KOŠICE. Domčeky na Zvolenskej ulici pod baňou Bankov nad Kalváriou boli postavené ako nájomné domy pre pracovníkov bane.
V roku 1996 štát predal za korunu baňu spolu s domami a s jednou pridomovou záhradou akciovej spoločnosti Komag.
Minister pre správu a privatizáciu národného majetku Peter Bisák podmienil predaj povinnosťou kupujúceho odpredať byty v obytných domoch nájomníkom.
Potvrdzuje to aj notárska zápisnica z roku 2000. Vlastníci domov a záhrad, ktoré užívali, sa postupne menili.
Chaos na úradoch
„Stále sme sa dožadovali odkúpenia. Už v roku 1994 od štátneho podniku Košický magnezit. Žiadnu odpoveď sme ale nedostali,“ vraví Jozef Dreisig zo Zvolenskej ulice.
„O odkúpenie sme žiadali aj v roku 2001, keď naše záhrady spravoval Slovenský pozemkový fond.“
Slovenský pozemkový fond (SPF) v septembri 2001 nájomníkom odpísal, že pridomové záhrady si nemôžu odkúpiť, pretože vlastníkom domov je Komag, a. s., a ten môže požiadať o predaj pridomovej záhrady.
V tom čase ale už bola štyri mesiace vlastníkom domov firma Teleservis. Dokazuje to list vlastníctva, v ktorom je uvedené, že Teleservis nadobudol domy kúpnou zmluvou z 11. mája 2001. Odvtedy je ich výlučným vlastníkom.
Dotknutí obyvatelia sú presvedčení, že ich práva boli porušené, pretože nebol dodržaný zákon č. 182/1993, podľa ktorého im mal majiteľ byty v domoch odpredať.
„Podali sme trestné oznámenie na bývalého riaditeľa Košického magnezitu, š. p., bývalého správcu konkurznej podstaty Komag, a. s. a správcu konkurznej podstaty Košického magnezitu, š. p.“
Prehadzovanie zodpovednosti
S Pavlom Gombíkom z firmy Meoptis, ktorá vlastní baňu, sa nám skontaktovať nepodarilo. Údajne je dlhodobo v Číne. Pavol Gombík je zároveň majiteľom aj konateľom firmy Teleservis, ktorá vlastní domy.
Predaj štátneho majetku malo na starosti Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR. To ale bolo zrušené a jeho pôsobnosť prešla na Ministerstvo hospodárstva SR.
Jeho hovorkyňa Daniela Piršelová sa v marci pre reláciu Reportéri vyjadrila, že ani ministerstvo hospodárstva už nemá žiadne kompetencie konať vo veci, pretože Košický magnezit bol v roku 2008 vymazaný z obchodného registra Okresného súdu Košice I.
Kto je vlastne za prešetrenie prípadu zodpovedný, sa snažili zistiť hlavne samotní obyvatelia.
„Petíciou sme sa obrátili na Úrad vlády, ktorý nám povedal, že gestorom za dodržiavanie toho zákona č. 182/1993 je zodpovedné ministerstvo financií. Keď sme sa obrátili na ministerstvo financií, ono nás informovalo, že zodpovedné je ministerstvo hospodárstva.“
Zodpovednosť nepripúšťa ani Jozef Vaško, bývalý správca konkurznej podstaty Komag, a. s.
“Všetko bolo v súlade so zákonom. Už som sa ku všetkému vyjadril, nemám k tomu viac čo povedať.”
Obytný či rodinný?
Hlavným argumentom Milana Rusnáka, jedného z majiteľov pridomových záhrad, je druh stavby.
„Obyvatelia si domy nemohli a ani teraz nemôžu odkúpiť, lebo ide o rodinné domy a povinnosť odpredať sa týkala obytných domov.” Podľa portálu foaf.sk, ktorá mapuje sieť slovenských podnikateľov a ich vzťahy, figuruje Milan Rusnák medzi blízkymi ľuďmi akciovej spoločnosti Komag Košice.
Na liste vlastníctva sú stavby skutočne zapísané ako rodinné domy. Notárska zápisnica z roku 2000, ktorá potvrdzuje odpredaj štátneho podniku firme Komag, a. s., ale hovorí o obytných domoch. Stali sa v priebehu 12 rokov z obytných domov rodinné bez stavebného zásahu?
“Stavby boli do katastra nehnuteľností zapísané v roku 2000 na základe potvrdenia obce o pridelení súpisného čísla. Stavby boli zapísané ako domy a v roku 2009 v spojitosti s právnou úpravou (účinnosť vyhlášky č. 461/2009 Z. z.) bola v katastri vyznačená zmena druhu predmetných stavieb na rodinný dom. Podľa údajov katastra nehnuteľností predmetné stavby neboli evidované ako obytné domy,” vysvetľuje Marta Karapová z Katastrálneho úradu v Košiciach.
Dokumenty z roku 1979 hovoria o stavbách ako o obytných domoch, ktoré patria Slovenským magnezitovým závodom.
Zmluva o nájme bytu medzi Komagom a nájomníkmi z roku 1996 už ale hovorí o bytoch. Zápisnica z roku 2000 znova udáva, že dané stavby sú obytné domy.
“Právne neexistuje pojem obytný dom. Existuje bytová budova (bytový dom), budova na bývanie aj rodinný dom. Z bytu v dome sa bez stavebných úprav nemôže stať rodinný dom. Jedine vtedy, keď je to dom, budova - jednobytová budova (kód 1110),” vysvetľuje dekan Stavebnej fakulty TUKE Vincent Kvočák.
Podnájomníci našli aj list vlastníctva z roku 2002. „V ňom je uvedený druh stavby s kódom 510 – dom.“
Veríme v naše práva
Definitívny verdikt nájomníkom prinesie až rozhodnutie súdu. Tí sú stále presvedčení o tom, že na domy, v ktorých prežili celý svoj život, majú právo.
„Momentálne je na Okresnom a Krajskom súde v Košiciach hlavná zodpovednosť za to, ako urobiť nápravu v dodržaní zákona. Keď pred časom dali súhlas odpredať byty v domoch firme Teleservis, nepriamo dali súhlas na nedodržanie zákona. Naši rodičia venovali bani svoj život. Nielen oni, celé generácie. Slovenské magnezitové závody bol jeden obrovský štátny podnik, ktorý predal svojim zamestnancom tisíce bytov. Jedine pri týchto jedenástich si nesplnil povinnosť vyplývajúcu zo zákona. Ale my stále veríme, že súd rozhodne a uzná naše práva.“
Ako sa diali zmeny
Na Bankove sa začalo ťažiť v 50. rokoch 20. storočia. Baňu aj 11 domčekov so záhradkami vlastnili Slovenské magnezitové závody.
1. januára 1993 vznikol štátny podnik Košický magnezit, do ktorého boli začlenené aj domy so záhradami na Zvolenskej.
V roku 1996 bola baňa s domami predaná za korunu firme Komag, a. s., ktorá sa v roku 1999 dostala do konkurzu.
O dva roky neskôr získala v rámci konkurzu baňu firma Teleservis a následne na to mimo konkurzu získala aj banské domy.
Neskôr baňu vlastnil Komag m. z., Magnimex a v súčasnosti Meoptis.
Majiteľmi domov je ale od roku 2001 až po dnes firma Teleservis.
Pridomové záhrady vlastnil štátny podnik Košický magnezit až do roku 2001, kedy delimitačným protokolom prešli do správy Slovenského pozemkového fondu.
Ten ich v tom istom roku v rámci reštitúcií dal dvoch dedičkám reštituenta ako náhradné pozemky.
Dedičky predali záhrady v roku 2009 Milanovi Rusnákovi a Zdenkovi Tomčíkovi.
pol
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári