KOŠICE. Košičanka Edita Šalamónová, ktorú do Osvienčimu odvliekli v poslednom z košických transportov v júni 1944, sa o zatknutí Csatáryho včera dozvedela z maďarského rádia.
„Počúvam od rána do večera maďarské, české aj slovenské stanice. Teraz ho strážia doma, mal tri byty. Viem všetko," povedala denníku Korzár 88-ročná žena. Informácie jej známi hľadajú aj na internete.
Hovorí, že keď správu počula, myslela na svoju 19-ročnú spolužiačku Gizelu. Dievča zastrelili Nemci, keď chcela ujsť z tehelne na okraji mesta, kde nacisti sústredili pred deportáciami asi 14-tisíc Židov.
Šalamónová: Nikto nás už nepočúva
Policajným veliteľom tohto zberného tábora bol Csatáry. „Pokúšala sa prejsť cez ostnatý drôt. Po streľbe tam ostala ležať tri dni. Bola najkrajšia z celej triedy. Na židovskom cintoríne má ošarpaný hrob, o ktorý sa nemá kto postarať," hovorí Šalamónová.
Obáva sa, že maďarský nacista pre svoj vysoký vek nevydrží prípadný súdny proces.
„Je jednou nohou v hrobe. Šestnásťtisíc ľudí to aj tak nevzkriesi... Nikto už nechce počúvať, ako to so Židmi v Košiciach bolo, ako nás nenávideli," myslí si. Prípad vojnového zločinca však bude pozorne sledovať ďalej.
Do Poľska bola Šalamónová deportovaná s rodičmi a celou širokou rodinou, prežila len ona, brat a sesternica. Svoje dvadsiate narodeniny „oslávila" v Osvienčime, potom nasledoval presun do táborov pri Rige a Stutthoffe.
V januári 1945, keď sa blížil ruský front, sa so sestrou Katkou rozhodli utiecť. Keď prechádzali zasneženým poľom, nemecká guľka jej prestrelila rameno, ďalšia zasiahla sestru. Zomrela v jej náručí.
Poslední štyria
Podľa údajov z minulého roka je Šalamónová jedna zo štyroch osôb, dodnes žijúcich v Košiciach, ktoré prežili koncentračné tábory Osvienčim alebo Buchenwald.
Z vyše pätnásťtisíc ľudí odvlečených z Košíc a okolia v štyroch transportoch sa po oslobodení vrátilo len niekoľko sto. Celkovo prešlo cez Košice z vtedajšieho Maďarska 137 vlakov smrti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári