KOŠICE. Rozhodnúť sa podľa rady lekára alebo lekárnika? Pacienti radšej počúvnu odporúčanie v ambulancii. Od decembra pritom platí zmena zákona o predpisovaní liekov podľa ktorého lekár píše na recept účinnú látku a nie jeho konkrétny názov.
Napríklad namiesto Penicilin by mal predpísať účinnú látku fenoxymetylpenicilín, ktorý obsahujú aj ďalšie lieky. Zavedením novinky si exminister Ivan Uhliarik (KDH) sľuboval šetrenie pri nákupoch liekov, ak by si pacienti vyberali lacnejšiu náhradu.
Košičanka Margaréta nevie, že na recepte je po novom napísaná účinná látka a môže sa o výbere lieku poradiť v lekárni.
„Určite by som možnosti a ceny konzultovala s lekárnikom. Lekári môžu byť ovplyvnení farmaceutickými spoločnosťami a ponúkať konkrétny liek. Možnosť výberu kvitujem a rozhodne by som ju využila.“
Pýtajú konkrétny liek
Skúsenosti košických lekárnikov hovoria, že k výrazným zmenám v predpisovaní nedošlo. Klientela si naďalej vyberá lieky odporučené v ambulancii.
„Ľudia prídu s receptom, kde majú okrem účinnej látky v zátvorke napísaný konkrétny obchodný názov. Asi 95 percent z nich si vypýta konkrétny liek, zvyšných 5 percent si nechá poradiť. Zaujímajú sa najmä o výšku doplatku,“ hovorí zastupujúca vedúceho lekárnika z Lekárne Maratón Viera Mazúrová.
Magistra farmácie z Lekárne Smile zase vysvetľuje, že pacient si mohol rovnako účinný, ale lacnejší liek vypýtať aj pred začatím platnosti nového zákona. Veľké zmeny tak podľa nej nenastali.
„Niektorí klienti trvajú na lieku, čo užívajú dlhodobo. Iní sa zase rozhodujú podľa doplatkov. Mali sme prípady, kedy si pri zvýšení doplatku za liek pacient vypýtal jeho lacnejšiu náhradu.“
Ľudia sú z názvu účinnej látky napísanej na recepte podľa ďalšej lekárničky zmätení. „Najmä u starších pacientov sa stretávame s tým, že sa vracajú k lekárovi, pretože si myslia, že im recept zle vypísal.“
Nový systém nepoznajú
Skúsenosti lekárnikov z Košíc potvrdzuje prieskum agentúry TNS Slovakia. Ukázal, že 30 percent respondentov nový systém predpisovania liekov nepozná. Odporúčanie lekára si berú k srdcu starší ľudia a vysokoškolsky vzdelaní.
Viac ako tri štvrtiny ľudí si v lekárni vybrali liek, aký užívali pred zmenou systému predpisovania. „Pre lacnejší variant sa pri jeho nákupe rozhodla necelá desatina respondentov, častejšie ženy,“ uviedla Vladimíra Bunčáková, PR manažérka agentúry.
Zmena sa výrazne neprejavila ani podľa ministerstva zdravotníctva. „Máme informácie, že pacienti v lekárňach nemenia odporúčaný výber lieku,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
O generikách
Generická preskripcia znamená, že lekár napíše pacientovi na recept názov účinnej látky (liečivo), ktoré je súčasťou viacerých liekov. Aký liek pacient dostane, ostáva na dohode s lekárnikom. Ten mu ponúkne rôzne možnosti a ceny doplatkov.
Rozdielne ceny liekov, neznamenajú, že ten drahší, je kvalitnejší a lacnejší menej. Obe obsahujú rovnaké liečivá. Výskum a vývoj nového lieku je drahý, preto sa cena výskumu premieta do ceny lieku.
Originálny liek je chránený patentom. Ak platnosť patentovej ochrany vyprší, generický liek začne vyrábať aj iný výrobca. Keďže neinvestoval do drahého výskumu, môže ho vyrábať a predávať lacnejšie.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári