatky v záhradkárskych lokalitách útulné...

Z Lunika IX vyrazí 200 kočovníkov. Starostovia „poctených“ mestských častí už môžu chystať novoosadníkom welcome drinky.

Nekompromisná radnica na riziko iste myslí. Vlani schválili postup likvidácie nelegálnych osád - tiež v štýle, že chajdy dá buldozer dole a každý nech sa rozíde „domov“ alebo aspoň preč.

Už aj mala byť podľa vlaňajších vyhlásení zrovnaná so zemou minimálne osada pri teplárni. No stále nič. Naopak, ďalšia osada nedávno vznikla oproti Optime. Tam, v osadách zatiaľ končia silné reči nových radných...

Je fajn, že zákony už majú konečne začať platiť pre všetkých rovnako i na Luniku IX, lebo ten ako neslávne známy symbol Košíc je všetkým na očiach a na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku žije toľko ľudí, že by aj sami prekonali nový 8-tisícový rekord v štvorylke.

Každá redukcia na Luniku IX však hrozí prírastkami a presunom do iných, zraniteľných zón veľkomesta. Problém vysťahovaný z Lunika IX, hoc skrytý v lese, vie naďalej obťažovať slušných ľudí a ohrozovať súkromné vlastníctvo.

Kam ľudia zo zbúraného domu pôjdu, nie je len ich starosť. Zaujíma to všetkých Košičanov. Aby nešlo len o pingpong problému z bodu L9 do bodov A, B, C, D... Nobelovu cenu tomu, kto vymyslí riešenie...

Jaroslav Vrábeľ


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 2. Študujte v Ostrave odbory s budúcnosťou
 3. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 4. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 6. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 7. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 8. Slováci radi investujú s bankami
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 9 625
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 959
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 6 642
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 252
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 2 823
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 700
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 092
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 1 870

Blogy SME

 1. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 2. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kamenica
 4. Radko Mačuha: Háveď
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 6. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 7. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 8. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 819
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 105 224
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 34 110
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 514
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 626
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 967
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 494
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 459
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister investícií Peter Balík.

Ak by hrozilo, že peniaze z EÚ prepadnú, máme plán B, hovorí minister investícií.


17 h
Milka Zimková.

Zimková bola jednou z najvýraznejších postáv strednej hereckej generácie.


SITA 14m
V pasoch je chybný čip, musíte ho vymeniť.

Polícia posiela výzvy, nemá všetky kontakty.


15 h
Ukrajinský vojak si zakrýva uši pri streľbe z mínometu na ruské pozície na frontovej línii pri Bakhmute.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 4 h

Blogy SME

 1. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 2. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kamenica
 4. Radko Mačuha: Háveď
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 6. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 7. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 8. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 819
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 105 224
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 34 110
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 514
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 626
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 967
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 494
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 459
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu