Korzár logo Korzár Košice

Dvaja Košičania pátrajú po stratených bunkroch

Lukáš Conrad Luberda je študentom a členom Občianskeho združenia Bunkre. Má na starosti košickú pobočku a jej činnosť spočíva v tom, že mapujú rôzne bunkre či kryty.

Jaroslav pred budovou so šachtou hlbokou 420 metrovJaroslav pred budovou so šachtou hlbokou 420 metrov (Zdroj: Judita Čermáková)

Chodí aj po opustených budovách a táto záľuba sa nazýva Urban exploration. Spoločne s kamarátom Jaroslavom Ružinským, ktorý pracuje v medzinárodnej firme ako procesný inžinier, chodievajú po meste i v jeho okolí a hľadajú to, čo v minulosti malo slúžiť ako ochrana pred náletmi či vojnovými hrôzami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



KOŠICE. Títo chlapi nezbierajú známky, ich záľuba je ich životom a neraz doslova riskujú svoje zdravie. Obaja berú svoje putovanie mestom a okolím ako koníček.

"Zo začiatku som sa zameriaval na staré budovy," vysvetľuje Lukáš, jeden zo spoluzakladateľov združenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Už keď som bol malé dieťa, veľmi ma to zaujímalo. Chodieval som v meste po rôznych stavbách. Spočiatku to bolo s kamarátmi, brali sme to ako dobrodružstvo. Potom som sa na internete dostal k stránke, kde nadšenci milujúci bunkre začali prispievať."

Vznikla tak myšlienka, aby si vytvorili občianske združenie a ich činnosť bola aspoň trochu inštituizovaná.

"Sídlo máme v Bratislave, na Slovensku je asi 50 členov. Ja som rozbehol 'východ' a som rád, že je to oficiálne. Navzájom si vymieňame fotografie, miesta, kde sú zaujímavé bunkre, rozprávame si príbehy. Neskôr som natrafil na Jara a dali sme sa dokopy," spomína Lukáš na ich začiatky.

Jaro má síce v práci poriadne rušno, ale čas na záľubu si vždy nájde.

"Aj pre mňa to bola vášeň, odmalička som sa o tieto veci zaujímal. Tiež som začínal ako nadšenec Urban exploration a potom som sa cez sociálne siete dostal k bunkrom. Fungujeme dva roky a nie je nás veľa. V Košiciach sme len traja."

SkryťVypnúť reklamu

Stará štôlňa v areáli bane Bankov.

Fascinujúce podzemie

Nešlo nám do hlavy, čo človeka láka na tom, aby riskoval zdravie a spúšťal sa do neznámych bunkrov.

Dozvedeli sme sa, že na prvom mieste je zvedavosť a dôležitú úlohu zohráva spoznávanie tajov minulosti.

"Fascinuje nás podzemie, je to pre nás adrenalín," vysvetľujú chlapi. "Neraz treba zdolávať prevýšenia, hĺbky, výšky, zlaňovať, zliezať rebríkom, skákať. Samozrejme v závislosti od terénu a situácie. Stalo sa nám, že sme našli bunker a chceli sme sa dnu dostať cez dvere. Nevedeli sme ich však otvoriť. Potom sme našli núdzový výlez, cez ktorý sme sa dostali dnu. Nebolo to jednoduché, museli sme schádzať rebríkmi do hĺbky 100 metrov. Rebríky boli ešte v dobrom stave a vyriešené tak, že po zostupe 25 metrov bola chodbička. Cez ňu sa prešlo a nasledoval znova zostup 25 metrov a tak až dovnútra."

SkryťVypnúť reklamu

Ako Lukáš s Jarom dodávajú, bola to poriadna hĺbka a neraz mali strach, aby rebríky vydržali.

V Košiciach majú zmapované takmer všetky bunkre, no nie do každého sa dá dostať. Niektoré majú súkromní vlastníci, iné mesto, ďalšie zas nie sú voľne prístupné.

"Nie je jednoduché dohodnúť sa s mestom či súkromníkmi. Tvária sa, akoby to neexistovalo a nie sú 'nadšení', ak sa o bunkre niekto zaujíma. Vyzerá to tak, ako by fungovali v utajenom režime. Aj keď v dnešnej dobe to už nie je tak, ako za socializmu, keď bola doba, že to bolo maximálne utajované. Teraz sú aspoň niektoré prístupné, aj keď nie verejne. Kedysi sa o tom nesmelo ani hovoriť. Dá sa povedať, že vieme o takmer každom bunkri v meste, ale nie v každom sme boli. Samozrejme, robíme všetko preto, aby sme sa tam dostali a ja verím, že časom sa nám to podarí."

V meste je podľa Lukáša a Jara asi 51 bunkrov a CO krytov. Toto sú však podľa nich len funkčné a vedia, že ich je oveľa viac.

"Najviac krytov je v Mestskej časti Košice - Sever. Je to najstaršie sídlisko, pomaly v každom bloku je CO kryt, ktorý mal slúžiť asi pre 50 ľudí. Sú tri druhy ochrany týchto stavieb, odolné, plynotesné a svojpomocne budované. Je to riešené tak, že pri mimoriadnej situácii sa prebudovávajú pivnice a budujú sa zákopy."

Zaujímavý bunker je v Mestskom parku, pochádza z čias vojny. "Boli sme tam, kým nebol uzavretý. Vtedy tam bol veľký bordel. Protiletecký bunker je na Hlavnej ulici. Dva bunkre, každý pre jedného muža, sú v areáli vodární na Aničke. Sú to jednoduché stavby, ktoré slúžili pri leteckých náletoch. Boli v nich ľudia, ktorí sledovali, kde dopadajú bomby, či vybuchujú a aké sú škody."

Takto vyzerá núdzový výlez v Čermeľskom kryte.

Bezdomovci ho neobjavili

Medzi najzaujímavejší bunker patrí stavba v Čermeli. Bol určený pre politikov. Za socializmu bol maskovaný tak, aby nikto o ňom nevedel.

"Bol maskovaný ako sklad Obchodného domu Prior. Nad ním boli postavené garáže, ktoré nesmel nik využívať. Slúžili ako maskovanie. Pod novou nemocnicou je obrovský kryt, ktorý má niekoľko podlaží. Jeden je aj pod Štátnym divadlo. Niekde v meste by sa mala pod zemou nachádzať podzemná nemocnica a dokonca aj byty pre papalášov. Vieme, že také niečo tu niekde je, zatiaľ však nevieme presné miesto. Máme niekoľko indícií, kde by to malo byť. To sú veci, o ktorých nikto nemá nič vedieť. Budeme naďalej pátrať po tomto mieste a ak ho nájdeme, bude najmenší problém sa tam dostať. Dnešné bunkre už nie sú strážené, ale sú také, ktoré sú udržiavané," vysvetľujú chlapi.

Spomínaný bunker v Čermeli môže mať rozmery 100 x 100 metrov. Nie je to však jedna veľká kocka, vedú tam chodby, teda celková využiteľná rozloha nie je až taká veľká.

"Je tam hlavná strojovňa vzduchotechniky a núdzový výlez, ktorý má asi 75 metrov. Je vybudovaný v kopci, patrí k odolným stavbám, je plynotesný a odolný proti výbuchu. Teraz tie garáže používajú obyvatelia mesta, čo predtým nebolo možné. Je tam domček, ktorý bunker strážil. Vnútri sa nenachádza žiadny nábytok. V 50. rokoch bol bunker vyprataný, lebo je tam veľká vlhkosť a nábytok hnil. Sú tam však sociálne zariadenia, funkčný agregát a nová elektroinštalácia. Musím povedať, že bunker je vo veľmi dobrom stave. V areáli je hangár, kde bola vybudovaná škola pre deti politikov."

Lukáš s Jarom sa k tomuto bunkru dostali náhodou počas prechádzky lesom. Dvere boli otvorené, nebol na nich zámok, stačilo ich odtlačiť.

"Prekvapilo nás, že nebol vykradnutý. Pritom v okolí žije veľa bezdomovcov, dokonca pri núdzovom výleze majú tábor. Aj teraz je to tak skryté, že je bunker problém nájsť. Nevidieť ho od cesty ani chodníka. Človek musí vedieť, že tam niečo je a hľadať to cielene. Inak nemá šancu. Vstup do bunkra je maskovaný stromami a v pomerne neprístupnom teréne."

Chlapi sa zameriavajú aj na staré chodby pod mestom. "Máme prelezenú takmer celú kanalizáciu. Celé staré mesto je pretkané chodbami. Niektoré sú zasypané, iné prístupné. V niektorách prúdi voda, v iných nie. Dá sa povedať, že chodieb je niekoľko desiatok kilometrov. Vstup do nich je taký, že sa otvorí kanálový poklop a zlezie sa dole. Samozrejme, treba vedieť ktorým, lebo je veľa prípadov, že sa kanál nabúral na staré chodby. Dá sa ísť aj od Hornádu. Sú tam záložné štôlne, kde je urobený prepad a odtiaľ sa dá vojsť dovnútra. Pri Hornáde je ich po celej dĺžke od Ťahanoviec po Krásnu spolu päť."

V Košiciach sa okrem bunkrov nachádza vetracia jama, ktorá je hlboká 420 metrov. Je zaujímavé, že je voľne prístupná.

"Nemalo by to tak byť," myslí si Lukáš. "Je na Kalvárii, dá sa zísť dole, vedú tam rebríky. V 30 metroch však už začína presakovať spodná voda, doslova strieka, rebríky sú potom neschodné. Dole sa zliezť nedá, jedine zlaniť, ale je to na hraniciach možností."

Núdzový výlez z jedného z podzemných krytov.

Ponúkli ich čučom

Urban exploration - mestský priestor. To je ďalšia z Lukášových a Jarových záľub. Chodia po starých budovách. Pri ich spoznávaní sa stretávajú aj s násilím.

"Raz sme šli na Jazere pri mlyne, prešli sme cez bránu a prehľadali staré budovy. Keď sme sa vracali, začuli sme za sebou auto. Začali sme utekať a kamarát na mňa zakričal, že pozor. Hodil som sa do priekopy, auto by ma bolo zrazilo. Nejaký muž ma dvakrát udrel do hlavy. Vysvetlil som mu, čo sme tam robili, nech volá políciu, ak má problém. Povedal, že nám podhodí meď a povie policajtom, že sme ju ukradli. Nakoniec sme ho ukecali."

Obaja chlapci absolvovali kurz zlaňovania. Napriek tomu niekedy strach majú. Už si však zvykli, nevedia, kde ich čo čaká.

"Samozrejme, dávame si pozor. Nie všade ideme za každú cenu. Dávame si pozor, neoplatí sa kvôli bunkru zomrieť alebo dokaličiť na celý život. Nikdy sa nepreceňujeme. Často sú bunkre obývané bezdomovcami, je tam bordel. Nie je to bezpečné, ale nosíme legálne prostriedky na sebaobranu. Dokonca sa stalo, že nás obyvatelia bunkra ponúkli čučom. Nepatrí sa odmietnuť. Robili sme sa, že akože pijeme."

Lukáš s jarom majú aj zaujímavý plán. "V Čermeli chceme z bunkra urobiť múzeum 2. svetovej vojny. Najprv ho však musíme dostať od mesta do správy. Exponáty sú, som zberateľ, člen klubu vojenskej histórie. Určite by sme prilákali turistov. Čoskoro chceme zrekonštruovať pozorovateľňu v Krásnej. Boli by sme radi, keby sa k nám niekto pridal, môže sa pozrieť na stránku www.bunkre.info a kontaktovať nás," uzavrel Lukáš.

Vojenská pozorovateľna na sídlisku Železníky. Foto k článku: archív OZ Bunkre.







Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 602
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 100
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 070
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 626
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 281
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 312
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 162
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
  1. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  2. Štefan Šturdzík: 350
  3. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  4. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  5. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  6. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  8. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 330
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 590
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 081
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 151
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 434
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 516
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 336
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  2. Štefan Šturdzík: 350
  3. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  4. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  5. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  6. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  8. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 330
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 590
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 081
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 151
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 434
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 516
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 336
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu