Dovolenku si vyberáme podľa ceny. Zvykli sme si na Chorvátsko a Bulharsko, do popredia sa dostáva aj Turecko.
KOŠICE. Podľa veľkej cestovateľskej ankety, ktorú pripravil portál Cestovanie.sk, si najviac Slovákov praje dovolenkovať v Dominikánskej republike, na ostrove Bora Bora a na Maldivách.
Realita je ale často iná. Najčastejšia destinácia Slovákov je Chorvátsko, za ním Taliansko, Grécko a iné typicky letné krajiny.
Dovolenka v zahraničí je pre Slovákov v rámci roka stále jedinečnou záležitosťou, keďže až 82 % respondentov si ju dopraje raz za rok.
Výrazne prevažuje letecká doprava, ktorej ceny sú porovnateľné s tou autobusovou alebo cestou vlastným autom. Až 43 % Slovákov investuje do dovolenky 500 – 1 000 eur, 27 % menej ako 500 a zvyšní si dovolia aj drahšie zájazdy.
Egyptu a Grécka sa báť netreba
Ani Košičania sa nevymykajú celoslovenskému priemeru.
„V letnej sezóne je záujem najmä o relaxačnú oddychovú dovolenku, ktorú najviac využívajú rodiny s deťmi. Mimosezónne klienti radi využívajú poznávacie zájazdy, welness pobyty a exotické destinácie,“ hovorí Mariana Papcunová, konateľka CK Travel & Fly.
„Najobľúbenejšou destináciou je opäť aj tento rok Turecko s odletom z Košíc, potom Chorvátsko vlastnou dopravou, prípadne Chorvátsko letecky len na ostrov Krk. Z dôvodu obáv z politického vývoja v Egypte zaznamenávame pokles záujmu zájazdov do tejto destinácie, ale naopak nárast do Turecka, ktoré ho svojimi službami vykompenzuje a dokonca aj úplne nahradí. O Grécko bol prvotne nízky záujem, ale kvôli vysoko atraktívnym cenám sa dopyt po ňom zvýšil.“
Katarína Masri, konateľka košickej cestovnej kancelárie Albatros sa následkov minuloročnej divokej Arabskej jari neobáva.
„Hurghada je 400 kilometrov vzdialená od Káhiry a tamojšie nepokoje sa jej netýkajú. Pre tých, ktorí sa radi potápajú, je Egypt ideálny. Z najbližších morí je Červené pre túto aktivitu najatraktívnejšie. Okrem toho letoviská neponúkajú veľa príležitostí na vyžitie, poznávať krajinu môžete iba na fakultatívnych výletoch. Táto destinácia je určená skôr pre ľudí, ktorí sa radi vypekajú na pláži, alebo bahnia sa v alkohole a jedle, ktoré ponúka čarovné spojenie dvoch anglických slov, all inclusive.“
Masri predpokladá, že výber tohtoročných letných dovoleniek ovplyvní ekonomicko-politická situácia v krajinách, kam ľudia odchádzajú za oddychom.
Populárne Španielsko, Taliansko a Grécko môže mnohých odrádzať kvôli hrozbám štrajkov a s tým súvisiacich komplikácií.
Napríklad v podobe dočasne paralyzovanej leteckej, či verejnej dopravy alebo iných služieb, na ktoré sa dovolenkujúci spoliehajú. Niektoré obavy sú však podľa K. Masri neadekvátne.
„Štáty južnej Európy sú na turistickom ruchu závislí, preto budú počas letnej sezóny robiť maximum, aby sa k nim dovolenkári vrátili aj o rok. Z hrozby finančného kolapsu v Grécku sa tiež netreba robiť zbytočného strašiaka a namiesto toho so sebou zobrať viac eur v hotovosti, kvôli možnosti neakceptovania platobnej karty.“
To, čo najviac rozhoduje, o výbere dovolenky, je cena.
„Bulharsko je pre slovenské peňaženky ešte stále najlacnejšou dovolenkou, a preto túto skutočnosť aj využívajú,“ vraví Mária Pichnarčíková z CK Mireks.
„Napríklad večera pre 3 osoby aj s fľašou bulharského vína vyjde na asi 10 eur. V tomto roku si klienti viac doprajú štvorhviezdičkové hotely s raňajkami, alebo päťhviezdičkové so službami all inclusive.“
Na poslednú chvíľu ušetríte
Mnoho závisí aj od času, kedy sa pre dovolenku rozhodnete.
„Klienti, ktorí sa rozhodnú o kúpu už v predstihu v decembri alebo v januári si vyberajú drahšie, luxusnejšie hotely, pri ktorých nechcú riskovať, či bude v ponuke Last Minute a každopádne sa im to oplatí, keďže väčšinou majú deti zdarma a dospelí zľavu až do 20 %. Klienti, ktorí si nechávajú dovolenku na poslednú chvíľu, môžu poriadne ušetriť, keďže ceny sú túto sezónu extrémne nízke. Napríklad štvorčlenná rodina už môže cestovať do štvorviezdičkového hotela s All Inclusive službami od 1 500 eur,“ vysvetľuje Mariana Papcunová.
Čoraz obľúbenejšou alternatívou dovolenky pri mori je pre Košičanov krátkodobý pobyt v jednom z veľkých maďarských kúpalísk.
Anketa
Kde dovolenkujete?
V uliciach mesta sme sa pýtali Košičanov, kde trávia svoje dovolenky.
Viera, poslankyňa Juhu: „Zvykli sme chodiť na Krk, ale teraz, keď máme syna, ktorý pracuje v Dánsku, tak chodíme tam. Pobyt v Dánsku robí dobre hlavne môjmu zdraviu. Je tam veľa soli a morský vzduch cítiť takmer všade.“
Martina, na materskej: „Najčastejšie chodíme na kúpaliská do Maďarska na také jednodňové výlety. Okrem toho máme najradšej Chorvátsko, lebo autom s deťmi a je to pre nás najbližšie.“
Radovan, nezamestnaný: „Chodím, kde príde. Chorvátsko, Španielsko aj iné krajiny. Najčastejšie som bol v Chorvátsku, takže tam by som sa aj vrátil najradšej. Tento rok pôjdem s kamarátom autom do Litvy. On tam bol aj vlani a veľmi si pochvaľoval.“
Henrieta, učiteľka: „Chodíme do Maďarska, kde sú fantastické kúpaliská. Na rozdiel od Košíc, kde nemáme v 300 000–tisícovom meste jedno poriadne kúpalisko. Najradšej chodíme do Mezőkövesdu, Tiszaújvárosu, Miskolca. Nedá sa to porovnať s kvalitou služieb a stravy v Košiciach. Niekedy tam ostávame aj prespať. Ani more nám netreba.“
Róbert, pracovník SBS: „S rodinou chodíme najviac do Maďarska na kúpaliská a na Bukovec, lebo je zrenovovaný. Košické kúpaliská veľmi nenavštevujeme, lebo sú slabé. A k moru sa nedostaneme každý rok.“
Elena Poleková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári