KOŠICE. Turisti určite ocenia aktuálnu výstavu vo Východoslovenskom múzeu, ktorá prezentuje vzácne archeologické unikáty, milovníci fotografie výstavu tvorby mexickej fotografky a súčasné umenie predstavuje Michal Moravčík v Make Up Gallery.
Východoslovenské múzeum pripravilo na letnú sezónu pre návštevníkov výstavu 140 najvzácnejších, najzaujímavejších a najkrajších kolekcií archeologických nálezov. Pod názvom Známe a neznáme skvosty sa ukrýva množstvo skutočných unikátov.
Nájdete tu napríklad hlinený model pece z 5. tisícročia pred naším letopočtom, antické pamiatky ako napríklad mozaiku z bieleho mramoru z aténskej Akropoly. Skutočným skvostom medzi exponátmi je aj viacfarebná emailová spona z Trsteného pri Hornáde s motívom orla a zajaca.
„Touto výstavou chce vzdať naše múzeum úctu predchodcom, priekopníkom archeologického bádania, archeológom, darcom, technikom, ale aj kustódom a reštaurátorom, ktorí budovali, zveľaďovali a ochraňovali archeologické zbierky múzea,“ uviedol Dárius Gašaj z VSM. Výstava potrvá do 1. septembra.
Ak prahnete po troche exotiky, nenechajte si ujsť výstavu tvorby mexickej fotografky Ivonne Hop v priestoroch FotoGalérie NOVA vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hlavnej 48.
Expozícia nazvaná Locandona - prchavé momenty prírody, približuje prízračný a zázračný čiernobiely svet mexickej džungle, v ktorom skúsená autorka nadväzuje na bohatú tradíciu metaforického a antropomorfného pohľadu na krajinu. Vyše dve desiatky adjustovaných obrazov budú verejnosti prístupné do 12. júla.
Lightboxy vznikli v Gruzínsku
V Make Up Gallery na Alvinczyho ulici 18 nájdete do 20. júla novú výstavu z cyklu End of the Years. Svoju tvorbu tu tentoraz prezentuje Michal Moravčík pod názvom „Alexander hrdina“. Výstava kriticky pristupuje ku konceptu hrdinu a k jeho postaveniu v súčasnej spoločnosti.
„Moravčík na výstave prezentuje sériu lightboxov, ktoré vytvoril počas svojho nedávneho pobytu v Gruzínsku z nájdených častí (mien) z bizarného Pamätníka hrdinov, ktorí zomreli za gruzínsku nezávislosť. Pamätník je situovaný na Námestí hrdinov v Tbilisi v neprehľadnom dopravnom uzle, v zásade je nedostupný. Menný zoznam hrdinov, ktorý štrukturuje jeho povrch, je skoro nečitateľný. Vznikli preto vtipy, ktoré kolujú medzi miestnymi obyvateľmi napríklad o prázdnych plochách, ktoré sú už takpovediac predpripravené pre budúcich hrdinov…,“ naznačila kurátorka Mira Keratová. Objekty lightboxov prezentované na výstave sú vytvorené z uvoľnených plotrovaných/plexisklových častí pamätníka. Výstava je otvorená od stredy do nedele od 16.00 do 20.00.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári