KOŠICE. O trinásť štátnych úradov menej. Takéto dôsledky mali mať v Košiciach opatrenia na zoštíhlenie verejnej správy, ktoré za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) navrhlo ministerstvo vnútra.
Analýza rezortu z júna 2011, ktorú už nezaradili na rokovanie vlády, počítala so zrušením orgánov špecializovanej štátnej správy a ich začlenením do novovytvorených integrovaných obvodných úradov v sídle kraja.
Obvodný úrad v Košiciach mal pod seba zahrnúť osem špecializovaných úradov, a to obvodných aj krajských. Ministerstvo plánovalo, že ďalšie tri úrady v meste zaniknú zlúčením lesných a pozemkových úradov. Skončiť mal aj Obvodný úrad Košice–okolie a Krajská veterinárna a potravinová správa.
Cieľ: Úspory a efektivita
Aj podľa zámerov kabinetu Roberta Fica (Smer) sa majú špecializované úrady spájať do väčších, ale dotknúť sa to má iba druhostupňových orgánov.
Rovnako ako Radičovej vláda sa odvoláva na potrebu znižovania výdavkov verejných financií a zefektívnenie činnosti štátnej správy.
„Vláda navrhne legislatívne opatrenia k vytvoreniu novej štruktúry orgánov miestnej štátnej správy, ktorej dôležitým princípom bude integrácia pôsobnosti špecializovanej štátnej správy do jednotného štátneho úradu na čele s predstaviteľom vymenovaným vládou,“ uvádza v programovom vyhlásení.
Program ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa), ktorý koncom apríla schválil kabinet, je o niečo konkrétnejší.
Podľa neho bude zlúčený úrad voči občanom vystupovať ako jeden inštitút s názvom Centrum verejnej správy.
V jednej budove
Vzniku týchto úradníckych centier v kraji, čo budú zrejme integrované obvodné úrady, bude predchádzať zánik krajskej špecializovanej správy.
„Zrušiť všetky špecializované orgány II. stupňa a ich agendu rozdeliť medzi centrum verejnej správy a príslušný ústredný orgán,“ uvádza dokument.
Centrá majú byť v rámci úspor umiestnené v jednom objekte a skoncentrovať do seba obslužné a prierezové činnosti, ako sú údržba budov a vozového parku, informačného systému, personálne činnosti či verejné obstarávanie.
V Košiciach by opatrenia znamenali koniec šiestich krajských úradov, teda životného prostredia, stavebného, dopravného, školského, lesného a pozemkového.
Do väčšieho úradu, ktorý by mohol sídliť v budove na Komenského ulici, sa začlenia zrejme aj krajský katastrálny úrad a úrad krajskej veterinárnej a potravinovej správy.
Prednostov vymenia
Podrobnosti má ministerstvo vnútra rozpracovať do konca septembra.
„Cieľom má byť efektívna a moderná verejná správa, najmä ju sprehľadniť a umožniť občanom, aby si čo najviac svojich potrieb vyriešili na jednom kontaktnom mieste. To predpokladá integráciu špecializovanej miestnej štátnej správy do jedného úradu,“ odpísal Jozef Šimko, generálny riaditeľ sekcie verejnej správy.
Napriek chystanému zániku viacerých úradov sa Smer netají, že dosadí ich nových šéfov.
„Ako po každej zmene vlády, dôjde k štandardnej výmene prednostov a práve úlohou nového tímu bude pripraviť transformáciu štátnej a verejnej správy,“ odpovedala Lucia Garajová z ministerstva vnútra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári