Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Kubánska veľvyslankyňa na svoj ostrov nedá dopustiť

Nová veľvyslankyňa Kuby na Slovensku Loipa Sanchez Lorenzová doteraz pôsobila v inštitúciách EÚ a OSN.

Loipa Sanchez Lorenzová nedávno navštívila metropolu východu.Loipa Sanchez Lorenzová nedávno navštívila metropolu východu. (Zdroj: archív)

KOŠICE. Asi pol dňa cesty lietadlom delí bežného Slováka od toho, aby sa pozrel na Kubu. Tento pre našinca exotický ostrov v Karibiku bol aj vďaka socialistickému zriadeniu jedným z mála, kde sa dalo bez väčších problémov vycestovať aj predtým.

Záujem o Kubu v poslednej dobe rastie, čo dokumentuje aj zvýšený počet našich dovolenkárov odlietajúcich sa slniť na pláže Varadero.

O tom, aká súčasná Kuba je, akí sú tam ľudia, sme sa pri porozprávali s novou veľvyslankyňou "Ostrova slobody" na Slovensku" Loipou Sanchez Lorenzovou, ktorá nedávno navštívila metropolu východu.

Lorenzová nahradila vo funkcii svojho predchodcu Davida Paulovicha Escalonu, ktorý si zrejme aj vďaka slovenským koreňom poriadne "pretiahol" slovenský pobyt až na 5 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľvyslankyňa, ktorá má skončené dve vysoké školy a venuje sa výhradne diplomacii pripúšťa, že takéto nadsluhovanie bolo aj na kubánske pomery výnimočné.

"Som rada, že môžem vystriedať práve pána Escalonu, ktoré bolo vnímané ako veľmi úspešne, lebo spravil toho mnoho pre zveľadenie vzťahov medzi oboma našimi krajinami. U nás je obsadzovanie takýchto postov vecou odborných kvalít. Mám vyštudovanú diplomaciu a právo. Od skončenia vysokej školy pracujem už 22 rokov pre naše ministerstvo zahraničia, prešla som všetkými možnými diplomatickými funkciami. Doteraz som sa venovala skôr všeobecnej diplomacii, keď som pôsobila v inštitúciách EÚ v Bruseli, pri OSN New Yorku a pri Africkej únii v Etiópii. Post veľvyslanca sa u nás vníma ako jedna z najvýznamnejších funkcií v štáte a preto som rada, že som dostala politickú a odbornú dôveru od našej vlády."

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku si zvyká

Za tých pár týždňov na Slovensku si celkom obľúbila naše hlavné mesto, kde sa jej páči napríklad aj to, že v porovnaní s Havanou to nie je až také veľké a preto sa vie aj rýchlejšie dostať do práce.

Doteraz jej vadila len jedna vec a to, že v zime tu bol sneh. Nebola naň síce zvyknutá, no potom mu prišla na chuť a aj so synom stavali snehuliaka. Zaujímavé je, že pôvodne ani nevedela, že teplo v Havane vymení za premenlivé počasie kdesi v centre strednej Európy.

"Nečakala som, že prídem práve sem, ale o Slovensku som už predtým dosť počula, tak ma to potešilo. Najprv som sa dozvedela, že budem veľvyslankyňou, no nevedela som, kde to bude. Až potom mi bolo povedané, že idem na Slovensko. A to ma dosť potešilo, lebo v bývalom Česko-Slovensku študovalo mnoho mojich známych a mala som informácie, čo ma tu môže čakať a ako sa tu žije. Prišla som tu aj s manželom, ktorý je konzulom na ambasáde a synom. Som taká zástupkyňa pracujúcich kubánskych žien, ktoré majú po jednom dieťati. U nás na ostrove nie je takmer nezamestnanosť a skoro všetky ženy, ktoré chcú pracovať, si nájdu aj zamestnanie. Možno aj preto u nás prevládajú podobne ako v Číne rodiny s jedným dieťaťom. Keď si človek plánuje profesionálnu kariéru, nestíha mať viac detí. To platí aj v mojom prípade, lebo v tejto diplomatickej profesii je mimoriadne ťažké skombinovať pracovný a rodinný život."

Slováci sú podľa veľvyslankyne veľmi prívetiví a dobrosrdeční ľudia. Oceňuje našu otvorenosť a schopnosť načúvať. Kubánska diplomacia si veľmi zakladá na osobnom kontakte s ľuďmi v krajine, v ktorej pôsobíme.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aj preto chcem čo najviac cestovať po Slovensku a spoznávať ľudí, čoho dôkazom je aj moja návšteva metropoly východu. Košičania ma nemusia chodiť navštevovať do Bratislavy, lebo ja za nimi prídem do Košíc..." smeje sa.

"My, diplomati, nikdy neposudzujeme jednotlivé krajiny, naším princípom je nemiešať sa do vnútorných záležitostí. Môžem však povedať, že oba naše národy majú rovnaké ambície žiť dôstojný život. My Kubánci všetko vidíme pozitívne, aj ja stále tvrdím, že všetko okrem smrti má nejaké riešenie. Možno rozdiel je ako Slováci a Kubánci riešia problémy. Pozitívom u nás je to, že ak nastane nejaký problém, zasmejeme sa, dáme si kávu, zabavíme sa, potancujeme, vypijeme rum, medzitým to nejako ustúpi a potom sa nám zdá ten problém menší. Porovnávať do detailov priemerného Slováka a Kubánca je veľmi ťažké. Všetky národy majú tú svoju hodnotu a dôležité je byť pyšný na to, kým ste. Niektorí Slováci vravia, že sú malým národom, ja im vždy hovorím, nech práve z toho spravia svoju výhodu," radí nám.

Fidela Castra si vážia

Väčšina našincov najmä zo strednej a staršej generácie si Kubu spája predovšetkým s tamojším dlhoročným lídrom a vodcom revolúcie Fidelom Castrom.

Hoci takmer 86-ročný líder kvôli podlomenému zdraviu prepustil vedenie krajiny pred takmer tromi rokmi bratovi Raúlovi, stále je na ostrove najväčšou osobnosťou.

To, čo povie, Kubánci stále rešpektujú a väčšina z nich až na pár stoviek disidentov ho stále veľmi obdivuje. Aj nová veľvyslankyňa mala tú časť sa s ním stretnúť.

„Je to výnimočná osobnosť, možno väčší politik vo svete momentálne ani nie je. To nevravím len preto, že som veľvyslankyňa, ale stotožňuje sa s tým aj viacero svetových politikov, ako je Nelson Mandela, mnoho amerických senátorov a aj politikov z EÚ. Ak by ste ho poznali osobne, mali by ste z neho rovnako ako ja veľmi dobrý pocit. Ide o úžasne rozhľadeného človeka, ktorý neustále študuje a stará sa o všetko možné. Žiaľ, najmä v USA sa voči nemu vedie diskreditačnú kampaň. My si ho veľmi ceníme, lebo vie ako splniť túžby kubánskeho ľudu. Stále je na tom veľmi dobre aj po duševnej stránke a pravidelne publikuje svoje názory v našich médiách."

Terajší kubánsky boss Raúl Castro má tak trochu problém najmä s tým, že zrejme ešte veľmi dlho bude žiť v tieni staršieho a známejšieho brata.

„Raúl je veľký štatistik a politik, no keďže je Fidelovým bratom, každý ho s ním porovnáva. Je to praktický človek, pri debatách nekrúži zbytočne po povrchu, ale stále ide k veci. Je na čele ekonomických reforiem na Kube, no ten proces je pre bežných ľudí možno až príliš rýchly, a tak sa to teplo trochu spomalilo. Ľudia majú trochu strach, žeby reformami mohli stratiť sociálne istoty, ktoré máme aj napriek dlhoročnému americkému embargu. Netvrdím, že sme perfektnou krajinou, tiež pociťujeme celosvetovú ekonomickú krízu, no na rozdiel od viacerých iných krajín nikto u nás nechodí spať hladný a všetci ľudia majú prístup k zdravotnej starostlivosti. U nás pracujú takmer každý s výnimkou asi troch percent ľudí, ktorí sa vyhýbajú robote. A nebyť americkej blokády, ktorá nás ročne stojí 200 miliárd USD, by život u nás bol ešte krajší. Ak jeden produkt má viac než 10 percent častí kubánskeho pôvodu, nemôže sa predávať v USA ako napr. auto, ktoré má súčiastky z niklu. Z tohto pohľadu nás kríza v Európe dosť trápi. Americkí turisti k nám nemôžu prichádzať, lebo potom budú musieť po návrate do USA zaplatiť veľkú pokutu. Lode, ktoré idú z Európy na Kubu, nesmú kotviť v USA pol roka."

Návštevu Kuby každému odporúča

V Havane sa striedajú chudobnejšie ulice s absolútne luxusnými hotelmi. Pri prechádzke mestom sa musíte cítiť ako na zraze veteránov, lebo po uliciach jazdia najmä staré americké autá, mnohé z nich si pamätajú ešte aj Castrovu revolúciu z roku 1959.

Hlavné mesto je známe koloniálnymi palácmi, viacerými múzeami ako napríklad Museo de Ciencias Naturales Sandalio de Noda, kde nájdete všehochuť od betónového dinosaura až po vypchaté mláďa žirafy.

Je tam aj množstvo kostolov ako aj barov so živou hudbou, kde stretnete ozaj krásne Kubánky. Obdivovať sa dá aj Mirador de Bacunayagua, čo je najdlhší a najvyšší most na Kube s nádherným výhľadom na celý ostrov.

Oplatí sa vidieť aj najstaršie koloniálne mestečko Baracou alebo národný park Isla de la Juventud na rovnomennom ostrove, či ísť navštíviť bývalé hlavné meste Santiago de Cuba.

Lorenzová odporúča každému, aby aspoň raz za život navštívil jej rodnú krajinu. Takto by na vlastné oči mohli porovnať, či je pravdou všetko to, čo sa o jej krajine píše a to najmä ako sa tvrdí o údajnom porušovaní ľudských práv a absencii demokracie na Kube.

„Pokojne sa môžu prísť pozrieť na to, že to všetko sú len výmysly. A keď už u nás budú, nech navštívia miestnych ľudí a spýtajú sa ich na to ako to naozaj je. Aj nedávna návšteva pápeža dokumentovala aj excelentné vzťahy medzi kubánskymi katolíkmi a našou vládou. Mnohí turisti idú len do turistických stredísk k moru, čo je síce tiež dobré, no potom nespoznajú život bežných Kubáncov. Stačí vyjsť z turistických areálov do miest a tam sa môžu popozerať ako vyzerá život. Odporúčam ísť aj do divadiel, máme obrovské bohatstvo, jeden z najuznávanejších baletov na svete je ten náš. Takisto obrovskú kvalitu a renomé vo svete má aj naša opera, ktorá je úplne odlišná od tej európskej." Majú aj latino-jazz, ktorý je iný ako klasický jazz.

"Odporúčam, aby ochutnali aj našu výbornú kuchyňu. Typické jedlo je bravčové pripravené s ryžou na slaninke a s fazuľkou. Zapiť to môžu čímkoľvek okrem vína. Kubánci sú veľmi zlí vinári, s vaším sa vôbec nedajú porovnať. Z nápojov by mal každý vyskúšať pivo, mojito alebo rôzne drinky z nášho rumu. Ako suvenír by si mohli turisti odviezť domov ručne robené remeselné výrobky, výrobky z dreva alebo sklo, hoci to je krásne aj na Slovensku. Máme aj jedinečné lieky ako napr. proti rakovine, ktoré sa vyrábajú len u nás. Veľmi účinný je aj liek zo šupiek manga, ktorý je veľmi efektívny proti psoriáze a priznám sa, aj ja ho používam, aby som nemala vrásky," dodala kubánska veľvyslankyňa.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 683
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 343
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 917
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 361
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 539
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 229
 7. Aká je chémia vôní 9 200
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 635
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 483
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 031
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.

Odchovanec domova: Plánoval som normálny život, ale prišiel pád

Okúsil ulicu i drogy, verí, že bude lepšie.

Adam Oračko po od odchode z detského domova zažil rôzne životné peripetie vrátane života na ulici a drog.
Nové sypače značky Tatra z flotily SÚC PSK.
Rozhovor

Vyrastal v domove: Odchod od rodičov bola cesta z pekla do neba

Do bežného života vstupoval s odchodným a jednou taškou.

Keď prišiel do domova, tešil sa z teplej vody, oblečenia, jedla a výletov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop