Slnko praží a nikomu sa nechce premýšľať nad tým, či to, čo je, alebo pije, mu nejako neuškodí. Preto sme oslovili odborníčku, vedúcu odboru epidemiológie Oľgu Minárikovú z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, aby nám o letných rizikách porozprávala.
Poznáte to. Je príjemne horúco, váľate sa pod slnečníkom a zrazu hlad. Z blízkeho fastfoodu rozvoniava hamburger a vy naň dostanete chuť. Čo na tom, že je v ňom tatárska omáčka, z ktorej riskujete salmonelózu. Alebo aj iný prípad. Nechcete míňať peniaze na bufety a tak si doma nabalíte chleby so salámou, maslom a vajíčkom. Jednoduché, ale za určitých okolností takisto nebezpečné. Čo teda robiť, aby ste si z dovolenky nedoniesli črevné či iné ťažkosti?
„Uvádzané potraviny by si mal každý doniesť v termotaške, termobatohu alebo termoboxe a čo najrýchlejšie skonzumovať. Na kúpalisko by si ľudia mali brávať (ak nechcú využiť služby, ktoré ponúkajú stánky s občerstvením), potraviny nepodliehajúce rýchlej skaze, ale trvanlivejšie - napr. suché pečivo, trvanlivé i s náplňami a balené vody. Rozhodne by som neodporúčala mäkké mäsové výrobky (šunky, salámy), krájanú zeleninu, vajcia, a i. Ak zeleninu, tak umytú a celistvú (celú). Odporúčam umyté ovocie."
Často sa však stáva, že kúpaliskové atrakcie tak zabavia, že svoju „desiatu" zabudnete zjesť. Čo s ňou večer doma, keď bola celý deň na slnku? „Ja by som rozhodne neodporúčala po celodennom uchovávaní zabaleného jedla s obsahom potravín rýchlo sa kaziacich, teda takých, ktoré bežne doma uchovávame v chladničke a ktoré boli celý deň vystavené pôsobeniu vysokých teplôt, večer konzumovať. Rozhodne to pokladám za riziko."
Riziková môže byť aj voda. Preto ju nepite z neznámeho zdroja. To platí aj pre ľad, ktorého vám môže hojne dopriať fešák zo slameného bufetu na pláži. Neviete, z akého zdroja mal vodu na jeho prípravu a či dodržal všetky zásady hygieny. „Pite iba fľašové balenia tekutín. Vo väčšine krajín subtropického a tropického pásma sa neodporúča piť neupravenú vodu z vodovodu a tiež pitie ovocných extraktov pripravených pouličnými predavačmi."
Okrem toho, že uškodiť vám môže aj jedlo, môže aj voda, v ktorej sa čľapkáte. Preto pozor, kde sa kúpete. „Pri kúpaní vo voľnej prírode aj na kúpaliskách sa deti a dospelí dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Ide o všetky druhy mikróbov od vírusov a baktérií cez prvoky, huby a plesne, až po črevné parazity. Treba si uvedomiť, že každý zdravý človek je osídlený najrôznejšími aj patogénnymi mikroorganizmami, ktoré sa pri zanedbaní zásad hygieny spláchnu do vody z povrchu tela, telesných otvorov, prípadne sa do nej dostanú rôznymi telesnými výlučkami. Z vody do organizmu ľudí mikroorganizmy prenikajú rôznymi cestami, napr. prehltnutím, vdýchnutím aerosolu, cez spojivky a iné sliznice, cez poškodenú, ale i zdravú kožu."
Ak sa chystáte navštíviť niektoré prírodné kúpalisko v Košiciach alebo okolí a nie ste si istí neškodnosťou vody, navštívte stránku RÚVZ Košice, kde sa potrebné informácie dočítate.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári