Dodatočne sa menilo aj množstvo podlaží.
KOŠICE. Spoločnosť Hope Trade stavia v lukratívnej časti Košíc bytový dom.
V roku 2008 dostala od mesta ako stavebného úradu stavebné povolenie, ktoré hovorí o jednom podzemnom a troch nadzemných podlažiach s ôsmimi nadštandardnými bytmi.
V roku 2009 rozhodlo mesto o povolení zmeny stavby pred jej dokončením. V upravenom povolení už figuruje päť nadzemných podlaží a 11 nadštandardných bytov.
Vlani stavebný úrad opäť povolil zmenu stavby a zvýšenie počtu bytov na 25 štandardných.
Zaskočení susedia
Ľudia, ktorí bývajú v tejto štvrti, tvrdia, že takáto veľká stavba do rodinnej zástavby nepatrí. Nepáči sa im ani postupné zvyšovanie podlaží a bytov.
„Najviac mi prekáža, že pôvodne hovoril investor o siedmich až ôsmich bytoch. Zrazu začali realitné kancelárie zverejňovať ponuku na 25 bytov. Nik z nás o tom nevedel. Vytočilo nás to,“ hovorí jeden z nespokojných obyvateľov.
Podľa neho nová stavba sťaží pohyb ľudí aj dopravu. „V celej lokalite nie je taká veľká stavba, maximálne päťbytový dom na Mengusovskej ulici. Na takú malú lokalitu s rodinnými domami je 25 bytov veľa.“
Obávajú sa, že stavba bude tieniť pôvodným domom. Chcú, aby postup prešetril Krajský stavebný úrad.
Podľa magistrátu platný územný plán definuje dané územie pre nízkopodlažnú, resp. málopodlažnú obytnú zástavbu.
V tom vidí problém Ladislav Rovinský zo Spolku pre podporu skrášľovania Košíc.
„Na území s rodinnými domami sa ide postaviť päťpodlažný bytový dom. Je to zaujímavý výklad územného plánu. Navyše, dom bude tieniť domom, ktoré sú postavené v súlade s územným plánom, na slnko popoludní môžu zabudnúť. Podmienky výstavby boli menené za podivných okolností: Na začiatku osem bytov a teraz 25.“
Mestská časť háji obyvateľov
Svoje sťažnosti adresovali ľudia starostovi Severu. „Chápem rozhorčenie obyvateľov,“ povedal starosta Marián Gaj (nezávislý).
Pre nezrovnalosti, ktoré sprevádzajú stavbu, zvolal stretnutie obyvateľov, investora a realitných kancelárií.
„Cestou mediácie sa budem snažiť pomôcť obyvateľom obhájiť ich práva,“ povedal Gaj. Viac ako dvojhodinové emotívne stretnutie však výsledok neprinieslo.
Obyvatelia namietajú aj počet parkovacích miest. Investor deklaruje 25 miest na vlastnom pozemku, čo podľa ľudí ani samosprávy nestačí, keďže mnohé rodiny majú dve autá.
Zástupcovia investora najprv hovorili, že mimo domu nebudú stáť autá, potom sa zástupcovia realitnej kancelárie pýtali ľudí: „Keď vy môžete parkovať na ulici, prečo my nie?“
„Nedostali sme žiadne relevantné informácie,“ hovorili sklamaní ľudia.
Ak v dome vznikne viac ako 16 bytov, obyvatelia sa obrátia na Krajský stavebný úrad a prokuratúru. „Za žiadnych okolností tam 25 bytov nemôže byť.“
Do konca roka
Projektant stavby František Lumtzer vysvetľuje, že zmeny v stavbe súviseli s krízou.
„O veľký byt už nebol záujem. Výšku sme oproti pôvodnému projektu prekročili len o 56 cm, počítalo sa totiž s vysokými stropmi.“
Parkovanie je podľa neho vyriešené. „Okrem 10 parkovacích miest v dome bude 15 za budovou. Neporušili sme žiaden zákon.“
Uvedomuje si, že ľuďom prekáža zmena počtu bytov z 11 na 25. Lumtzer tvrdí, že reálne tam bude 18-19 bytov. Ako termín kolaudácie stavby sa uvádza december tohto roka.
Desaťročie stará pečiatka
Ján Zuštiak podal na stavebný úrad odvolanie voči výstavbe domu. „Stavebný úrad povolil stavbu, ktorá svojím meradlom absolútne nezapadá do lokality a zaťažuje okolie nad prípustnú mieru a ohrozuje bezpečnosť a plynulosť prevádzky na priľahlých pozemných komunikáciách.“
Obyvatelia rodinných domov podľa neho v tejto lokalite výstavbou tak rozsiahleho rezidenčného domu svoje súkromie stratia a každý deň budú musieť pozerať na preľudnený „panelák“ pri svojich domoch.
„Najzávažnejším zistením je však fakt, že hlavný projektant stavby, F. Lumtzer, nemá oprávnenie na vykonávanie odborných činností vo výstavbe. Nie je a nikdy nebol zapísaný v zozname autorizovaných inžinierov. Dokumentáciu opečiatkoval pečiatkou 'odborne spôsobilý inžinier', ktoré stratilo platnosť 31. 3. 2002. Zjavne došlo aj ku hrubej chybe zo strany stavebného úradu, ktorý si túto skutočnosť nevšimol. Vzhľadom na to, že dokumentácia nie je spracovaná autorizovaným inžinierom, považujeme všetky stupne schvaľovacieho procesu povolenia stavby za zmätočné a vydané rozhodnutie o umiestnení stavby, stavebné povolenie a následné dve zmeny stavby pred dokončením sú podľa nás nezákonné a teda neplatné.“ Stavebný úrad žiada o okamžité zastavenie stavby.
„Chybu urobil stavebný úrad, že ma neupozornil na to, že som urobil chybu,“ reagoval Lumtzer.
jog
Mesto: Stavebný úrad pochybil
Na otázky Korzára odpovedala Linda Šnajdárová z magistrátu.
Stavebný úrad povolil stavbu päťpodlažného bytového domu na Podhradovej, proti čomu obyvatelia protestujú. Bolo podľa vedenia mesta rozhodnutie stavebného úradu v poriadku?
Umiestnenie predmetnej stavby je v súlade s platnou územnoplánovacou dokumentáciou. Platný územnoplánovací podklad nedefinuje pojem nízkopodlažnej zástavby.
Na dotknutých dokumentáciách mal stavebný úrad akceptovať nesprávnu pečiatku. Všimol si úrad túto chybu a čo to znamená pre jednotlivé stavebné povolenia a zmeny v stavbách?
Stavebný úrad v uvedenej veci pochybil, keď si nevšimol, že projektová dokumentácia nebola opečiatkovaná oprávnenou osobou. Podmienkou na uplatnenie mimoriadneho opravného prostriedku je právoplatné rozhodnutie a trojročná objektívna lehota. V danom prípade územné rozhodnutie o umiestnení stavby nadobudlo právoplatnosť v roku 2007, t.j. lehota na možnosť využitia mimoriadneho opravného prostriedku uplynula. Využiť mimoriadny opravný prostriedok možno len v prípade rozhodnutia mesta Košice, pracovisko Košice – Staré Mesto, ktorým bola povolená zmena stavby pred jej dokončením, o ktorý môžu požiadať Krajský stavebný úrad v Košiciach.
jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári