KOŠICE. Do Košíc prišiel z nepokojného a chudobného Jemenu. Založil si firmu a získal miesto na jednej z fakúlt Technickej univerzity, spravil si doktorát v odbore zemské zdroje a učil študentov.
Popritom si našiel slovenskú manželku, mali spolu tri deti a žili spolu v harmonickej rodine.
Všetko zničilo niekoľko vreciek marihuany, ktoré v jeho byte nechal jeden z jeho krajanov. Takto vyzerá po rozhodnutí Krajského súdu v Košiciach prípad 36–ročného inžiniera Abeda Al–Zabidiho.
Obchod s agentom
Jemenčana skoro dvadsať rokov žijúceho u nás polícia minulý rok v júni zatkla v Kechneci. Krátko predtým sa tam stretol s mužom vystupujúcim pod menom Zoli. Dal mu 678 gramov marihuany a prevzal od neho 1 850 eur.
Zoli bol policajným agentom, ktorému Al–Zabidi sadol na lep. Po akcii v Kechneci polícia Jemenčanovi v košickom byte a k nemu patriacej pivnici našla ďalších 781 gramov konope.
Podľa expertov by zaistená droga stačila na viac ako 1 500 jednorazových dávok. Za obchodovanie s takým množstvom je podľa zákona najmenej desať rokov.
Päť rokov väzenia
Okresný súd Košice–okolie o vine Jemenčana nemal pochybnosti. Minulý rok ho odsúdil na päť rokov.
Mimoriadne znížený trest zdôvodnil doterajšou bezúhonnosťou obvineného, kladnými charakteristikami, ktoré o ňom podali viaceré osoby, a tým, že podľa dôkazov s marihuanou obchodoval len v tomto jednom prípade.
Al–Zabidi podal odvolanie, v ktorom zopakoval verziu, že marihuanu v byte nechal jeden z jeho kamarátov z Jemenu, ktorého cudzinecká polícia vyhostila zo Slovenska v roku 2009.
Tvrdil, že drogu, ktorú po ňom zostala, nechcel predať, ale sa jej zbaviť. Podľa jeho obhajcu Milana Kuzmu to potvrdzuje odposluch, ktorý nahral pri stretnutí s Jemenčanom policajný agent.
Obhajoba: Peniaze nechcel
„Je z neho evidentné, že pri odovzdaní marihuany nežiadal peniaze. Prevzal ich, až keď agent začal provokatívne počítať bankovky. Bola to neprimerané vysoká suma za takéto množstvo drogy, čo by môj klient musel vedieť, ak by bol dílerom,“ povedal advokát na krajskom súde.
Podobne odvolací súd presviedčal aj Jemenčan. „Ľutujem veľmi čo sa stalo, mrzí ma to a hanbím sa. Ale do tejto situácie som bol dotlačený. Často si kladiem otázku, či úlohou inštitúcie, ktorá má chrániť občanov, je naviesť naivného a neskúseného človeka na trestnú činnosť a tým si vylepšiť štatistiku,“ hovoril.
Odvolací súd presvedčil. Ten prvostupňový rozsudok zrušil s tým, že okresný súd musí doplniť dokazovanie.
Napríklad výsluchom agenta, čo na pojednávaní doteraz nepripustil.
Po roku na slobode
Krajský súd pritom naznačil, že verzia obhajoby je preňho prijateľná. „Námietky v odvolaní boli dôvodné... K veci mohol byť nepriamo donútený. Z dôkazov je zistiteľné, že nebol dílerom a takýto skutok sa mu stal prvýkrát,“ povedala predsedníčka senátu.
Na nový rozsudok bude Al–Zabidi už čakať na slobode, keďže krajský súd prijal jeho písomný sľub a prepustil ho z väzby. Strávil v nej skoro rok. Súd to zdôvodnil tým, že trestným stíhaním obvineného nemá trpieť rodina.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári