Polícii opäť šéfuje Juraj Bukuš. Na poste krajského riaditeľa vystriedal Janu Baranovú. Chce viac policajtov v uliciach a merať rýchlosť budú aj na vedľajších cestách.
KOŠICE. Bývalá riaditeľka bola odvolaná z funkcie rozkazom ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Podľa našich informácií jej bola ponúknutá funkcia vyšetrovateľky v Michalovciach, momentálne je údajne práceneschopná.
Bukuš nechce skutočnosti ohľadne svojej predchodkyne komentovať. Zaujímalo nás teda, v akom stave našiel políciu po takmer dvoch rokoch, čo odtiaľ odišiel.
„Kanceláriu som našiel tak ako predtým,“ zažartoval a dodal, že pribudli železničná polícia a hodnotiaci systém. „Budem pokračovať tam, kde som pred časom prestal.“
Fotopušky na rýchlosť dostanú aj obvodné oddelenia
Čo sa týka kriminality, Bukuš tvrdí, že to, čo začal v rokoch 2007 - 2010 v súvislosti so skráteným vyšetrovaním, pokračuje dobre.
„Kriminalita od roku 2006 klesá, objasnenosť stúpa. Podobne dopravná nehodovosť. Tento rok to vyzerá lepšie. Máme na cestách o šesť mŕtvych menej ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Dopravno-bezpečnostná situácia však odzrkadľuje aj stav ciest, či miesta, kde všade slúžia policajti. Urobili sme analýzu, vážnejšie nehody sú na vedľajších cestách. Najhoršie sú piatky v noci – diskotéky. Vrátim teda merače rýchlosti späť na obvodné oddelenia, odkiaľ ich moja predchodkyňa zobrala.“
Podľa Bukuša sa rýchlosť bude merať preventívne. Policajti na obvodoch majú mať fotopušky a tie budú využívať na úsekoch, kde boli, či môžu byť nehody. “Chcem, aby ich bolo čo najviac v teréne,“ vraví policajný šéf.
Na otázku, či za znížením počtu nehôd nie je to, že sa veľa z nich hodnotí ako škodová udalosť, takže vypadli zo štatistiky, odvetil: „Ak jeden z účastníkov nehody žiada, aby to bolo zaevidované ako dopravná nehoda, policajt tak urobiť musí. Odhadnúť škodu na mieste je ťažké. Vieme, čo stoja náhradné dielce, preto je niekedy medzi nehodou a škodovou udalosťou tenká čiara.“
Plánuje viac policajtov v uliciach
Policajti nebudú podľa Bukuša štatistami a robiť len od stola. Chce znížiť administratívu a dostať ich do ulíc.
„Musia byť vonku a byť videní. Všade policajt byť nemôže, preto sa spoliehame aj na ľudí, aby sa nebáli zavolať na políciu. Policajt musí reagovať na každý telefonát alebo oznámenie. Máme sídliská, obrovské plochy, kde v prípade útoku či lúpeže je potrebné rýchlo reagovať a niekedy obsadiť aj päť ulíc. Stupňuje sa intenzita útokov a páchatelia majú techniku, rýchle autá, vedia rýchlo ujsť, navigujú sa mobilmi...“
Zbavia sa aj „čéháčka“
Ďalšou z Bukušových priorít bude rekonštrukcia budovy na Moyzesovej ulici. Má sa obnoviť fasáda a neskôr aj kúrenie, keďže praskajú radiátory.
„Predáme budovu na Štúrovej ulici (sídlila tam kriminálka – pozn. red.), na predaj je aj Bočiar, kde sme mali skladové priestory. Objekt na Alvinczyho, kde sídlil Úrad justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ Košice, je už predaný. Máme ešte majetky, ktoré ideme predať alebo zameniť. Mestu napríklad platíme za OO PZ KVP, budeme to chcieť vymeniť za nejaký pozemok alebo budovu,“ vraví.
„Musíme riešiť aj kúpalisko ŠKP, nemáme peniaze na rekonštrukciu. Ak doň nikto neinvestuje, fungovať nemôže, hygienik to zakázal. Skúsime nájsť dohodu s mestom. Ešte neviem, či pôjde o bezodplatný prevod, či predaj. Nechal som si predložiť dokumenty, uvidíme,“ vysvetľuje Bukuš.
Rozsiahle personálne zmeny údajne nepripravuje. Priznáva, že robí pohovory s policajtmi. Voľné miesto je na pozícii okresného riaditeľstva v Michalovciach, ktoré čoskoro obsadia.
„Také zmeny, aké tu boli pred 20 mesiacmi, nebudú. Viacerí ľudia sa chcú vrátiť, ale uvidím. Zatiaľ nebol nikto z funkcie odvolaný. Niektorí avizovali, že chcú skončiť. V Košiciach odchádza do výsluhového dôchodku okresný riaditeľ Gabriel Petrík. Tam nastane zmena, ešte nie je jasné, kto ho nahradí.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári