BRATISLAVA. Dva roky väzenia hrozia najnovšie bývalému košickému viceprimátorovi Eugenovi Čuňovi (vtedy SDKÚ) za nepriamu korupciu.
Pôvodne bol spolu s Ladislavom Pirovitsom a Viktorom Kašperom obžalovaný za pýtanie úplatku 600-tisíc eur za sľub štátnej dotácie na výstavbu nájomných bytov v košickej časti Dargovských hrdinov. V novembri 2002 mali dostať polovicu. O dva roky si podľa obžaloby pýtali peniaze opäť. Na odovzdávku 33-tisíc eur v marci 2004 už dohliadla polícia.
Prípad Čuňo
Súdne ťahanice
- december 2005: podal špeciálny prokurátor obžalobu;
- január 2009: Špeciálny súd odsúdil trojicu na šesť rokov za podvod;
- november 2009: Najvyšší súd rozhodnutie zrušil;
- máj 2011: Špecializovaný trestný súd trojicu oslobodil;
- apríl 2012: Najvyšší súd rozsudok zrušil;
Špeciálny súd ich najskôr odsúdil na šesť rokov za podvod. Najvyšší súd rozsudok zrušil. V apríli 2011 ich špeciálni sudcovia oslobodili. Najvyšší súd rozsudok opäť zrušil.
Tentoraz pridal aj jasnejší návod, ako majú sudcovia v Pezinku postupovať. Dozorujúci prokurátor Špeciálnej prokuratúry si to vysvetľuje tak, že trojica má byť odsúdená za nepriamu korupciu.
Diletantský
Najvyšší súd vyčítal špeciálnym sudcom, že nebyť ich prvotného pochybenia, mohol byť prípad dávno uzavretý. Špeciálny súd sa totiž podľa Najvyššieho súdu dopracoval k pôvodnému rozsudku „procesným postupom, ktorý nemožno nazvať inak ako diletantský“.
Chybne vraj špeciálny súd postupoval aj pri odsúdení Pirovitsa, ktorý najskôr vystupoval ako svedok.
Najvyšší súd hovorí, že už pri prvom zrušení rozsudku opatrne naznačil, ako má Špecializovaný trestný súd postupovať. Ten to nepochopil a namiesto toho sa podľa odvolacieho súdu „dopracoval k rozhodnutiu, ktorým takpovediac obetoval spravodlivosť a ktoré nemožno nazvať inak ako z jedného extrému do druhého“.
Špecializovaný súd rozhodnutie Najvyššieho súdu rešpektuje, ale ho nekomentuje. Trojicu oslobodil aj preto, lebo odovzdávka bola vraj riadená políciou. Agenta provokatéra zákon neumožňuje. Najvyšší súd takéto posúdenie odmieta.
Súdu v Pezinku pripomenul aj rad nepriamych dôkazov, ktoré sú v neprospech trojice. Vymenoval aj svoje rozhodnutia z minulosti, keď na základe videozáznamov odsúdil prednostu krajského pozemkového úradu, čadčianskeho exprimátora či bývalého sudcu z Čadce.
Peniaze nestopovali
Najvyšší súd kritizuje aj policajtov, ktorí stopli akciu už pri preberaní úplatku pre Čuňa a Pirovitsa a nesledovali, kam peniaze smerovali. Polícia nechcela peniaze stratiť. Odvolací senát na to hovorí, že česká polícia v podobných prípadoch vždy podstúpi takéto riziko, aby zadržala adresátov úplatku a nielen takzvaných poštárov.
V prípade vypovedal aj exposlanec Mosta-Hídu László Nagy, ktorý by sa mal stať splnomocnencom vlády pre menšiny. Jeho prepojenie na úplatok nikdy nepreukázali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári