Pomáhajú si novou technikou, ktorou prekážajúce auto odtiahnu.
KOŠICE. Na jednej strane hasiči chápu, že parkovať niekde ľudia musia, na druhej zas oni majú problém pri zásahoch. Presvedčili sa o tom aj cez víkend na Sládkovičovej ulici, kde horel karavan.
Prejazd im sťažil v zákaze zaparkovaný peugeot, ktorý museli odtiahnuť nabok. Hasiči majú na to špeciálnu pomôcku - kolieska - ktoré osadia na kolesá auta a potom ho posunú.
„Situácia je zlá. Chápeme vodičov, že nemajú kde parkovať, ale my zachraňujeme majetky, životy a často sa nemôžeme dostať na miesto zásahu. Keď horí byt, v ktorom sú napríklad malé deti, je vzácna každá sekunda. Výšková technika má s nesprávne parkujúcimi autami obrovské problémy. Potrebuje sa totiž dostať čím najbližšie k bloku,“ vravia hasiči.
Zahltené ulice
Prístupová komunikácia by mala podľa noriem viesť aspoň do vzdialenosti 30 metrov od stavby. Musí mať trvalo voľnú šírku najmenej tri metre.
„To, že sa to nedodržiava, je žiaľ dnes bežnou záležitosťou. Navyše vjazd a výjazd musia mať ešte o pol metra viac, aby sa tam auto dokázalo otočiť. Najhoršie sú na tom sídliská s hustou zástavbou. Na Ťahanovciach je veľký problém, podobne na KVP, v podstate takmer v celom meste. Ten nastáva aj v súvislosti s nástupnou plochou, ktorá musí byť napojená na prístupovú komunikáciu. Je určená na umiestnenie techniky k zásahu. Neraz sa stáva, že plocha síce zriadená je, ale parkujú na nej autá. Toto je obrovský problém, lebo sa nevieme pri budove rozložiť, lebo autami je obparkovaná celá budova,“ vysvetľujú hasiči.
Ak sa dá odtiahnuť auto, tak ho odtiahnu, ak je tam nejaký hummer, s tým nepohnú, a tak musia ťahať vedenie hadicami do vzdialenosti niekoľko sto metrov.
Čo môžu a musia
Zákon o Hasičskom a záchrannom zbore hovorí, že hasiči musia plniť úlohy pri zdolávaní požiarov, poskytovaní pomoci a vykonávaní záchranných prác pri haváriách, živelných pohromách a iných mimoriadnych udalostiach.
Podľa zákona hasiči poskytujú pomoc pri ohrození života a zdravia osôb a majetku. Z toho vyplýva, že ak je ohrozený život, zdravie a majetok, môžu urobiť opatrenia.
Jedným z nich je odstrániť prekážajúce auto a je jedno, či stojí na krajnici, alebo v zákaze. Prioritou je dostať sa čo najrýchlejšie k miestu zásahu.
Teoreticky, čo je samozrejme za vlasy pritiahnuté, by mohli hasiči zobrať buldozér a urobiť si cestu.
Ďalšou z možností je, že by mohli prísť, zistia, že nie je prejazdná cesta, počkajú na políciu a odťahovku. V praxi to však nie je možné, došlo by k omeškaniu zásahu. Musia si teda poradiť.
„Musíme sa snažiť dostupnými možnosťami čo najrýchlejšie odstrániť a nepoškodiť odťahované auto. V prípade nutnosti môžeme veci aj poškodiť. Ak však dôjde k poškodeniu, majiteľ si od nás môže vyžadovať náhradu škody, ale to až po zásahu. Každý prípad sa však posudzuje individuálne. Ak by však všetko fungovalo podľa noriem, prejazdy by sme mali voľné a nemali problém. Otázne teda je, kto porušuje predpisy,“ vysvetlili nám hasiči.
Nie je čas skúmať okolnosti
Čo však v prípade, ak jedno auto stojí v zákaze, oproti je ďalšie, riadne zaparkované a hasiči sa rozhodnú odtiahnuť práve to auto mimo zákazu?
„My si musíme poradiť tak, aby sme zabezpečili príjazd k zásahu čo najbližšie. Neriešime, kto je v zákaze, musíme sa tam dostať a hľadáme najjednoduchšiu cestu.“
Podľa štatistiky sa nestáva, že by hasiči niečo poškodili. Len raz majiteľ žiadal náhradu trávnika rozrytého hasičskými autami.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári