KOŠICE. Jozef Varga (44) z Košíc od roku 2006 robí závozníka smetiarskeho auta v taliansko – slovenskej firme Kosit, ktorá má v Košiciach na starosti zber a zneškodňovanie odpadu.
Od začiatku mája ráno príde do areálu firmy, zaeviduje sa do systému dochádzky, prezlečie do montérok, ale potom namiesto práce osem hodín sedí v šatni.
V roku 2009 Vargovi pri preventívnej lekárskej prehliadke zistili obojstrannú percepčnú poruchu sluchu. Celkovú stratu sluchu určila lekárka z odboru pracovného lekárstva na vyše trinásť percent a odporučila, aby nepracoval v hluku.
Zdravotne nespôsobilý
Varga ďalej dva roky robil závozníka. Po ďalšej prehliadke lekárka vlani v apríli rozhodla, že nie je zdravotne spôsobilý na výkon tejto činnosti. Celkovú stratu sluchu stanovila na skoro 35 percent.
Do lekárskej správy napísala, že je nutná liečba, ktorá rozširuje cievy a tým zlepšujú prekrvenie aj v oblasti ucha. Obvodná lekárka Vargu vypísala, práceneschopný bol rok.
„Keď som vedúcemu personálneho ukázal posudok o tom, že nemôžem robiť závozníka, spýtal sa ma, že čo má s tým on robiť a povedal mi, že mám ísť maródovať,“ hovorí Varga.
Ak zamestnanec pre svoj zdravotný stav stratí spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, zamestnávateľ je povinný ho preradiť na inú vhodnú prácu.
List s návrhom na preradenie na miesto zametača poslal Kosit Vargovi až v októbri.
Inšpektorát: Porušenie zákona
V tom čase sa už prípadom na Vargov podnet zaoberal Inšpektorát práce v Košiciach. V odpovedi mu napísal, že zamestnávateľ ho mal vzhľadom na jeho zdravotný stav už po prvej prehliadke v roku 2009 presunúť na inú prácu.
Tým že tak neurobil, podľa záverov kontroly porušil zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia aj nariadenie o minimálnych požiadavkách na ochranu zamestnancov pred hlukom.
„Dovolil, aby ste vykonávali prácu, ktorá nezodpovedá Vášmu zdravotnému stavu... čo malo za následok úplnú zdravotnú nespôsobilosť vykonávať prácu závozníka...,“ tvrdí v liste inšpektorát.
Varga na ponuku robiť zametača v čase, keď bol na PN, nereagoval. Tvrdí, že sa liečil na klinike pracovného lekárstva košickej nemocnice a absolvoval množstvo vyšetrení, na ktoré chodí doteraz.
„Nemohol som reagovať. Predsa som nevedel na čo prídu lekári a čo so mnou bude,“ povedal.
Po dohode výpoveď
Keď sa do práce vrátil po ukončení maródky v máji, firma mu dala podpísať dohodu o skončení pracovného pomeru s trojmesačným odstupným. Varga to odmietol s tým, že by mal teraz lekár pri vstupnej prehliadke posúdiť, či je zdravotne spôsobilý robiť zametača.
Odvolával sa na Zákonník práce, ktorý hovorí, že práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca musí zodpovedať jeho zdravotnej spôsobilosti. Vedúci personálneho oddelenia firmy mu na to oznámil, že má výpoveď.
Kosit tvrdí, že tak musel postupovať, lebo už pre Vargu nemá akúkoľvek vhodnú prácu a v takom prípade zákon dovoľuje dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu, že pre svoje zdravie stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
Kosit: Miesto nemáme
„Po skončení práceneschopnosti... ho vzhľadom na jeho zdravotný stav nebolo možné zamestnať na mieste výkonu práce dohodnutom v pracovnej zmluve, ani na kratší pracovný čas... Miesto zametača bolo obsadené,“ povedal PR manažér Kositu Roland Bánhegyi.
Podľa neho Varga odmietol výpoveď prevziať, preto bol pred svedkami oboznámený s dôvodmi a podmienkami výpovede, a tak ju Kosit považuje za doručenú. Domov poštou mu ju neposlali.
Výpovedná lehota má uplynúť koncom augusta. „Kosit mu musí umožniť vstup na pracovisko, avšak nadriadení mu nesmú prideliť žiadnu prácu, keďže nie je zdravotne spôsobilý,“ hovorí Bánhegyi.
Varga je pripravený sa so zahraničnou spoločnosťou súdiť, žalobu na súd už podal. Je presvedčený, že o sluch prišiel pri práci závozníka, aj keď pri prehliadkach uvádzal, že slabšie počuje asi 20 rokov.
Hovorí, že nájsť si novú prácu nemá šancu. „Trvalo mám poškodený sluchový orgán. S takou pečiatkou v zdravotnej karte ma určite nikto nezamestná,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári