Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Začiatkom júla sa na rozhraní chotárov obcí Čižatice, Chrastné a Rozhanovce v okrese Košice-okolie začalo s výstavbou novej rozhľadne (324 metrov nad morom). Investorom projektu s predpokladaným rozpočtom vo výške 35 000 € je Občianske združenie Čerešenka, prví návštevníci by sa mohli kochať výhľadmi niekedy začiatkom jesene.
ČIŽATICE. Rozhľadňa vrátane striešky bude vysoká 11,65 metra a uvidíte z nej celú panorámu Slanských vrchov vrátane časti na nich nadväzujúcich Zemplínskych vrchov v Maďarsku, údolie Torysy, časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, Sopotnické vrchy či kopce v okolí Košíc a Prešova.
Bude stáť pri osamelej čerešni nad Chrastným, ktorá je dobre viditeľná napr. aj z diaľnice Košice - Prešov pod koncom lesa pri Zelenom dvore.
„Inšpiráciou bol pre nás historický význam lokality vo vzťahu k bitke na rozhanovskom poli v roku 1312 a krajinárska výnimočnosť tohto miesta na rozhraní medzi Slanskými a Volovskými vrchmi. Rozhľadňa bude predstavovať aj pripomenutie si pamätnej bitky s výhľadom na možné miesto bojiska v údolí Torysy, keďže mnoho ľudí o bitke pri Rozhanovciach veľa toho nevie. Legendy na tabuli pri veži a na navádzajúcich turistických chodníkoch by všetkým návštevníkom pripomínali, čo sa 15. júna 1312 na rozhanovských poliach vlastne udialo. Priblíži nám obdobie stredoveku, ozrejmí charaktery jednotlivých osobností, ich správanie a pohnútky. Z rozpočtu KSK sme na rozhľadňu, ktorá bude tvoriť súčasť Gotickej cesty, dostali dotáciu 15 000 €, zvyšok by sme chceli financovať zo zbierok a darov. Samozrejme, privítame akúkoľvek finančnú či materiálnu pomoc od obyvateľov či firiem,“ dozvedeli sme sa od Viktora Dulinu z OZ Čerešenka.
Chcú ju aj osvetliť
Autom sa k rozhľadni bude dať dostať z miestnej komunikácie spájajúcej Chrastné a Čižatice, z oboch obcí je to necelých pol druha kilometra.
Tí lenivší budú môcť parkovať priamo na Bunkove, čo je najvyššie miesto spomínanej komunikácie, odkiaľ to bude takmer po rovine pešo asi 300 metrov.
Vzdialenosť z centra Košíc predstavuje zhruba 13 km. K rozhľadni by v budúcnosti mala viesť aj turistická značka od múzea v Rozhanovciach.
Vo výhľade je aj cyklochodník spájajúci súčasnú trasu na Zelenom dvore s cyklomagistrálou v Slanských vrchoch.Uvažuje sa aj o trase pre jazdu na koňoch a v zime o bežkárskom miniokruhu.
OZ Čerešenka tam chce v spolupráci s okolitými obcami organizovať aj nočné pozorovania hviezd s prenosným ďalekohľadom, pár dní v roku bude rozhľadňa aj rozsvietená.
Vstup do nej bude možný cez otvory na každej strane, hlavný nástup do objektu bude orientovaný zo západnej strany. Otvory sú navrhnuté ako voľné, vo výraze pôsobiace tmavo, v kontraste so svetlou farbou priečelí.
„Architektonické riešenie sa viaže na historický význam miesta - k bitke pri Rozhanovciach a evokuje formu stredovekej veže a pietnej symboliky a to svojím základným tvarom, materiálom priečelí a otvormi vo forme kríža. Tvar jednoduchého hranola je charakteristický pre stredoveké kostolné veže a zvonice na východe ako je napríklad Urbanova veža v Košiciach,“ povedal nám architekt rozhľadne Ladislav Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári