Štatistiky sa zlepšujú, ešte pred troma rokmi ich týždenne padlo zlodejom za obeť aj dvadsať.
KOŠICE. Vykrádači áut pracujú rýchlo a profesionálne. Stačí im niekoľko sekúnd a sú aj s lupom preč. Majiteľ si skutočnosť, že mu ktosi vybielil auto, všimne neraz, až keď príde k svojmu autu.
Horšie je, ak sa im páči aj auto a vedia ho výhodne predať na súčiastky. Presne to sa stalo pred niekoľkými dňami, keď v meste ukradli BMW X6.
Zlodejov lákajú rôzne značky áut, dôležitý je „obsah“, teda to, čo ľudia nechajú na viditeľnom mieste.
Najčastejšie rozbijú okno na dverách, zoberú veci a utekajú. Viacero prípadov krádeží áut bolo dokonca aj pri krematóriu, kde si počas pohrebu dáva málokto pozor na auto. Navyše nepredpokladá, že by mu na takomto mieste mohlo niečo zmiznúť.
Podľa polície bolo na území mesta počas piatich mesiacov tohto roka zaznamenaných vyše sto vlámaní do áut, čo je podstatne menej ako za rovnaké obdobie vlaňajška.
„Za 5 mesiacov roka 2012 bolo na území mesta Košice vykradnutých 128 motorových vozidiel a za rovnaké obdobie minulého roka ich máme zaznamenaných 235,“ vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Menej vlámačiek
Dodáva, že vďaka prijatým opatreniam dochádza k znižovaniu tohto druhu trestnej činnosti, pričom vo väčšine prípadov za samotné krádeže môžu aj poškodení.
„V motorových vozidlách nechávajú na viditeľných miestach poväčšine notebooky, kabelky, mobilné telefóny a iné cenné veci, ktoré sa dajú ľahko speňažiť a sú lákadlom pre páchateľov. Tento druh trestnej činnosti je páchaný na rôznych miestach v rámci mesta Košice,“ vraví Mésarová.
Kedysi bolo najviac vlámačiek na Terase či na Ťahanovciach, teraz sa kradne po celom meste. Polícia má veľa prípadov, keď z áut zmizlo stavebné náradie. Zaujímalo nás, či polícia eviduje aj nejaké kuriózne krádeže.
Sofistikovanejšie metódy
Aj napriek znižovaniu krádeží vecí z áut policajti spokojní nie sú. Z áut sa síce kradne všetko cennejšie, ale proces vlámaní sa mení. Pokiaľ pred niekoľkými rokmi páchatelia rozbili okno na aute a kradli, dnes je to inak. Používajú sa sofistikovanejšie metódy. Za pomoci špeciálnych prípravkov dokážu auto nepozorovane otvoriť a dokonca neraz obídu aj alarm.
Podľa polície je navyše tieto prípady veľmi ťažké objasniť. Páchateľ totiž zanechá na mieste minimálne množstvo stôp, ak vôbec nejaké.
„Svedkovia zväčša nie sú, keďže zlodej príde k autu a otvorí ho, akoby bolo jeho. Zoberie, čo vidí, a odíde,“ tvrdia muži zákona, ktorí by ocenili, keby boli ľudia vnímavejší nielen k svojmu, ale aj cudziemu majetku.
Lákadlom zlodejov sú veci na viditeľnom mieste v aute. Stačí, keď je niečo prikryté, a už sa stane predmetom záujmu. Páchatelia si autá všímajú, a keď niektoré stojí dlhšie na parkovisku, je vhodnou obeťou.
Ako predchádzať krádežiam
V aute si nikdy nenechávajte na sedadlách a odkladacích plochách žiadne dôležité a cenné veci, elektroniku (mobil, notebook, fotoaparát, videokameru), doklady, peňaženky, voľne položené peniaze, zbraň, prípadne aj predný panel autorádia. Aj zdanlivo bezcenná vec môže zlodeja prilákať.
Zlodejovi stačí na krádež vašich vecí len niekoľko sekúnd.
Pred odchodom od vozidla skontrolujte zatvorenie všetkých okien, vrátane strešného okna, batožinového priestoru a všetkých dverí.
Pokiaľ si musíte v aute nechať nejaké veci, napr. pri zastávke na dlhšej ceste, parkujte zásadne na stráženom parkovisku.
Nenechávajte v aute náhradné kľúče, doklady od auta.
Ak chcete nechať veci v kufri svojho zaparkovaného auta, dajte si ich tam na inom mieste ako parkujete – zlodej vás môže na parkovisku pozorovať.
Ak predsa nájdete auto násilne otvorené, ihneď zavolajte políciu! Nikdy si do auta nesadajte a nezisťujte, čo zmizlo. Môžete zničiť stopy, ktoré páchateľ zanechal na mieste činu.
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári