BRATISLAVA. Mená vrcholových funkcionárov, členov funkčných či výkonných útvarov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na východnom Slovensku, sú od dnešného dňa dostupné na webe Ústavu pamäti národa (ÚPN).
Údaje sa podarilo získať analýzou personálnych spisov a ďalších archívnych dokumentov, ktoré umožnili ÚPN dokončiť rekonštrukciu štruktúr v rokoch 1966 až 1989.
Na internetovej stránke je tak zdokumentované organizačné zaradenie celkom 919 príslušníkov Správy ŠtB Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti Košice.
Petranský: Východ bol baštou konzervativizmu
Predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský pri tejto príležitosti poukázal, že východne Slovensko bolo po vstupe vojsk krajín Varšavskej zmluvy na územie Československa do istej miery baštou konzervatívnych funkcionárov ŠtB.
Tamojší príslušníci patrili medzi najlojálnejších prívržencov vládnej moci. Z ich radov pochádzali okrem iného Ondrej Vdovina, ktorý sa neskôr stal zástupcom náčelníka československej rozviedky či Ján Hanuliak, ktorý bol v sedemdesiatych rokoch prvým námestníkom ministra vnútra ČSSR.
Košická pobočka ŠtB tiež vychovala napríklad aj Miroslava Chovanca, budúceho zástupcu náčelníka II. správy Zboru národnej bezpečnosti v Prahe.
Príslušníci tamojšej pobočky ŠtB sa podieľali na "boji s vonkajším i vnútorným nepriateľom". Ich úlohou bolo evidovať, sledovať, či odpočúvať skupiny obyvateľov, ktoré komunistický režim považoval za svojich nepriateľov. Išlo najmä o duchovných, umelcov, vedcov, novinárov či vysokoškolákov.
Tamojší príslušníci spolupracovali aj so sovietskou tajnou službou KGB a podieľali sa napríklad aj na akcií vysťahovania nepohodlných prisťahovalcov z územia Československa.
Pomoc pre perzekvovaných občanov
Medzi prenasledovaných patril napríklad aj neskorší košický arcibiskup Alojz Tkáč, ktorý bol rozpracovávaný v zväzkoch pod krycím menom Archivár.
"Bolo to z toho dôvodu, že si dovolil v roku 1974 na zasadnutí združenia katolíckych duchovných vystúpiť a povedať, že v Československu sa hrubo porušuje náboženská sloboda a že Československo nedodržiava medzinárodné zmluvy," vysvetlil riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN Ľubomír Morbacher.
Zverejnené informácie by však mohli pomôcť aj ďalším perzekvovaným občanom, aby spoznali systém a mená príslušníkov, ktorí nesú zodpovednosť za ich prenasledovanie.
Medzi takých by mohli patriť napríklad niekdajší redaktori československého rozhlasu Valéria Sladká, Ján Patarák, či Marína Čeretková-Gállová.
"Odmietali uznať, že lož je pravda a tak sa stalo, že nemohli veľmi dlho pôsobiť vo svojich profesiách a boli odstavení z verejného života," poukázal Morbacher.
Slovensko by si podľa neho malo pamätať nielen mená agentov, ale aj ľudí, ktorí sa vtedajšiemu režimu odvážili otvorene postaviť.
Dlhodobým cieľom ÚPN je sprístupniť verejnosti štruktúry a personálne obsadenie všetkých teritoriálnych útvarov ŠtB pôsobiacich na Slovensku. K tomu by malo dôjsť už do konca roku 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári