Až tri týždne sa pracuje na uložení potrubia, ktoré má vodu priviesť z 12 km vziadleného vrtu do Košíc.
Na to, že sa v katastri obce Ďurkov nachádza významný energetický zdroj, sa prišlo v rokoch 1968 až 1971. Práve vtedy sa v týchto miestach uskutočnili prvé prieskumné vrty za účelom vyhľadávania ložísk ropy. Namiesto nej však vrtáci narazili na výdatný rezervoár geotermálnych vôd. Až dva vrty v rokoch 1998 až 1999 s hĺbkou 3 151 a 3 252 metrov potvrdili očakávania. Podľa doterajších výsledkov sa rezervoár nachádza v hĺbke 2 000 až 3 500 metrov a hydrodynamické skúšky vyhodnotili výdatnosť vrtov na 3 000 až 3 900 litrov na minútu. Teplota vody na ústí vrtov bola 123 až 129° C.
"Samozrejme, hneď sa začalo hovoriť o možnom využití takého veľkého množstva horúcej vody," spomína Kamil Termix z košického magistrátu, ktorého oddelenie má na starosti realizáciu nerealizovateľných projektov. "Návrhov bolo mnoho. Od termálneho aquaparku cez skleníky až po vykurovanie časti Košíc. Hoci sa práve táto možnosť stretla u Košičanov s najväčším ohlasom, veď by znamenala výrazný pokles ich nákladov na kúrenie, nám sa to až také výhodné nezdalo. Prijmy z výroby tepla tvoria výraznú zložku príjmov štátu i mesta a ak by klesol záujem o teplo z košickej teplárne, znamenalo by to aj zníženie zamestnanosti."
Preto sa do éteru vypustila správa, že prekážkou k využitiu vody na vykurovanie je jej agresivita ku kovovým armatúram, pretože hodnota jej mineralizácie je 25 až 32 gramov na liter. Vysoké zastúpenie vraj má sodík a chlór, preto musí voda prejsť špeciálnou a drahou úpravou. "Pár rokov to na oblbovanie verejnosti stačilo, no ten čas sa pominul. Potom sa začalo tvrdiť, že problémom sú nevysporiadané pozemky, no aj tie sú už vykúpené. Napokon sa za poslednú prekážku označil postoj majoritného vlastníka vrtov, ktorým je SPP. No aj ten sa rozhodol, že vodu z vrtov treba využiť."
Výmenníkové stanice tepla sú plánované v obciach Olšovany, Ďurkov a Bidovce, prečerpávacia stanica v Olšovanoch má odovzdávať teplo na priame vykurovanie spoločnosti TEHO. Pri optimálnom využití by z týchto vrtov mohlo mesto Košice pokryť až 40 percent svojich nárokov na teplo.
V týchto dňoch sa začalo s pokládkou potrubia, ktoré má priviesť vodu z 12 km vzdialeného vrtu až na okraj Košíc. "Tam sa rozvetví do niekoľkých smerov tak, aby sa voda dostala do každého radiátora na Furči. Ak pôjde všetko dobre, jedna vetva sa možno potiahne až na Sídlisko Ťahanovce. Práce chceme zmanažovať tak, aby bolo termálne teplo v Košiciach už túto zimu," povedal na záver K. Termix.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári