Vyhnať ju pritom vôbec nie je jednoduché. Pán Jakub spod Kalvárie sa o to snaží už roky.
KOŠICE. „Mysleli sme si, že tu budeme bývať sami, len my a vnúčatá, ale veľmi sme sa mýlili. Prišli aj kuny,“ začína svoje rozprávanie pán Vincent Jakub z Košíc. Kuny skalné uňho pod strechou prebývajú už štvrtý rok.
„Asi 350 metrov vzdušnou čiarou je záhradkárska oblasť a odtiaľ sem chodia. Pobehujú v noci a nadránom od domu k domu na prechádzky. Vedľa do farskej záhrady chodia na čerešne.“
Problémom ale nie je pobehovanie. Obyvateľov trápi hlavne hluk, ktorý kuny v noci robia a silný zápach z ich výkalov.
„Otravuje nás to a znižuje nám to kvalitu života. Keby prišli na mesiac, dobre no. Ale oni sú tu už roky. Nad ránom majú s mláďatami brutálne porady ako skákať a loviť. Všetko to počuť k nám.“ Kuny vedia zničiť aj izolačnú hmotu spod zateplenej strechy.
Neotrávili ich ani politické diskusie
Jakubovci už skúšali všeličo. „Vystrojil som sa vzduchovkou, ale nepodarilo sa mi ich zastreliť. Dali sme k pasci pod strechu aj živého vrabca. Dva dni tam bol, aj tam zdochol, ale kuna sa nechytila. Aj živého holuba sme dali na múrik ako návnadu. Dávali sme mu aj vodu, aby to prežil, ale do pasce sa chytila iba mačka. Kuna nás prekukla a nenechala sa nachytať.“
Potom prišli na rad sofistikovanejšie metódy ako vyhnať neželaného hosťa z domu. „Úplne nahlas im púšťame rádio. Napríklad politické diskusie, to je jedno či pravičiarov či ľavičiarov. Kuny sa po tomto premiestnili ďalej od rádia, ale v dome aj tak ostali. Zaplechovali sme diery, ale oni si urobili nové.“
Rodina rozmýšľala aj nad chemickou otravou. „Ale čo potom s takou zdochnutou kunou niekde v špárach pod strechou, ktorú odtiaľ nebudeme môcť vybrať a ona sa tam bude rozkladať a zapáchať?“
Majiteľ domu si sľúbil, že do konca leta sa kún nejakým spôsobom zbaví.
Nechytí ju mačka ani pes
No aj skúsení deratizéri s kunami majú niekedy problém. Dušan Szabó z deratizačnej služby Aqua – Viva tvrdí, že kuna je ťažký oriešok.
„Je malá, rýchla a prefíkaná. Po kolmej stene vybehne ako nič. Mačka ju nechytí, ani pes. Chemickú otravu ignoruje, do pasce je tiež ťažko ju chytiť. Mne rozhrýzla celú strechu a to som deratizér. Možno by pomohlo ak by na ňu poľovník celú noc striehol a tak ju odstrelil.“
Kune nevadí čierne korenie, pach chemikálií, savo ani formalín. Na zvuk elektronického plašiča si zvykne.
Niektorí ľudia tvrdia, že sa jej zbavili vďaka ľudským vlasom porozhadzovaným po povale. Kuna cítila pach človečiny a odsťahovala sa inde.
Robiť rázne opatrenia treba hlavne hneď po jej príchode, pretože čím dlhšie je zabývaná, tým ťažšie odchádza.
Žerie hydinu aj ovocie
Kuna je lasicovitý mäsožravec s dlhým pružným telom a dlhým huňatým chvostom. Nie je zákonom chránená.
Živí sa myšami, potkanmi, hrabošmi, ale zožerie aj vtáčie vajcia, hydinu a zajace. Potravu si spestrí ovocím, hmyzom a slimákmi. Loviť vychádza zvyčajne až v noci.
Rokmi sa stala už stálym obyvateľom mesta, hlavne povál, chát a štôlní. Prvou a najdôležitejšou prevenciou je dôkladné tesnenie všetkých otvorov na dome aj na streche.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári