Ešte na začiatku týždňa dosahovali horúčavy historické maximum. V posledných dňoch sa však o zopár stupňov schladilo. V lete je práve kvôli teplu dôležitý pitný režim. Ak ste na Hlavnej a nemáte poruke fľašu s vodou, sú tam studne, z ktorých láka napiť sa. Zisťovali sme, či je voda pitná a ak nie, či sa niekde inde môže smädný človek priamo na Hlavnej napiť.
KOŠICE. Voda v studniach, ako sme sa dozvedeli na magistráte, nie je pitná. „Správa mestskej zelene na Hlavnej ulici má v správe vŕtané studne v počte tri kusy, ktoré výhradne slúžia ako zdroj úžitkovej vody na prevádzkovanie fontán. Voda teda nie je pitná," upozorňuje Martina Viktorínová, hovorkyňa Magistrátu mesta Košice.
„Ide o spoločnú studňu pre fontánu pri Immaculate a Severný potôčik, studňa pre hrajúcu fontánu a studňa pre fontánu pri michalskej kaplnke. V studniach je voda len v letnej sezóne, nakoľko zásobuje fontány. Väčšinou sa spúšťajú pred 1. májom až do obdobia, keď sa výrazne ochladí. Cirkulácia vody je regulovaná."
Avšak spoločnosť Východoslovenské vodárne (VVS), a.s. prevádzkuje na Hlavnej sedem kusov "pitnikov", kde sa bez obáv môžete napiť. Na Hlavnej 6, 9, 22 v parku, 51, 62, 42 - park a 103.
„V apríli 2012 ako každoročne po zime boli 'pitniky' sprevádzkované, zároveň bola vykonaná ich údržba," hovorí Martina Bubelíniová z agentúry Penelopa s.r.o., ktorá je PR zástupcom VVS a.s. "'Pitniky' sú priebežne kontrolované, nedostatky zistené resp. nahlasované odstraňované v čo najkratšom čase." Okrem týchto siedmich kusov pitnikov, je ešte jeden hrubší stĺp s pitnou vodou pri Dargove. Patrí mestu a vodu doň dodáva VVS.
Dodržiavať pitný režim v týchto extrémnych horúčavách je skutočne veľmi dôležité. Veľmi ľahko môže dôjsť k dehydratácii. Veľa ľudí sa do tohto stavu počas dňa skutočne dostane.
Ako sa to prejavuje? Bolesťami hlavy, nesústredenosťou, únavou, závratmi, zápchou, tmavým močom, bielym povlakom na jazyku, suchosťou v ústach...
Existuje aj ťažká dehydratácia, ktorá obnáša už aj svalové kŕče. Stráca sa pri nej pružnosť a vlhkosť pokožky, oči sú vpadnuté s tmavými kruhmi.
Pri nedostatku príjmu tekutín sa organizmus bráni tak, že v bunkách zadržiava vodu pre neskoršie využitie. Navonok sa tento stav prejavuje tým, že bunky zväčšujú svoj objem a telo vyzerá väčšie.
Dlhodobejší nedostatok tekutín môže poškodiť obličky a pečeň. Rovnako môže dôjsť k poruchám trávenia.
Navyše sa v tele hromadia toxické odpadové látky, ktoré sú veľmi nebezpečné. V neposlednom rade nedostatkom vody trpí aj pleť, čo sa prejaví na našej celkovej kráse.
Pozor: káva, mlieko a polievky sa do pitného režimu nepočítajú! Navyše, káva silno dehydratuje, takže jej pitie aspoň v týchto horúčavách obmedzte.
Ak neviete, aká by mala byť denná spotreba vody na človeka, pridávame návod: vypite denne 40 ml na každý kilogram telesnej hmotnosti, teda: 2 litre - ak vážite 50 kilogramov; 2,4 litra - ak vážite 60 kilogramov; 3,2 litra - ak vážite 80 kilogramov; 4 litre - ak vážite 100 kilogramov.
V lete sú obľúbené všelijaké druhy vôd, najmä tie „farebné". Avšak pitie čistej vody podceňujeme, a práve tá je však na uhasenie smädu najlepšia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári