Vyplýva to z údajov životopisov uverejnených na pracovnom portáli profesia.sk. Najviac zarobia manažéri a informatici, najmenej pomocní pracovníci.
KOŠICE. Košičania očakávajú posledných päť rokov stále väčšie a väčšie platy. Kým v roku 2006 si želali na výplatnej páske 549 eur, minulý rok to už bolo 696 eur.
Najvyššia medziročná zmena v očakávaniach bola v roku 2008 (až 9 %), potom sa už obyvatelia Košického kraja stali väčšími pesimistami a ročne očakávali platy vyššie len o 2 percentá.
Skutočné priemerné platy boli pritom vždy vyššie ako očakávané. V roku 2008 bol priemerný plat v Košickom kraji 690 eur, uchádzači však vtedy očakávali len priemerne 638 eur.
V roku 2010 napríklad očakávali medziročné navýšenie platov o 2 %, tie však skutočne vzrástli až o 6 %. Minulý rok bol tento rozdiel ešte výraznejší. Skutočný priemerný plat bol 789 eur, očakávaný len 696 eur.
Aj administrátor Milan priznáva, že na pohovore bol skromný. „Pýtal som si 650 v čistom. Po skúšobnej dobe mi zvýšili na 730 a som spokojný. Netreba byť nenásytný.“
Inú skúsenosť má 22-ročný Jozef. „V obchode ako predavač som chcel 450 eur, ale na výplatnej páske som mal nakoniec len 320. Tak som odtiaľ odišiel, nemalo to cenu.“
Čerstvý absolvent umelej inteligencie Marián si zas kládol podmienku. „Povedal som si, že ak si tu nenájdem prácu za 1 000 eur v čistom, odídem do zahraničia. Ale našiel som si hneď, takže pohoda.“
Kto zarobí najviac?
Čo sa týka jednotlivých odvetví, najviac v Košickom kraji v roku 2011 zarábali vrcholoví manažéri, až 1 944 eur mesačne. Za nimi nasledujú manažéri (1 217 eur), informatici (1 141 eur) a pracovníci vo farmaceutickom priemysle (1 107 eur).
Naopak, najmenej dostávajú tí, ktorí vykonávajú pomocné práce (447 eur), pracovníci v cestovnom ruchu, gastro a hotelierstve (532 eur) a v službách (545 eur).
Aj keď platy každoročne štatisticky stúpajú, nájdu sa aj odvetvia, kde v posledných dvoch sledovaných rokoch 2010 a 2011 priemerný plat mierne klesol.
Ide o bezpečnosť a ochranu, farmaceutický priemysel, manažment kvality, poľnohospodárstvo a potravinárstvo, štátnu správu a samosprávu, zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť.
Cítime sa chudobnejší
Psychológ Martin Čižmárik vysvetľuje, prečo sa so zvyšujúcimi platmi nezlepšuje aj nálada medzi pracujúcimi.
„S príchodom eura sa ľuďom zdá, že majú menej peňazí. Ale zároveň sa zvýšili aj ceny, takže aj keď rástli platy, oveľa viac rástli životné náklady a ľudia sa v konečnom dôsledku cítia chudobnejší. Majú pocit, že všetko išlo hore, lebo sa o tom denno-denne hovorí v médiách.“
Dodáva, že najmä mladí si často platové podmienky diktovať nemôžu.
„Na jedno miesto psychológa sa u nás hlásilo 50 uchádzačov, absolventov psychológie. Predtým to zvykli byť tak dvaja – traja kandidáti. Ich zvyčajná odpoveď bola, že vezmú toľko peňazí, koľko im dáme. Pretože ak sa neuplatnia v odbore, budú si musieť hľadať niečo iné, aj za veľmi nízku mzdu. Hlavne na východe si ľudia nemôžu vyberať.“
V celoslovenskom meradle taktiež rástli reálne platy viac ako očakávania uchádzačov o zamestnanie.
„Najvyšší rast očakávaných platov bol zaznamenaný v rokoch pred príchodom hospodárskej krízy, kedy medziročne rástli o viac ako 10 percent. Hospodárska kríza však tento trend zabrzdila,“ uvádza sa v správe portálu profesia.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári