Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Košičanka Jana navštívila v Keni pravú masajskú dedinu

Po vyslovení slova Keňa sa nám väčšinou vybaví niekoľko pojmov ako Afrika, černosi, tropické podnebie, exotika či safari.

Spomienka na safari, za Janou tisíce plameniakovSpomienka na safari, za Janou tisíce plameniakov (Zdroj: archív)

Je až neuveriteľné, že od tohto sveta nás delí iba osem hodín letu. Osem hodín a všetko je inak. Práve takýto dlhý čas strávila na palube lietadla aj Košičanka Jana. Vlani v júni, keď sa letné dovolenky ešte iba rozbiehali, využila služby istej rakúskej cestovky, ktorá prevádzkuje priame lety z Viedne do Kene. Po troch rokoch šetrenia si splnila svoj sen, vidieť túto exotickú krajinu zblízka.Jana sa do Afriky presunula po trase Košice - letisko vo Viedni - letisko v Mombase, ktoré nesie meno po prezidentovi Moiovi. "Letiskový terminál bol menší, ako máme v Košiciach," spomína na jeden z paradoxov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tiež som si všimla, že o batožinu sa nám starali muži v modrých kabátoch s kapucňami. Pripomínali naše plášte do dažďa, ale boli trochu teplejšie. Až neskôr som sa dozvedela dôvod tohto oblečenia. Hoci som si to najprv neuvedomovala, v Keni bolo práve obdobie zimy. Pritom bolo vonku 22 stupňov."

Preto boli zamestnanci aeroliniek, kým sa vzduch vyhreje aspoň na 30 stupňov, oblečení. Všade bolo počuť dve slová: "karibu", čo v svahilštine znamená vitajte a "jambo" - čiže ahoj, alebo dobrý deň.

"Batožinu nám naložili na vlečku traktora a od vstupu do tohto druhého najväčšieho kenského mesta nás delila už len colná a pasová kontrola. Keďže som už niekoľko afrických i ázijských krajín stihla precestovať, viem porovnávať. I táto kontrola mala rovnaký chaotický priebeh, ako vo väčšine z nich. V dlhom zástupe turistov, ktorý sa príliš nehýbal, som sa aspoň naučila ďalšie svahilské slová. Niektoré som už zabudla, ale ešte si pamätám napríklad ´pole pole´, čo znamená ´pomaly´."

Skryť Vypnúť reklamu

Trochu histórie

Osídlenie Kene je podľa archeologických nálezov veľmi staré. "V okolí jazera Turkana na severe krajiny boli odkryté ľudské lebky, ktorých vek sa odhaduje na 2,5 milióna rokov," reprodukuje Jana zaujímavosti, o ktorých sa dočítala z turistických príručiek. "Ide o nálezy Homo habilis, teda predchodcov Homo sapiens."

Prvé kmene prišli do tejto oblasti z dnešnej Etiópie niekedy okolo roku 2000 pred naším letopočtom a prvé neafrické obyvateľstvo sa tam objavilo v 8. storočí.

Od 15. storočia do roku 1720 bola krajina pod kontrolou Portugalska a v novodobej histórii sa o toto územie delili Angličania s Nemcami.

"Všetok tento vplyv sa týkal iba pobrežia a prístavov. Vnútrozemie bolo z veľkej časti kontrolované najväčším kmeňom, ktorým boli Masajovia. Na konci 19. storočia došlo vďaka epidémiám a vzájomným potýčkam k zníženiu ich počtu a oslabeniu. To umožnilo stavbu železnice z Kene do Ugandy."

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá civilizovaná dopravná tepna síce so sebou priniesla pokrok, ale znamenala veľký zásah do spôsobu života Masajov. Nastal čas kolonizácie a osídľovania pôdy belochmi. Nezávislosť získala Keňa až v decembri 1963.

Návšteva u Masajov

Spomínaná železnica do Ugandy spája aj dve najväčšie kenské mestá Mombasa i Nairobi. Vlak, ktorý medzi nimi na 500-kilometrovej trati premáva v oboch smeroch dvakrát denne, je síce pomalý, ale pohodlný.

"Hoci som sa jej najprv obávala, túto cestu som absolvovala aj ja a spolu so mnou ešte asi 120 ďalších turistov z Európy," pokračuje Jana.

"Hneď po nastúpení do vlaku nás rozdelili do kupé, v ktorých sa cestovalo po dvoch. Prekvapilo ma, že na každých dverách boli menovky cestujúcich. Z okna sme mohli počas celej cesty sledovať nádhernú krajinu s množstvom rozmanitej zveri. Pravda, iba tej bylinožravej. Na levy som si ešte musela počkať."

O čo ale Jana už počas cesty vlakom neprišla, bola návšteva masajskej dediny. "Bolo to asi v polovici cesty, keď vo vlaku oznámili hodinovú prestávku. Zjavne kvôli turistom. Masajovia, ktorí akoby o príchode vlaku vedeli, už čakali pri trati a začali nám pózovať pred fotoaparátmi. Boli oblečení tak, ako som ich poznala z obrázkov. V typických pestrofarebných krojoch, ovešaní desiatkami náhrdelníkov, náramkov a náušníc. Samozrejme, pred fotoaparáty a kamery sa nám netlačili zadarmo. Peniaze však veľmi nechceli, skôr ich zaujímalo pivo a limonády v plechovkách, európske oblečenie či rôzne čačky-mačky. Nám ponúkali svoje výrobky. Väčšinou z ebenového či iného dreva alebo z hliny."

Keď sa prvé obchody uzavreli, dostali sa turisti aj do masajskej osady. "Vedela som, že nežijú v žiadnom luxuse, ale skutočnosť ma šokovala. Chatrče boli iba z kolov, lístia, dreva a blata. Dnu sa nezdržiaval takmer nikto. Všetci boli vonku a snažili sa čosi vyžobrať. Všimla som si, a nebola som jediná, že Masajovia sú vysokí a veľmi štíhli. Nevidela som žiadneho s nadváhou."

Títo Afričania za postavy bez gramu tuku vďačia aj akémusi kokteilu z kozieho mlieka a krvi. "Jeden turista z nášho vlaku chcel dokázať, že ten nápoj vypije. Netuším, aký starý mu do misky naliali, ale dostal do seba iba niekoľko dúškov. Okamžite vybral fľašu anglickej whisky, vykloktal si hrdlo a ešte dobré dve deci pustil hrdlom..."

Lákadlá Nairobi

Nairobi, kam sa Jana dopravila po 13 hodinách cesty, sa s Johannesburgom a Káhirou radí medzi najväčšie africké metropoly.

"Je to pomerne moderné mesto s dvoma miliónmi obyvateľov, lebo vzniklo až po dostavbe železnice. Napriek tomu nemá charakter veľkomiest tzv. tretieho sveta. Dokreslil to fakt, že sme kúsok od centra Nairobi, pri vchode do národného parku Uhuru, mohli na strome odfotiť oddychujúceho leoparda."

Uhuru znamená nezávislosť a park teda tvorí i niekoľko monumentov, pripomínajúcich nadobudnutie slobody. V samotnom meste nechýbajú banky, hotely, podnikateľské i nákupné centrá.

Budova parlamentu je postavená v staroanglickom štýle a po meste premávajú typické čierne autá londýnskej taxislužby. Všetky autá, ktoré v Nairobi jazdia v neuveriteľnom chaose, majú riadenie na pravej strane.

A aké sú najväčšie lákadlá Nairobi? "Národné múzeum, v ktorom je okrem archeologickej expozície veľmi vyhľadávaná aj etnografická zbierka bádateľky Joy Adamsonovej. Kniha o živote levice Elzy totiž nebola jej jediná činnosť na území Kene. Ďalšou jej aktivitou bolo mapovanie a maľovanie etník i zvyklostí tejto krajiny. Žiaľ, v čase moje návštevy bolo múzeum zatvorené kvôli rekonštrukcii," poťažkala si Jana.

Čo si však ujsť nenechala, bol dom Karen Blixenovej, autorky knihy Spomienky na Afriku.

Stojí na periférii mesta v štvrti Karen. Je to klasický farmársky dom, v ktorom jeho majiteľka žila v rokoch 1914 až 1931. Potom ho údajne zo zdravotných dôvodov opustila. Dom pustol, príbuzní rozpredávali, čo sa dalo, vrátane autorkiných obrazov.

Aj preto je v súčasnosti väčšina nábytku i zariadenia iba kópiami originálov podľa zachovaných dobových fotografií.

"To však neuberá na atmosfére, ktorá sa zachovala. Turisti, ktorých tu každý rok prichádzajú tisíce, vraj majú stále pocit, že sa otvoria dvere, vojde Meryl Streepová s Robertom Redfordom tak, ako je to vo filme a dajú si s nimi šálku čaju..."

Dom bol v roku 1959 odkúpený od príbuzných K. Blixenovej dánskou vládou. Po zrekonštruovaní ho venovala Keni v roku 1964 ako dar k jej nezávislosti.

Konečne safari

Safari. Za týmto slovom sa skrýva najväčšie lákadlo tejto krajiny. Nie je to lov, ale naháňanie sa za exkluzívnymi fotkami divo žijúcich zvierat a nasávanie všetkých dostupných informácií o ich živote. Od maličkého chrobáka, ktorý však turistov príliš nezaujíma, až po leva, ktorého má šťastie uvidieť málokto.

"Safari v Keni je kombinácia vodiča a la Paríž-Dakar, chodiacej encyklopédie, rozprávača, stopára a psychológa. Pol dňa sme sa v džípe preháňali krajinou od jedného miesta, kde by sa mali zdržiavať zvieratá, ku druhému. Niekedy zbytočne, inokedy sme mali šťastie. Výrazne tomu napomohol fakt, že vodiči sú v spojení vysielačkami a tak si odovzdávali informácie, kam sa práve oplatí ísť. Možno i vďaka tomu som videla celkom zblízka slona, zebry, byvoly i lenivo polihujúceho leva. Čakali sme asi pol hodiny, či sa nezdvihne a niečo neurobí, no boli sme mu zjavne ľahostajní..."

Vstup do parkov a pohyb v nich sa v poslednom čase sprísnil. Môže za to vojna úradov s pytliakmi, ktorí takmer vyhubili nosorožce. Šofér džípu, ktorý sa za úplatok rozhodne vybočiť z cesty, riskuje stratu zamestnania. T

uristom nesmie za nič na svete dovoliť vystúpiť z auta. Keby totiž niekoho poštípal najjedovatejší africký had mamba zelená, do pol hodiny zomrie.

Vodič sa tiež nesmie priblížiť k zvieratám príliš blízko, inak by riskoval životy turistov. Časté sú útoky nosorožcov, ktoré majú zlý zrak. Auto si ľahko pomýlia s nepriateľom.

Keňa sa stala v posledných rokoch vyhľadávaná aj kvôli lacnému sexu. A to napriek rastúcemu riziku nakazenia AIDS. Za bránami hotelových komplexov vyrástli bary a zábavné podniky, v ktorých mladé čierne dievčatá čakajú na zákazníkov.

Stačí si vytypovať niektorú z krásavíc, zaplatiť jej pasákovi a presunúť sa do hotelovej izby, auta, či iba za roh, do tieňa. Prostitútky z Kene vraj za pár eur splnia každé želanie.

"Počula som, že okrem mladých černošiek je v Keni veľký záujem aj o mladíkov," pridáva Jana poslednú zaujímavosť.

"Staršie ženy z Európy sú vraj ochotné zaplatiť za noc plnú vášne horibilné sumy. To preto, že služby mladých domorodcov, ktorých volajú 'zimmerboy', sú veľmi drahé. Hodinka s nimi vraj stojí okolo 250 eur."


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 8. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 9. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 10. Bývanie v meste predlžuje život
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 687
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 19 215
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 299
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 743
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 334
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 263
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 852
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 596
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 474
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 6 844
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Problémy s hlučnými vrtuľníkmi nad Košicami nepominuli

Akadémia sa bráni, že urobila opatrenia.

Ilustračné foto.

Trestné stíhanie vranovského primátora pre eurofondy zastavili

Ragan hovorí o spravodlivosti, prokurátor sa odvolal.

Stojisko vo Vranove.

Video: V košickom US Steele šľahali na Koksovni obrovské plamene

Hovorca oceliarní: Spaľovali sme nahromadený plyn.

Plamene na Koksovni.

Poslanec tvrdí, že ho fyzicky napadol starosta. Dostať mal tri hlavičky

Ihnát to odmieta. Spor bol pre nekvalitnú opravu chodníkov.

Za obvinením z útoku vidí starosta Ihnát politiku. Hovorí, že si bude dávať pozor.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Počet hospitalizácií neklesá, koronavírus má aj Marián Kuffa (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Pavol Rusko na procese v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Paula Moltzanová (v popredí) bola senzáciou paralelného obrovského slalomu v Lechu.
Cynická obluda

Matovič vo vlastnej pasci

Igor s koaličnými partnermi sa vybrali spraviť si pracovné stretko do nemocnice za parťákom Borisom.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop