Zároveň - ak je podujatie dlhšie - tak si môžu urobiť i pekný výlet. I Karolovi Tillovi, prednostovi MÚ MČ Košice-Staré Mesto, sa podarilo ako známemu stolnotenisovému činovníkovi a podpredsedovi pre vrcholový šport v Lokomotíve Košice dostať do zaujímavých končín. Neboli to síce typické dovolenky, lebo tam mal i povinnosti a navyše nebol s rodinkou, ale i tak mal na týchto poznávačkách šancu vidieť nevšedné destinácie.
Ako funkcionár, tréner či bývalý hráč najradšej spomína na pobyty počas majstrovstiev sveta v japonskej Jokohame a tiež v kolumbijskej Cartagene. „Vtedy bola táto krajina vo vojnovom stave s Venezuelou. Všade bolo plno policajtov a vojakov, ktorí dávali na nás pozor, bol to pre Európana obrovský zážitok. Pravdaže, pred cestou sme si overili, že táto zóna je bezpečná. Je to jedno z centier turistického ruchu. Niektoré výpravy sa vzdali možnosti pobytu, ale my nie. Fascinoval nás Karibik, ubytovaní sme boli päťdesiat metrov od mora. Obdivovali sme život na plážach, nočný ruch, to bolo niečo iné ako u nás. Japonsko ma zase uchvátilo úžasnou kultúrou, tradíciou, disciplínou, poslušnosťou a pokorou obyvateľov. Nazdával som sa, že v miliónových konglomerátoch bude pretlak v doprave, ale nebolo to tak, dopravu majú výborne riešenú. Trojstupňovú - v podzemí, na cestách a nad zemou."
Pokiaľ ide o rodinné dovolenkové pobyty, K. Till favorizuje Chorvátsko. Vyhovuje mu relatívna blízkosť, dobrá dostupnosť po diaľnici, tunajší jazyk i kultúra sú nám blízke. „More a prekrásna príroda vedia očariť každého návštevníka. Každoročne si tu preto parádne odpočinieme, niečo aj uvidíme, pokocháme sa nevšednými výhľadmi, zrelaxujeme, nachytáme bronz, zaplávame si," poznamenal a iste si neraz položil rovnakú otázku ako mnoho iných Slovákov: Prečo aj my nemáme more? No to by sme zrejme už chceli veľa - pýšiť sa Tatrami a ešte sa čľapkať aj v slanej vode...
Prirodzene, cesty za oddychom a spoznávaním iných krajov aj mravov nezriedka prinášajú aj komplikovanejšie či kurióznejšie zážitky. Paradoxne, manželom Tillovcom sa čosi podobné prihodilo akurát na svadobnej ceste, ktorá bola zároveň aj ich spoločnou dovolenkou. „Išli sme s manželkou ešte za čias socializmu do Španielska. Na hraniciach v Bergu nás vyzliekli donaha a colníci kontrolovali, či niečo nelegálne neprevážame. Nebolo to príjemné, hoci s odstupom času už na to spomíname s úsmevom," poznamenal Karol Till. Nuž, teraz je to už iné a žiadne podobné ponižujúce procedúry Stredoeurópanovi už výjazdy na pláže do obľúbených stredísk nekomplikujú. K dovolenkovým spomienkam však patria i takéto „pikošky", ktoré boli kedysi bežným cestovateľským folklórom.
Autor: kuš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári