Sokoly pomaly odlietajú z balkónov. Zvyšky ich potravy a exkrementov treba poriadne vydezinfikovať. Aj po lastovičkách môžete upratovať, až keď odletia. Ide totiž o zákonom chránené vtáky.
KOŠICE. Minulý mesiac sme na stránkach nášho denníka informovali o Sokoloch myšiaroch, ktorí v posledných rokoch obľubujú aj panelákové balkóny.
Zdržia sa na ňom zhruba dva mesiace, kým sa mladé vyliahnu a dostatočne spevnejú, aby mohli odletieť. V týchto dňoch už mláďatá pomaly opúšťajú svoje hniezda a majiteľom balkónov pribúdajú vrásky na čele.
Ako vyčistiť miesto, kde sokoly žili, od ich trusu a zvyškov potravy? „Bojím sa čistiť tú špinu, čo po nich ostala. Sú tam kúsky tiel myší a hrabošov, ich exkrementy, nejaké perie. Nechcela by som od nich chytiť nejakú chorobu. Ale nemôžem to tam ani nechať, veď už teraz to vyzerá hrozne,“ sťažuje sa suseda sokolíkov.
Na čistenie balkóna používa rukavice a rúško na ústa a nos. Odborník na vtáctvo, Ladislav Molnár z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach radí zachovať pokoj a hygienické zásady.
„Človek by sa nemal báť upratovať po sokoloch alebo holuboch. Máme prípady holubárov, ktorí majú aj 150 holubov, vedľa ktorých žijú a nemajú s tým problém. Samozrejme, ak dodržiavajú hygienu a pravidelne im obydlia čistia.“
Neporiadok po dravcoch treba čistiť obyčajne, tak ako pri iných hrubých špinavých prácach.
„Najprv treba odstrániť tie pevné súčasti a kosti. Sokoly nedokážu stráviť pevné časti koristi, ktoré potom vyvrhujú. Tento materiál sa pozametá. Je to biologický odpad ako napríklad psí trus. Potom zem nejakým saponátom navlhčiť, aby rozmokla a domácimi dezinfekčnými prostriedkami ju vyčistiť a vydezinfikovať.“
Ak nechcete, aby sa k vám sokoly vrátili aj o rok, ochranár Samuel Pačenovský radí umiestniť v blízkosti balkóna vtáčie búdky.
„Ak sa sokol vráti na to isté miesto hniezdiť aj o rok, už si nevyberie balkón, ale radšej búdku.“
Podložka ako prevencia
Sokol myšiar je zákonom chránený, preto nie je dovolené zničiť jeho hniezdo. Takisto ako hniezda oveľa častejších lastovičiek.
„Hniezdo je súčasť chráneného objektu, rovnako ako vajíčka. Preto odporúčam radšej umiestniť podložku pod hniezdo, aby lastovičí trus nešpinil okno a parapetu. Asanácia by sa mala vykonať až potom, čo lastovičky odletia. Stačí, ak vás pri zneškodňovaní lastovičieho hniezda uvidí sused, nahlási to a už máte problém,“ dodáva Ladislav Molnár.
Problémom zvyknú byť aj osy a ich hniezda. Na balkónoch sú nevítaným a nebezpečným hosťom.
„Neodporúčam žiadne chemikálie, lebo tie nedokážu spôsobiť priamu smrť jedinca. Veľmi dobre sa osvedčili Led lampy, plynové alebo klasické horákové. Pri styku s plameňom sa ose priškvaria krídla, nedokáže letieť a spadne na zem. Alebo priložiť k otvoru hniezda zapálený novinový papier. Osám sa uškvaria krídelká a popadajú na zem.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári