Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Kubánska veľvyslankyňa na svoj ostrov nedá dopustiť

Nová veľvyslankyňa Kuby na Slovensku Loipa Sanchez Lorenzová doteraz pôsobila v inštitúciách EÚ a OSN.

Loipa Sanchez Lorenzová nedávno navštívila metropolu východu.Loipa Sanchez Lorenzová nedávno navštívila metropolu východu. (Zdroj: archív)

KOŠICE. Asi pol dňa cesty lietadlom delí bežného Slováka od toho, aby sa pozrel na Kubu. Tento pre našinca exotický ostrov v Karibiku bol aj vďaka socialistickému zriadeniu jedným z mála, kde sa dalo bez väčších problémov vycestovať aj predtým.

Záujem o Kubu v poslednej dobe rastie, čo dokumentuje aj zvýšený počet našich dovolenkárov odlietajúcich sa slniť na pláže Varadero.

O tom, aká súčasná Kuba je, akí sú tam ľudia, sme sa pri porozprávali s novou veľvyslankyňou "Ostrova slobody" na Slovensku" Loipou Sanchez Lorenzovou, ktorá nedávno navštívila metropolu východu.

Lorenzová nahradila vo funkcii svojho predchodcu Davida Paulovicha Escalonu, ktorý si zrejme aj vďaka slovenským koreňom poriadne "pretiahol" slovenský pobyt až na 5 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľvyslankyňa, ktorá má skončené dve vysoké školy a venuje sa výhradne diplomacii pripúšťa, že takéto nadsluhovanie bolo aj na kubánske pomery výnimočné.

"Som rada, že môžem vystriedať práve pána Escalonu, ktoré bolo vnímané ako veľmi úspešne, lebo spravil toho mnoho pre zveľadenie vzťahov medzi oboma našimi krajinami. U nás je obsadzovanie takýchto postov vecou odborných kvalít. Mám vyštudovanú diplomaciu a právo. Od skončenia vysokej školy pracujem už 22 rokov pre naše ministerstvo zahraničia, prešla som všetkými možnými diplomatickými funkciami. Doteraz som sa venovala skôr všeobecnej diplomacii, keď som pôsobila v inštitúciách EÚ v Bruseli, pri OSN New Yorku a pri Africkej únii v Etiópii. Post veľvyslanca sa u nás vníma ako jedna z najvýznamnejších funkcií v štáte a preto som rada, že som dostala politickú a odbornú dôveru od našej vlády."

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku si zvyká

Za tých pár týždňov na Slovensku si celkom obľúbila naše hlavné mesto, kde sa jej páči napríklad aj to, že v porovnaní s Havanou to nie je až také veľké a preto sa vie aj rýchlejšie dostať do práce.

Doteraz jej vadila len jedna vec a to, že v zime tu bol sneh. Nebola naň síce zvyknutá, no potom mu prišla na chuť a aj so synom stavali snehuliaka. Zaujímavé je, že pôvodne ani nevedela, že teplo v Havane vymení za premenlivé počasie kdesi v centre strednej Európy.

"Nečakala som, že prídem práve sem, ale o Slovensku som už predtým dosť počula, tak ma to potešilo. Najprv som sa dozvedela, že budem veľvyslankyňou, no nevedela som, kde to bude. Až potom mi bolo povedané, že idem na Slovensko. A to ma dosť potešilo, lebo v bývalom Česko-Slovensku študovalo mnoho mojich známych a mala som informácie, čo ma tu môže čakať a ako sa tu žije. Prišla som tu aj s manželom, ktorý je konzulom na ambasáde a synom. Som taká zástupkyňa pracujúcich kubánskych žien, ktoré majú po jednom dieťati. U nás na ostrove nie je takmer nezamestnanosť a skoro všetky ženy, ktoré chcú pracovať, si nájdu aj zamestnanie. Možno aj preto u nás prevládajú podobne ako v Číne rodiny s jedným dieťaťom. Keď si človek plánuje profesionálnu kariéru, nestíha mať viac detí. To platí aj v mojom prípade, lebo v tejto diplomatickej profesii je mimoriadne ťažké skombinovať pracovný a rodinný život."

Slováci sú podľa veľvyslankyne veľmi prívetiví a dobrosrdeční ľudia. Oceňuje našu otvorenosť a schopnosť načúvať. Kubánska diplomacia si veľmi zakladá na osobnom kontakte s ľuďmi v krajine, v ktorej pôsobíme.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aj preto chcem čo najviac cestovať po Slovensku a spoznávať ľudí, čoho dôkazom je aj moja návšteva metropoly východu. Košičania ma nemusia chodiť navštevovať do Bratislavy, lebo ja za nimi prídem do Košíc..." smeje sa.

"My, diplomati, nikdy neposudzujeme jednotlivé krajiny, naším princípom je nemiešať sa do vnútorných záležitostí. Môžem však povedať, že oba naše národy majú rovnaké ambície žiť dôstojný život. My Kubánci všetko vidíme pozitívne, aj ja stále tvrdím, že všetko okrem smrti má nejaké riešenie. Možno rozdiel je ako Slováci a Kubánci riešia problémy. Pozitívom u nás je to, že ak nastane nejaký problém, zasmejeme sa, dáme si kávu, zabavíme sa, potancujeme, vypijeme rum, medzitým to nejako ustúpi a potom sa nám zdá ten problém menší. Porovnávať do detailov priemerného Slováka a Kubánca je veľmi ťažké. Všetky národy majú tú svoju hodnotu a dôležité je byť pyšný na to, kým ste. Niektorí Slováci vravia, že sú malým národom, ja im vždy hovorím, nech práve z toho spravia svoju výhodu," radí nám.

Fidela Castra si vážia

Väčšina našincov najmä zo strednej a staršej generácie si Kubu spája predovšetkým s tamojším dlhoročným lídrom a vodcom revolúcie Fidelom Castrom.

Hoci takmer 86-ročný líder kvôli podlomenému zdraviu prepustil vedenie krajiny pred takmer tromi rokmi bratovi Raúlovi, stále je na ostrove najväčšou osobnosťou.

To, čo povie, Kubánci stále rešpektujú a väčšina z nich až na pár stoviek disidentov ho stále veľmi obdivuje. Aj nová veľvyslankyňa mala tú časť sa s ním stretnúť.

„Je to výnimočná osobnosť, možno väčší politik vo svete momentálne ani nie je. To nevravím len preto, že som veľvyslankyňa, ale stotožňuje sa s tým aj viacero svetových politikov, ako je Nelson Mandela, mnoho amerických senátorov a aj politikov z EÚ. Ak by ste ho poznali osobne, mali by ste z neho rovnako ako ja veľmi dobrý pocit. Ide o úžasne rozhľadeného človeka, ktorý neustále študuje a stará sa o všetko možné. Žiaľ, najmä v USA sa voči nemu vedie diskreditačnú kampaň. My si ho veľmi ceníme, lebo vie ako splniť túžby kubánskeho ľudu. Stále je na tom veľmi dobre aj po duševnej stránke a pravidelne publikuje svoje názory v našich médiách."

Terajší kubánsky boss Raúl Castro má tak trochu problém najmä s tým, že zrejme ešte veľmi dlho bude žiť v tieni staršieho a známejšieho brata.

„Raúl je veľký štatistik a politik, no keďže je Fidelovým bratom, každý ho s ním porovnáva. Je to praktický človek, pri debatách nekrúži zbytočne po povrchu, ale stále ide k veci. Je na čele ekonomických reforiem na Kube, no ten proces je pre bežných ľudí možno až príliš rýchly, a tak sa to teplo trochu spomalilo. Ľudia majú trochu strach, žeby reformami mohli stratiť sociálne istoty, ktoré máme aj napriek dlhoročnému americkému embargu. Netvrdím, že sme perfektnou krajinou, tiež pociťujeme celosvetovú ekonomickú krízu, no na rozdiel od viacerých iných krajín nikto u nás nechodí spať hladný a všetci ľudia majú prístup k zdravotnej starostlivosti. U nás pracujú takmer každý s výnimkou asi troch percent ľudí, ktorí sa vyhýbajú robote. A nebyť americkej blokády, ktorá nás ročne stojí 200 miliárd USD, by život u nás bol ešte krajší. Ak jeden produkt má viac než 10 percent častí kubánskeho pôvodu, nemôže sa predávať v USA ako napr. auto, ktoré má súčiastky z niklu. Z tohto pohľadu nás kríza v Európe dosť trápi. Americkí turisti k nám nemôžu prichádzať, lebo potom budú musieť po návrate do USA zaplatiť veľkú pokutu. Lode, ktoré idú z Európy na Kubu, nesmú kotviť v USA pol roka."

Návštevu Kuby každému odporúča

V Havane sa striedajú chudobnejšie ulice s absolútne luxusnými hotelmi. Pri prechádzke mestom sa musíte cítiť ako na zraze veteránov, lebo po uliciach jazdia najmä staré americké autá, mnohé z nich si pamätajú ešte aj Castrovu revolúciu z roku 1959.

Hlavné mesto je známe koloniálnymi palácmi, viacerými múzeami ako napríklad Museo de Ciencias Naturales Sandalio de Noda, kde nájdete všehochuť od betónového dinosaura až po vypchaté mláďa žirafy.

Je tam aj množstvo kostolov ako aj barov so živou hudbou, kde stretnete ozaj krásne Kubánky. Obdivovať sa dá aj Mirador de Bacunayagua, čo je najdlhší a najvyšší most na Kube s nádherným výhľadom na celý ostrov.

Oplatí sa vidieť aj najstaršie koloniálne mestečko Baracou alebo národný park Isla de la Juventud na rovnomennom ostrove, či ísť navštíviť bývalé hlavné meste Santiago de Cuba.

Lorenzová odporúča každému, aby aspoň raz za život navštívil jej rodnú krajinu. Takto by na vlastné oči mohli porovnať, či je pravdou všetko to, čo sa o jej krajine píše a to najmä ako sa tvrdí o údajnom porušovaní ľudských práv a absencii demokracie na Kube.

„Pokojne sa môžu prísť pozrieť na to, že to všetko sú len výmysly. A keď už u nás budú, nech navštívia miestnych ľudí a spýtajú sa ich na to ako to naozaj je. Aj nedávna návšteva pápeža dokumentovala aj excelentné vzťahy medzi kubánskymi katolíkmi a našou vládou. Mnohí turisti idú len do turistických stredísk k moru, čo je síce tiež dobré, no potom nespoznajú život bežných Kubáncov. Stačí vyjsť z turistických areálov do miest a tam sa môžu popozerať ako vyzerá život. Odporúčam ísť aj do divadiel, máme obrovské bohatstvo, jeden z najuznávanejších baletov na svete je ten náš. Takisto obrovskú kvalitu a renomé vo svete má aj naša opera, ktorá je úplne odlišná od tej európskej." Majú aj latino-jazz, ktorý je iný ako klasický jazz.

"Odporúčam, aby ochutnali aj našu výbornú kuchyňu. Typické jedlo je bravčové pripravené s ryžou na slaninke a s fazuľkou. Zapiť to môžu čímkoľvek okrem vína. Kubánci sú veľmi zlí vinári, s vaším sa vôbec nedajú porovnať. Z nápojov by mal každý vyskúšať pivo, mojito alebo rôzne drinky z nášho rumu. Ako suvenír by si mohli turisti odviezť domov ručne robené remeselné výrobky, výrobky z dreva alebo sklo, hoci to je krásne aj na Slovensku. Máme aj jedinečné lieky ako napr. proti rakovine, ktoré sa vyrábajú len u nás. Veľmi účinný je aj liek zo šupiek manga, ktorý je veľmi efektívny proti psoriáze a priznám sa, aj ja ho používam, aby som nemala vrásky," dodala kubánska veľvyslankyňa.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 591
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 330
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 653
 4. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 142
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 042
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 727
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 545
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 501
 9. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 427
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 341
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košické rozprávkové Vianoce čakajú tohto roku viaceré zmeny

Účinkujúcich nahradí rádio, nebudú ani stánky s občerstvením.

Na adventnom venci sa prvá svieca rozsvieti 29. novembra.

Meteorológovia varujú pred hmlou i poľadovicou

SHMÚ vydal výstrahy prvého stupňa, trvajú rôzne.

Ilustračné.

Do Humenného chce prísť investor. Poslanci majú obavy

Firma plánuje preinvestovať vyše 12,5 milióna eur a zamestnať do 160 ľudí.

Priemyselný park Guttmanovo v Humennom.

Pri bitke odrezal súperovi časť nosa. Hrozí mu 15-ročné väzenie

Ku konfliktu medzi dvoma mužmi došlo vo Veľkom Šariši.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Plošné testovanie má byť podľa prezidentky dobrovoľné (minúta po minúte)

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Peter Tkačenko
Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Peter Pellegrini.

Akcia Babylon: NAKA zadržala aj exšéfa kontrarozviedky SIS

Zadržaní čelia obvineniu pre pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania.

Ilustračná fotografia.
Cynická obluda

Matovičova paradigma

Keby žil v ére Edisona, tak sa hádže o zem a vyhráža až kým by sme nemali ústavný zákon o svietení petrolejkami.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop