Vraj je to také drahé, že by mohla zdražieť elektrina.
KOŠICE. Plánované odstávky elektriny musí prevádzkovateľ distribučnej sústavy oznámiť odberateľom. Tak hovorí zákon. Východoslovenská distribučná si to vysvetľuje tak, že stačí napísať obecnému úradu a ten nech informuje ľudí.
Úrad Severu to považuje za alibizmus, ktorý využíva dieru v zákone a pošliapava morálne pravidlá vzťahu k zákazníkom.
„Mestská časť sa ako hromozvod zlých nálad občanov stáva nie vlastnou vinou terčom ich útokov,“ opisuje vedúci kancelárie starostu Marcel Gibóda.
Sever: Rozhlas nemáme
Sever v roku 2009 i vlani žiadal „distribučnú“, aby o odstávkach informovala priamo dotknutých ľudí, domy či ulice, lebo oznam na internete či úradnej tabuli nestačí.
Distribučná však stále posiela oznamy miestnemu úradu a prosí ho, aby občanov informoval napríklad aj v miestnom rozhlase. Lenže Sever ako rozlohou najväčšia mestská časť rozhlas nemá.
„Je nám ľúto, že nedisponujeme „dedinským rozhlasom“... Odstávky zverejňujeme na úradných tabuliach a internete (www.kosicesever.sk - dolezite oznamy). VSD a VSE by si mali zobrať príklad z iných distribučných spoločností, ktoré zákazníkov o odstávkach informujú listom, e–mailom, vylepením oznamu na vchode či letákom v schránke.“
Sever opäť žiada distribučnú, aby prestala prehadzovať zodpovednosť za informovanie svojich zákazníkov. „Tí platia za elektrinu VSD, resp. VSE, nie mestskej časti,“ argumentuje Gibóda. Vraví, že Sever nemá financie ani ľudí na to, aby suplovali distribučnú a lepili po domoch oznamy o odstávkach.
Firma: Zdražela by elektrina
Východoslovenská distribučná tvrdí, že zákonnú povinnosť si plní a aspoň 15 dní vopred oznamuje plánované odstávky dotknutým zákazníkom.
„Uvádzané formy (napr. oznamy na dome, letáky) a ich náklady by sa mohli premietnuť do cien elektriny,“ zdôvodňuje hovorkyňa Andrea Danihelová.
Podľa nej spôsob informovania obyvateľov, ktorý využívajú, používa aj samospráva či štátna správa. Považujú ho za optimálny najmä pre ekonomické dopady aj pre slabú možnosť kontroly doručenia letákov, ktoré môže adresát prehliadnuť, lebo poštové schránky sú zahltené inzerciou a reklamami. Za neefektívne označili tiež vylepovanie oznamov na brány.
Danihelová vysvetľuje, že ľudí informujú spolu so samosprávou miestne obvyklým spôsobom (webstránka, infotabule, rozhlas).
„To je najefektívnejšie aj z dôvodu množstva odberateľov, ktorých je na distribučnom území VSD cca 500-tisíc. Generovanie vysokého počtu zásielok vrátanie doručenia by predstavovalo vysoký dodatočný náklad, ktorý by sa mohol premietnuť do ceny elektriny.“
Škody z odstávok nezaplatia
Hoci všetci dotknutí zákazníci o odstávke nemusia vedieť, distribučná v oznamoch úradu upozorňuje, aby si ľudia doma urobili opatrenia na predchádzanie vzniku škôd, lebo podľa zákona nárok na náhradu škody spôsobene] v dôsledku prerušenia distribúcie elektriny odberatel'om nevzniká.
„Už nám raz vynadal aj podnikateľ, že o odstávke nevedel, a tak sa mu v sklade roztopil a zničil mrazený tovar,“ spomína Gibóda.
Danihelová dodala, že pri väčších investíciách informujú ľudí nadštandardne 18 – 20 dní vopred. Chystajú tiež centrálne zverejňovanie oznamov na internete.
Hovorkyňa doplnila, že plánované odstávky súvisia s investíciami kvôli bezpečnosti a rozvoju regiónu a ročne predstavujú približne 50 miliónov eur. Vlani zapojili do sústavy novú Elektrickú stanicu Košice IV.
„Tým sme v oblasti rozvoja (priemyselný park v lokalite letiska, výstavba obchodných centier na periférii mesta, VŠA i mestských častí) zabezpečili Košiciam takmer 20-ročný náskok,“ informovala Danihelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári