Riaditeľ univerzitnej nemocnice chce odobrať právomoci prednostom a zrušiť niektoré kliniky. Dekan odmieta zmluvu podpísať.
KOŠICE. Sporom Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach sa už zaoberajú aj ministerstvá zdravotníctva a školstva.
Ak sa strany nedohodnú, začiatok nového akademického roka môže byť ohrozený.
Fakulta odmieta návrh nemocnice, aby prednostovia kliník, ktorých zamestnáva fakulta, zodpovedali len za praktickú výučbu a ich právomoci v oblasti zdravotnej starostlivosti by prevzali primári, ktorí sú zamestnancami nemocnice. Nesúhlasí ani s rušením niektorých kliník.
Fakulte riaditeľ neverí
Nová zmluva nijako neohrozí praktickú výučbu, informácie sú zavádzajúce, povedal nový riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha. „Kliniky sa nerušia, ale spájajú - ide o racionalizačné kroky nemocnice,“ hovorí tiež.
Právomoci sa podľa bývalého primára II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky musia rozdeliť.
Zodpovednosť prednostov za pedagogickú činnosť a zároveň za zdravotnú starostlivosť je „v rozpore s právnymi predpismi“, a ich neprimeraná záťaž môže „v krajnom prípade“ ohroziť život a zdravie pacientov.
„Riešime len to, čo sa neriešilo roky,“ tvrdí Rosocha. Prednostovia majú len čiastočné úväzky, ale v konečnom dôsledku je podľa neho zodpovedná nemocnica.
„Preto navrhujeme, aby za zdravotnú starostlivosť zodpovedali primári, ktorí sú našimi zamestnancami na plný úväzok.“
Škola: My sme špička
„Sme učitelia, ktorí liečia, alebo lekári, ktorí učia? Ja sa považujem skôr za lekára, ktorý chce svoje skúsenosti odovzdávať ďalším generáciám,“ hovorí prednosta kliniky urológie Ladislav Valanský.
Spor podľa jeho názoru vznikol pre dieru v zákone, ktorá umožňuje dať do zmluvy obom stranám čokoľvek. Na Slovensku legislatíva nepozná štatút univerzitných nemocníc ani lekárskych fakúlt.
„Všade na svete sú univerzitné nemocnice výstavnou skriňou krajiny,“ hovorí Valanský.
„Prednostami kliník sú profesori, docenti, teda špičkoví lekári, ktorí sú okrem pedagogickej činnosti zároveň garantmi kvality zdravotnej starostlivosti. Nechápem, o čo tu teda ide.“
Dekan fakulty Leonard Siegfried má obavy, že rozdelenie právomocí na „dvoch pánov“ uškodí škole aj nemocnici. „Prednostovia sú nositeľmi kvality a pokroku.“
Obáva sa o funkčnosť kliník, pobúrilo ho aj oznámenie o ich zlúčení.
„Návrh s nami nikto nekonzultoval. Pritom podľa zákona o vysokých školách sa k návrhu na zriadenie, zlúčenie, splynutie, rozdelenie či zrušenie pracovísk fakulty musí vyjadriť akademický senát.“
Fakultu podporili kolegovi
Fakultu podporujú aj kolegovia z Bratislavy a Martina.
„Mám pocit, že pán riaditeľ chce zlikvidovať univerzitnú nemocnicu. Každý prednosta odjakživa na celom svete je absolútne zodpovedný za chod kliniky. Primármi sú väčšinou politickí nominanti, môže sa ním stať ktokoľvek, kto má atestáciu,“ povedal dekan Lekárskej fakulty UK Peter Labaš.
„Keby návrh pána riaditeľa prešiel, neotvoríme školský rok.“
Dekan Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Ján Danko hovorí, že Rosocha navrhuje ruský systém, ktorý zaviedli v päťdesiatych rokoch a pretrváva dodnes.
„V celom civilizovanom svete je štandardné, že kliniku riadia špičkoví lekári, profesori či docenti.“
Rosochovým motívom je podľa viacerých zdrojov osobný spor s prednostom kliniky Alexandrom Ostróom, ktorému robil zástupcu.
Ostró je jediný z viac ako dvadsiatich prednostov, ktorého Rosocha nevymenoval do funkcie. Presadzuje, aby sa I. a II. klinika zlúčili do jednej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári