Počet krádeží v autách stúpa a nie vždy za to môže len zlodejova šikovnosť. Často mu sám vodič k lupu ľahko dopomôže svojou nedbanlivosťou. Hlavne teraz, v lete.
„V mesiaci júl 2011 sme zaznamenali 45 prípadov krádeží vecí z motorových vozidiel, pričom za rovnaké obdobie roka 2010 sme zaznamenali 38 prípadov uvedeného druhu trestnej činnosti," informuje Alexander Szabó, hovorca KR PZ Košice. „V mesiaci august 2011 sme zaznamenali 42 prípadov krádeží vecí z motorových vozidiel, pričom za rovnaké obdobie roka 2010 sme zaznamenali 42 prípadov uvedeného druhu trestnej činnosti. Doposiaľ nie sú skompletizované štatistické údaje uvedeného druhu trestnej činnosti za mesiac júl tohto roka."
Najčastejšími miestami vykrádania áut sú parkoviská pred obchodnými centrami, ale aj parkoviská na sídliskách. Najnižší počet trestných činov uvedeného druhu je na miestach, kde je nainštalovaný kamerový systém. Na otázku, či sú niektoré MČ viac ohrozené a niektoré menej, odpovedá A. Szabó záporne. Kradne sa v celom meste rovnako.
„Najčastejším spôsobom vlámania do motorového vozidla je prekonanie uzamykacieho mechanizmu resp. rozbitie okienka na dverách vozidla. K ďalším spôsobom sa vyjadrovať nebudeme, nakoľko zverejnením takejto informácie, by sme mohli poskytnúť návod ďalším potenciálnym páchateľom tohto druhu trestnej činnosti."
V letných mesiacoch si mnohí v rámci vetrania, ak nemajú v aute klímu, nechajú pootvorené okno. Počas jazdy je to fajn, ale nezabudnite pri opúšťaní auta okno zatvoriť. Pri návrate totiž môžete byť nemilo prekvapení. Zlodej poľahky prestrčí ruku, otvorí si auto a v lepšom prípade len vykradne, v horšom, ho na parkovisku už nenájdete vôbec. Ustrážiť by ste si to mali aj preto, lebo vďaka policajtom, čo pôjdu okolo, môžete ostať ľahší aj o 100 eur. Vodič je totiž podľa cestného zákona povinný: zabezpečiť vozidlo a prepravované veci proti odcudzeniu prostriedkami montovanými do vozidla jeho výrobcom, ak sa vzdiali od vozidla mimo jeho dohľadu.
Páchatelia z motorových vozidiel v ostatnom čase najčastejšie kradnú notebooky, mobilné telefóny, kabelky, príručné tašky, ale aj ostatné veci, ktoré môžu rýchlo speňažiť. Ťažko povedať, ktorý prípad z tých, čo policajti tento rok riešili, bol najhorší. „Pre každého poškodeného, ak dôjde k zásahu do jeho majetku, je jeho prípad ten najhorší. V niektorých prípadoch poškodení majú k veci, ktorá im bola odcudzená určitú väzbu, napr. v prípade odcudzenia počítača v týchto sa môžu nachádzať ich osobné údaje, výsledky ich duševnej činnosti (diplomové práce, fotografie a pod.)"
Polícia radí, aby sme si po odchode z motorového vozidla vzali všetky veci so sebou. V prípade, že si majiteľ vozidla potrebuje nejaké veci vo vozidle nechať, je ich potrebné ich odložiť tak, aby neboli na viditeľnom mieste. „Ďalej chceme upozorniť vodičov na to, aby si cenné veci z priestorov vozidla neprekladali do batožinového priestoru na parkovisku, kde bude vozidlo zaparkované, pretože ich môže sledovať potenciálny páchateľ, ktorý môže takúto situáciu využiť."
Vodiči sú však často nepoučiteľní. „Najviac doplácajú na to, že aj napriek viacerým upozorneniam so strany polície a médií si vo vozidlách nechávajú cenné veci v priestore vozidla a takto poskytujú potenciálnym páchateľom dôvod vozidlo vykradnúť," dodáva A. Szabó.
Pamätajte
Zlodejovi stačí na krádež vecí aj päť minút, počas ktorých sa vodič vzdiali od vozidla.
Nenechávajte vo vozidle ani autorádio.
Ak už musíte vo vozidle nechať nejaké veci, prikryte ich aspoň dekou a parkujte zásadne na stráženom parkovisku.
Ak ste už našli auto násilne otvorené, resp. vykradnuté, nesadajte dnu a nedotýkajte sa vnútra auta. Môžete tým zničiť stopy.
Hneď po zistení krádeže volajte 158.
mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári