Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Vojna dvoch vedení košickej teplárne pokračuje

Problém s nedostatkom peňazí na účte Teplárne, ktorý skomplikoval termín výplat zamestnancov, odštartoval mediálnu prestrelku.

Bývalý predseda dozornej rady nechápe, čomu sa nové vedenie venovalo od 15. júna do výplatného termínu 10. júla.Bývalý predseda dozornej rady nechápe, čomu sa nové vedenie venovalo od 15. júna do výplatného termínu 10. júla. (Zdroj: archív)

Problém s nedostatkom peňazí na účte Teplárne, ktorý skomplikoval termín výplat zamestnancov, odštartoval mediálnu prestrelku medzi bývalým a súčasným vedením štátnej akciovky. Smeráci obviňujú pravicu, že sa starala viac o odmeny ako o hospodárenie, pravica sa bráni, že podnik odovzdali v dobrej kondícii a na krátkodobé vykrytie bol zabezpečený kontokorentný úver.

KOŠICE. Naťahovačky medzi predchádzajúcim a terajším vedením Teplárne o tom, kto je zodpovedný za nedostatok hotovosti na účtoch Teplárne, však aj napriek tejto pozitívnej správe naďalej trvajú.

Bývalé vedenie TEKO rozposlalo médiám stanovisko, v ktorom je uvedené, že za absenciu výplat na účtoch zamestnancov môžu ich nasledovníci, ktorí nereflektovali na ponuku bánk poskytnúť ďalší kontokorentný úver.

„Ten mal vykryť neplánované dočasné narušenie plynulého toku cash-flow spôsobené predovšetkým zadržaním prostriedkov z DPH daňovým úradom KE kvôli kontrole a opätovnému výpadku platieb za teplo zo strany jedného významného štátneho subjektu v KE v sume asi 2 - 3 milióny eur. V prípade, že TEKO nemá v týchto dňoch dostatok finančných prostriedkov, je za túto situáciu plne právne zodpovedné jeho nové vedenie. Poukazuje to na jeho manažérsku a finančnú nekompetentnosť a neschopnosť zvládnuť bežné prevádzkové záležitosti TEKO, pričom všetky podmienky pri svojom nástupe mali pripravené a boli o situácii detailne a korektne informovaní. Je nám ľúto, že za túto nekompetentnosť trpeli radoví zamestnanci TEKO, ktorí si vzorne plnia svoje pracovné úlohy bez ohľadu na náhle výmeny vrcholového manažmentu," tvrdí sa vo vyhlásení podpísanom exgenerálnym riaditeľom Miroslavom Nosálom, exfinančným riaditeľom TEKO Jánom Hurajom (obaja nominanti SaS) a exšéfom Dozornej rady TEKO Karlom Hirmanom (nominant KDH).

Koch: Predchodcov zaujímali vlastné odmeny

Aktuálny šéf TEKO Ladislav Koch považuje táketo tvrdenia za nepravdivé. Zdôraznil, že len s veľkou dávkou fantázie sa dá hovoriť o zdravom finančnom hospodárení bývalého vedenia.

To im zanechalo necelých 500 000 € na kontokorentnom účte, kde bolo povolené prečerpanie 12 miliónov eur a k tomu nevyplatenú faktúru pre SPP za 2,3 milióna eur.

Takisto spochybňuje ich predchádzajúce slová o tom, že FNM žiadali už v apríli - máji o súhlas s novým úverom, ktorý schválila aj Dozorná rada (DR).

Podľa L. Kocha DR naposledy zasadla 23. marca, jej členovia schválili žiadosť na FNM o súhlas s úverom až 12. júna a to len e-mailom, teda dva dni predtým ako opustili svoje posty.

„Trváme na tom, že na zhoršujúcu sa situáciu s hotovostným tokom sme opakovane upozorňovali FNM od apríla aj so žiadosťou o schválenie dohodnutého štandardného kontokorentného úveru," potvrdzuje bývalý finančný riaditeľ J.Huraj (korešpondenciu dostala redakcia na nahliadnutie).

Pričom zdôrazňuje, že úver mal slúžiť výhradne na krátkodobé prefinancovanie faktúr voči dodávateľom v júni a júli, lebo na platy mala TEKO dosť zdrojov. V liste FNM z konca mája, ktorým vtedajšie vedenie TEKO opakovane žiada o súhlas, je uvedené, že nepomer medzi plánovanými výdavkami a príjmami v júni vo výške takmer 2 mil.eur je spôsobený splácaním dodávok plynu SPP a investičných úverov.

„Stále nemôžeme počítať s vratkou DPH vo výške 2,4 mil. eur, vzhľadom na prebiehajúcu kontrolu, pričom podľa aktuálnych zistení je reálne očakávať vrátenie na júl 2012, čo sme konzultovali s Daňovým úradom," vysvetľuje koncom mája vtedajšie vedenie TEKO.

Upresňuje, že „uvedené financovanie by sme využili len v potrebnej miere okolo 2 mil. eur," a potvrdzuje, že spoločnosť si plní svoje záväzky v lehote splatnosti.

„DR pod mojím vedením žiadosť o úver pre FNM schválila hlasovaním 12. júna. Tento krok bol čisto formálny a urobili sme ho kvôli tomu, aby FNM, ktorý rozhodnutie od apríla neustále odsúval, mal všetky podklady a nemohlo sa odsúhlasenie ďalej naťahovať kvôli nejakej formalite," hovorí jej bývalý predseda K. Hirman.

„Konali sme tak kvôli zodpovednosti za fabriku a jej zamestnancov, v intenciách pokynov FNM a vzhľadom k tomu, že okrem daňového úradu vypadli aj príjmy od nemocnice za teplo a Ministerstvo životného prostredia kvôli problémom s Bruselom zadržalo splátku za jednu staršiu investičnú akciu. Spolu to predstavovalo výpadok ďalších zhruba 600-tisíc eur. Urobili sme tak napriek tomu, že nám pomaly každý deň rôzne zdroje odkazovali, že už-už budeme odvolaní," dodáva K. Hirman.

Mihaľov bol informovaný, zostal členom vedenia

Bývalí členovia vedenia TEKO poukazujú na to, že nové vedenie malo mesiac na to, aby situáciu riešilo, a nie dva dni pred výplatou, a prestalo sa vyhovárať na svojich predchodcov.

Huraj upozorňuje, že pri odchode po dohode s novým GR L. Kochom zanechal komplexnú informáciu o aktuálnom finančnom stave aj s potrebnými opatreniami.

Faktom tiež je, že nový podpredseda predstavenstva Peter Mihaľov bol súčasne členom predošlého predstavenstva a nový člen Milan Habán členom najvyššieho vedenia TEKO.

Obaja teda mali tiež detailné informácie o aktuálnej situácii zo zasadnutí predstavenstva a porád generálneho riaditeľa.

„Mrzí ma, že sa bývalé vedenie tesne pred svojím odchodom nevenovalo s rovnakou precíznosťou ako k schvaľovaniu doplatkov k vlastným minuloročným odmenám v celkovej výške 270 000 € aj odvodmi, aj zaisteniu dostatočnej hotovosti na výplaty zamestnancov a vyplatenie faktúr dodávateľom. Nerozumiem ich slovám o dočasnom narušení cash-flow, keď problém s nevrátenou DPH sa ťahá od konca minulého roka a o nesplatenej faktúre od UNLP takisto vedeli už skôr. Jediné, čo urobili, bola žiadosť o ďalší úver na 5 miliónov €. Ten im FNM neschválil, navyše len mesačný úrok z tohto úveru by predstavoval 15 000 €, z toho aktuálneho platíme bankám 35 000 €. A náhle výmeny vrcholového manažmentu, ktoré spomínajú, sú doslova tragikomédiou. My sme mali jedného šéfa za 4 roky, oni mali štyroch generálnych riaditeľov za necelé 2 roky...".

"Ako už v minulosti TEKO upozorňovalo vo svojom stanovisku, pánom Kochom opakovane spomínané odmeny boli vyplatené na základe dlhoročných pravidiel odmeňovania a Kolektívnej zmluvy za dosiahnuté hospodárske výsledky za rok 2011. Nie je pravda, že odmeny sa týkali len najvyššieho vedenia. Dostalo ich takmer 60 vedúcich pracovníkov, od šéfa kotolne, po generálneho riaditeľa. Odmeny teda boli vyplatené aj súčasným dvom členom predstavenstva, P. Mihaľovi a M. Habánovi," pripomínajú.

Korzár už písal, že v roku 2010 si vtedajší štyria vrcholoví a následne odvolaní členovia vedenia, teda vrátane pána Kocha, na odmenách vyplatili spolu 400 tis. eur.

ico

Ako hospodárili

Rok Zisk po zdanení (eur) Daň z emisií (eur) Výnosy z predaja emisií (eur) Zisk/strata

2008 62 882 0 6 391 056 - 6 328 174
2009 639 560 0 3 216 000 - 2 576 440
2010 525 415 0 3 100 000 - 2 574 585
2011 766 507 907 791 877 901 +796 397

Poznámka: Zisk/strata po odrátaní mimoriadnych výnosov z predaja emisií a zarátaní dane z emisií.

jsv

ico

Hirman: TEKO skončilo s vyšším ziskom ako za Smeru

Súčasný šéf TEKO L. Koch vaše vedenie obviňuje, že zanechalo fabriku v katastrofálnom finančnom stave.

- V čase nášho odvolania bolo TEKO platobne schopné, plnilo si všetky záväzky načas, všetci zamestnanci dostávali mzdy aj zaslúžené odmeny. Fabrika mala u bánk kredit, o čom paradoxne svedčí aj to, že napriek očakávanej výmene, banky bez prieťahov súhlasili s udelením krátkodobého úveru na preklenutie dočasných problémov s finančným tokom na jún-júl, ktoré neboli spôsobené manažmentom TEKO.

Ako je potom možné, že v júli nedostali zamestnanci načas plnú mzdu a partneri TEKO uhradené za svoje služby a dodávky?

- Ak by FNM, ktorý si po voľbách svojím pokynom vyhradil právo rozhodovať o finančných záležitostiach, spolu s novým vedením schválili pripravený kontokorentný úver, tak by neboli žiadne problémy. Bývalé vedenie tiež opakovane sondovalo u dodávateľov, hlavne SPP, možnosť odkladu platieb. Napriek všetkému bol však kontokorentný úver najlogickejším, najrýchlejším a v konečnom dôsledku najlacnejším riešením pre TEKO, lebo nie je úplná istota, či daňový úrad naozaj v júli zadržané peniaze vráti. Súčasný manažment je vo vedení už od 15. júna, mal teda dosť času situáciu riešiť, a nie dva dni pred výplatami, pričom mal na to všetky potrebné informácie a podklady. Ak po 15.6. nenastala nejaká neočakávaná udalosť a partneri vrátane mestského podniku TEHO si uhradili svoje zväzky voči TEKO načas a v plnej výške, tak si spolu s ostatnými myslím, že vyplatenie miezd nemal byť neriešiteľný problém. Dávam čitateľom na posúdenie: čo by ste urobili, radšej by ste si zobrali na dva - tri mesiace úver s mesačným úrokom 15-tis. eur ako tvrdí pán Koch (objektívne by bol ešte menší) a zaplatili zamestnancom mzdy a dodávateľom načas faktúry bez penále, pričom by ste vedeli, že vám štát-daňový úrad každú chvíľu vráti peniaze.

Prečo ale v takej zložitej situácii TEKO ešte zaplatilo FNM v máji dividendy za takmer pol milióna eur?

- Lebo si to tak FNM na valnom zhromaždení odsúhlasil. Musím zdôrazniť, že v DR sa traja zástupcovia zamestnancov statočne bili za to, aby kvôli už vtedy známej zložitej situácii vo financiách peniaze ostali vo fabrike. Nakoniec sme to ponechali na zváženie jedinému - štátnemu - akcionárovi, ktorý mal všetky informácie a rozhodol sa tak, že si tie dividendy zoberie. Takže na jednej strane si štát - cez nové vedenie FNM - peniaze zobral a na strane druhej zase štát - teda daňový úrad - peniaze doteraz nevrátil. A to štátnej firme, kde ľudia prišli o svoju základnú istotu: načas vyplatenú mzdu.

Lenže v tomto roku to naozaj vyzerá s hospodárením TEKO všelijako, keď ste naplánovali stratu 1,5 mil.eur.

- Tento rok sa stretávajú spolu rozsiahle investičné akcie, ktoré boli dlhé roky plánované a odkladané ešte v čase, keď bol pán Koch finančným riaditeľom TEKO. Nuž a práve v tom čase, teda v rokoch 2007-2010,si TEKO na tieto naozaj nevyhnutné investičné akcie zobralo niekoľko úverov od rôznych bánk v celkovej výške okolo 53 mil.eur. Nuž a tieto úvery treba teraz splácať. Nerozumiem, prečo pán Koch má problém s niekoľkomesačným dvojmiliónovým úverom na preklenutie nedostatku financií, pričom pred pár rokmi za jeho účasti si TEKO zobral úvery za desiatky miliónov. Avšak už dnes sa dá povedať, že ak to nový manažment nepokazí ešte viac, TEKO môže mať na konci roku zisk. Z dvoch dôvodov. Už teraz je isté, že nebudú musieť platiť daň z emisií v predpokladanej výške 600-tis.eur, lebo boli zrušené. Druhým krokom bude rozpustenie opravných položiek, ktoré na základe dnešných znalostí už vieme, že nie sú potrebné. Takže ak to uzavriem, to, čo sme z konzervatívneho hľadiska a za úplne inej legislatívnej situácie na začiatku roka považovali za problém, dnes už vieme, že nebude, a TEKO sa tak bez žiadnych manažérskych zázračných opatrení môže na konci roka dostať opäť do zisku.

Pán Koch vás kritizuje, že ste sa vybrali „gréckou cestou"...

- Ako som spomínal, aktuálny stav úverovej zaťaženosti TEKO vznikol ešte v rokoch 2007 - 2010, keď bol finančným riaditeľom práve pán Koch. Tieto úvery však nie sú problémom a sú vcelku potrebné. Okrem niektorých prípadov, keď boli dosiahnuté naozaj vyššie úrokové sadzby než sú obvyklé, ale aj tie sa minulý rok rokovaním s bankami podarilo znížiť. Ale nechajme hovoriť len suché čísla. Faktom je, že zisk po zdanení za rok 2011 bol vyšší ako boli zisky v rokoch 2008 - 2010. Ale čo je ešte viac podstatné a kľúčové: V rokoch 2008 - 2010 manažment s pánom Kochom predal takmer celú kvótu emisií, čo malo TEKO k dispozícii do roku 2012. Pravdou je, že ich predali za vtedy reálne trhové ceny. Lenže namiesto toho, aby výnos z predaja emisií išiel práve do pokrývania investícií, na čo boli pôvodne určené, tak nimi pokrývali stratu z predaja tepla a elektriny (viz. tabuľka), lebo vtedajšie ceny tepla nepokrývali náklady. A na krytie investícií si zobrali spomínané úvery. Keby malo TEKO v roku 2011 k dispozícií 200-tis. ton emisií, ktoré sa predali už predtým, tak z ich predaja po Fukušime, keď cena vyletela hore, sa mohlo utŕžiť takmer 3,5 mil. eur hotovosti, ktorá by sa teraz v TEKO veľmi zišla aj novému manažmentu. A ešte perlička. TEKO síce už tie emisie nemalo, a z toho zvyšku sa podarilo získať len necelých 880-tis. eur, ale musela sa uhradiť daň z emisií, teda aj tých, čo boli predané do roku 2010, čo predstavovalo vyše 900-tis. eur. Daň v roku 2011 bola teda vyššia, ako bol výnos z predaja, a aj tak TEKO skončilo s čistým ziskom vyšším, ako v časoch, keď z predaja emisií manažment pána Kocha inkasoval aj vyše 6 mil. eur ročne.

Renáta Némethová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 742
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 342
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 192
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 354
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 283
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 815
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 478
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 393
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 133
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 897
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop