Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

V Košiciach žije a tvorí 13-ročná Alžbeta Báthoryová

Menovci slávnych osobností to nemajú v živote ľahké, pretože ich môžu porovnávať s ich predchodcami.

Alžbetka s najznámejšou podobizňou svojej slávnej menovkyneAlžbetka s najznámejšou podobizňou svojej slávnej menovkyne (Zdroj: rob)

Na druhej strane majú výhodu v tom, že si ich mená ľudia okamžite zapamätajú. Presne ako v prípade 13-ročnej Košičanky, ktorá má rovnaké meno i priezvisko ako známa čachtická pani a grófka - Alžbeta Báthoryová. Tá naša je však žiačkou Základnej umeleckej školy na Jantárovej ulici.

KOŠICE. Mnohí ľudia by si pri prvom počutí tohto mena mohli pomyslieť, že ide len o pseudonym alebo umelecké meno. Nádejná výtvarníčka sa však takto volá v skutočnosti.

„Ak by som si mala vybrať svoj pseudonym, tak by to bolo buď Báthory alebo Eliss," vraví sympatická dievčina s dlhými hnedými vlasmi. "V obidvoch prípadoch ide o skratky. V prvom priezviska, v druhom krstného mena."

Alžbetu zistenie, že je menovkyňou slávnej uhorskej grófky, určite potešilo. No ako vníma túto podobnosť okolie?

Skryť Vypnúť reklamu

„Keď som chodila ešte na prvý stupeň základnej školy, ostatní v triede si moje meno veľmi nevšímali. No keď som v 5. ročníku prestúpila na moju terajšiu školu, spolužiaci ma niekedy zvykli počastovať prezývkou Bátoryčka. To sa nezmenilo dodnes. Posmech z môjho mena si však nerobia. Len niekedy sa akože 'boja', že im vyciciam z krku krv. Ale to je asi tak všetko..."

Citlivejšej povahe by niečo také mohlo vadiť, no Alžbete to neprekáža. Vlastné meno sa jej jednoducho páči.

„Najviac hrdá je na mňa pani učiteľka dejepisu. Vždy keď ideme so spolužiakmi niekam do múzea alebo na prehliadku hradu, sprievodkyniam nezabudne pripomenúť, že má v triede žiačku so slávnym menom."

Pripomínali lepšiu stránku

O svojej slávnej menovkyni sa začala malá Alžbetka dozvedať v útlom veku. Aká bola jej reakcia?

Skryť Vypnúť reklamu

„Vtedy žiadna," spomína mama Alena. "Skôr išlo o reakcie ľudí, ktorí sa dozvedeli Alžbetkine meno, a priamo na to v jej prítomnosti reagovali. Teda už od piatich či šiestich rokov veku vedela naša dcéra o tom, koho je menovkyňa. Že kedysi dávno žila iná Alžbeta Báthoryová, ktorá bola veľmi známa grófka. A že bola múdra a bohatá. Ľudia síce zvykli pred dcérou utrúsiť aj to, že Báthoryčka bola zlá, zabíjala ľudí a kúpala sa v ich krvi. To Alžbetku trochu vyľakalo, preto sme jej pripomínali skôr tú lepšiu stránku historickej panovníčky," vysvetľuje pani Alena.

Alžbetka sa neskôr dočítala o grófke mnoho vecí, od spisovateľov aj historikov a s protichodnými názormi.

Doma má o nej niekoľko knižiek. Ľudia v nej prebudili zvedavosť, ktorá ju zaviedla na dobrú stopu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zo začiatku sa ma pýtali, či viem, aké mám známe meno. No a ja som to nevedela. Keď už som bola sčítanejšia a múdrejšia, mala som dobrý pocit, že nosím meno, ktoré každý pozná. Určite to vnímam pozitívne."

Dá sa teda povedať, že z toho negatívneho už vyrástla a dnes to tak neprežíva? „Áno, už to neberiem tak, ako v útlom detstve. Na svoje meno som stále viac a viac hrdá. A som rada, že mi ho rodičia vybrali."

No kým knižky o grófke už prečítané má a vie aj o tom, čo negatívne sa jej pripisuje, film "Bathory" od režiséra Juraja Jakubiska zatiaľ nevidela. „Otec mi ho zakázal pozerať - kvôli krvavým scénam."

Alžbetka a hotovo!

Apropo, rodičia. Veď oni sú "zodpovední" za to, že majú takého slávneho potomka. Čo ich viedlo k takému netradičnému výberu?

„Už v mojom brušku to bolo veľmi živé dieťa," spomína pani Alena. "Čakali sme syna, pre ktorého sme aj vyberali meno. Keď sme sa však dozvedeli, že budeme mať dievčatko, zareagovali sme impulzívne - bude Alžbeta a hotovo."

Výber takého kontroverzného mena mohol pre jej nositeľa priniesť aj komplikácie. Nemali z toho strach?

„Toho sme sa nebáli. Stále berieme Báthoryčku ako silnú osobnosť a to isté sme si hneď od narodenia mysleli aj o našej dcérke, ktorá to v živote bude brať ako svoje plus. A naozaj. Z doterajšej skúsenosti vieme, že všade, kde sme to meno spomenuli, okamžite si ho každý zapamätal. Či už šlo o lekárku alebo úrad, už sme meno našej dcéry nemuseli druhýkrát spomínať. Podľa nás je plusom mať meno, ktoré má za sebou určitú históriu."

V istých situáciách môže slávne meno pomáhať. Má teda Alžbetka vďaka tomu svojmu nejakú protekciu? „Ešte veľmi nemala mať kde," tvrdí jej mama. "U lekárky alebo zubárky čakáme tak ako ostatní..."

A ako vidia rodičia nie príliš lichotivé príbehy, ktoré sa k menu Alžbeta Báthoryová neodmysliteľne viažu? „

V prvom rade bola Alžbeta jedna z mála žien svojej doby, ktorá mala obrovskú moc a veľký majetok," vysvetľuje pani Alena.

"Preto mala veľa neprajníkov, ktorým to prekážalo. To mohlo byť jednou z príčin ohovárania a zákulisných intríg, o ktorých pravdivom podklade sa už nedozvieme. Krvavé historky, ktoré o grófke ľudia rozprávajú, sa doteraz jednoznačne nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. My určite Báthoryčku nevnímame ako masovú vrahyňu alebo tyranku. Celé 16. storočie bolo kruté, poddaní nemali žiadne práva, fyzické tresty boli každodenným obrazom..."

Alžbetka má na fámy o jej slávnej menovkyni podobný názor: „Mnohí ju považovali za tvrdú a zlú. Nepáčilo sa im, ako panuje, preto si na ňu zrejme vymysleli plno klamstiev. Nevideli v nej dobré vlastnosti, len tie zlé."

Rodičia Alžbetky tvrdia, že svoj výber napriek rôznym historkám o grófke nikdy neoľutovali. O výbere iného mena vlastne ani neuvažovali. A ich dcéra je s ním spokojná.

„Jedna pani zubárka si ma napriek tomu vždy mýlila s niekým iným a volala ma Barborka. Vtedy mi vadilo, že si ma mýli so svojou príbuznou alebo inou pacientkou. Inak, v detstve mi vadilo, keď ma niekto nazval len jednoducho Alžbeta alebo Betka. Teraz sa mi nepáči, že mi jeden z našich príbuzných hovorí maďarskou mutáciou tohto mena - Eržika. Doma ma volajú zdrobneninou - Alžbetka."

Po predkoch hlbšie nepátrali

Keďže priezvisko sa väčšinou dedí po mužskom predkovi, o históriu rodiny sa zaujímal hlavne Alžbetkin otec Peter.

"V Maďarsku je jeho priezvisko pomerne považované, ale my sa necítime byť vynimoční," vraví pani Alena.

"Spoločne sme ako rodina navštívili maďarský Nyírbátor, kde mali Báthoryovci svoj kaštieľ. Tam sme si v múzeu pozreli našich menovcov, no zatiaľ sme po našich skutočných predkoch nepátrali hlbšie. Z rozprávania deda môjho manžela však vieme, že ich rodina pochádza skôr zo severnej vetvy Báthoryovcov. Čiže z tej, z ktorej pochádzala aj Žofia Báthoryová, známa donátorka stavby kostola premonštrátov v Košiciach."

Pre hlbší výskum by bolo potrebné nájsť si dostatok času. Košickí Báthoryovci však tvrdia, že žijú hektický život, v ktorom si zatiaľ nenašli dosť času na pobyt v archívoch, aby sa pátraním po predkoch seriózne zaoberali.

"Nie je to naša priorita. Chvíle voľna radšej využívame aktívnejšie - výletmi, turistikou, záhradou a spoločne stráveným časom. Možno na dôchodku by sme sa mohli k niečomu dopátrať, ak ešte budeme pri sile. Aj napriek neobyčajnému menu žijeme obyčajný život," tvrdí pani Alena s úsmevom.

Mimochodom, okrem Alžbetky majú Báthoryovci aj syna. A že majú ako rodina vzťah k histórii, dokazuje, že mu dali meno po jeho pradedkovi - Mikuláš.

Už v úvode sme spomínali, že Alžbetka je žiačkou ZUŠ-ky, kde navštevuje výtvarný odbor. Prekvapuje nápaditými obrazmi a jej práce sa objavili na viacerých výstavách.

V týchto dňoch pracuje na plastike, ktorá bude v rámci EHMK 2013 vystavená na Hlavnej ulici. Ona sama tvrdí, že ju fascinujú zvieratá, príroda, rozprávkové bytosti a fantazijné námety.

„Na mojom nedávno dokončenom obraze bola víla s morčaťom. Na ďalšom bol vlk takmer ako živý. Išlo o predlohy upravené mojím videním. V škole sa riadim hlavne pokynmi pani učiteľky Fedorovej, ktorá mi veľmi pomáha."

Okrem maľovania Alžbetka vyrába bábky, šije šaty, modeluje z keramiky. Umeniu sa venuje šesť rokov. Na každom výkrese si skúša vypracovať vlastný rukopis.

„V skicári mám veľa námetov, ktoré by som chcela rozpracovať. Napríklad návrhy šiat, mimozemšťanov, príšer, víl aj domov. Je tam aj kombinovaný jednorožec - lieta, beží aj pláva. Výtvory z keramiky si nepotrebujem kresliť, hneď ich bez prípravy modelujem. Rodí sa to v mojej hlave."

Alžbetka má v sebe zakorenený aj záujem o históriu. Páči sa jej architektúra hradov a zámkov, historických centier našich miest alebo príbehy o starých časoch.

Preto v škole navštevuje historický krúžok. S rodičmi navštívila Ľubovniansky a Spišský hrad, zrúcaninu hradu Čičva pri Vranove, ešte nezhorenú Krásnu Hôrku a mnohé ďalšie.

„Vždy, keď som na nejakom hrade, viem si predstaviť, ako sa tam v minulosti žilo. Rada ich navštevujem hlavne kvôli atmosfére."

Nuž, možno sa jej podarí predstaviť si aj tú, aká vládla na hrade v Čachticiach v čase, keď tam žila jej slávna menovkyňa. Pravda, to bude musieť Alžbetka navštíviť jeho zrúcaniny.


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 938
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 338
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 386
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 598
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 300
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 850
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 665
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 434
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 174
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 944
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop