KOŠICE. Novinkou, ktorú zavádza Univerzitná nemocnica L. Pasteura, je prepojenie inzulínovej pumpy so senzorom a špeciálnym softvérom.
Senzor, zavedený ľahkým spôsobom do podkožia, je schopný zaznamenávať presné hodnoty glykémie u cukrovkára a zobrazovať ich na displeji pumpy.
Pacient môže vyhodnotené údaje prostredníctvom softvéra preposlať do lekárovho počítača bez toho, aby navštívil ambulanciu.
Pomáha chápať
„Použitie tohto kontinuálneho glukózového senzora je vhodné u tých pacientov s cukrovkou, u ktorých dochádza ku veľmi častým a veľkým výkyvom v hladinách glykémie. Záznamy zo sledovania umožňujú odhaliť profily a problémy, ktoré glukomery a denníky nie sú schopné zachytiť a pacientovi i lekárovi inak unikajú,“ vysvetľuje ordinár pre diabetológiu I.internej kliniky Miroslav Paľko.
Údaje stiahnuté do počítača si môže ošetrujúci lekár zhodnotiť a prípadne odporučiť zmenu liečby bez návštevy pacienta v ambulancii.
„Záznamy pomáhajú pochopiť vplyv inzulínových dávok a jeho pôsobenie v priebehu dňa i noci, pri stravovaní, športovaní či užívaní liekov.“
Pacient: Nežije sa ľahko
Nový softvér na liečbu niekoľko dní využíva diabetik Matúš Šalacha. S inzulínovou pumpou žije tri roky.
„S cukrovkou sa nežije ľahko. Najmä ak pracujem, nie je možné neustále si kontrolovať hladinu glykémie. Takto mi senzor s pumpou signalizujú, že niečo nie je v poriadku a ja si môžem nastaviť dávku inzulínu.“
Liečba je podľa ordinára Paľka určená hlavne pacientom s hypoglykémiami bez príznakov, tým ktorí príznaky nepociťujú a pre diabetikov s výraznými hyperglykémiami.
Vhodní sú tiež pacienti s poruchami vedomia pri cukrovke, tehotné diabetičky a cukrovkári s častými hospitalizáciami.
Pri cukrovke je najdôležitejšie udržať správnu hladinu cukru v krvi. Inak dochádza v organizme k poškodeniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári