Aj piatková debata so šéfmi košického U. S. Steelu, Východoslovenskej energetiky a Ness KDC utvrdila ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (nez.) v tom, že by sa Zákonník práce (ZP) nemal až tak radikálne meniť ako to plánuje vláda Roberta Fica (Smer). Pripustil však, že určité zmeny predsa len nastanú, tak, aby sa nový ZP mierne preklopil viac na stranu zamestnancov.
KOŠICE. Minister bol pred svojím nástupom do funkcie prezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Aj naďalej má výhrady najmä voči niektorým pripravovaným zmenám, ktoré by firmám pridali dodatočné náklady pri flexibilite pracovného trhu.
„Vnútorný názor na to som nezmenil. Ešte je však pred nami medzirezortné pripomienkové konanie a diskusia so sociálnymi partnermi. Myslím si, že dospejeme k takému riešeniu, ktoré upraví ZP mierne na stranu zamestnancov. Ide najmä o to, aby sa neznížila flexibilita pracovného trhu. Aj vedenie U. S. Steelu ma upozorňovalo na to, že musia brať do úvahy rôzne ekonomické záťaže v podobe niektorých environmentálnych odvodov. A keď sa k tomu pripočítajú ďalšie náklady v súvislosti s pripravovanou novelou ZP, môže im to spôsobovať problémy pri zamestnávaní pracovníkov. Dal som im za pravdu v tom, že je potrebné diskutovať a uvádzať príklady. Zároveň ale nie každá zmena, ktorá sa v novom ZP predpokladá, bude mať dramatický dosah na zamestnanosť. Ak sa aj nejaké kamienky dostanú do toho súkolia, cieľom ministerstva bude to, aby sa to nezadrhlo,“ uviedol Tomáš Malatinský pre náš denník.
Košický Ness prijme ďalších 100 ľudí
Minister pri svojej diskusii so šéfom košickej pobočky americko-izraelskej IT firmy Ness Technologies Marekom Antalom hovorili aj o novele zákona o investičných stimuloch.
Košický Ness plánuje do konca budúceho roka prijať ďalších sto kvalifikovaných pracovníkov, čím sa počet ich zamestnancov zvýši na 400.
Podľa M. Antala na ich vytvorenie nebudú žiadať od štátu žiadnu finančnú pomoc, skôr by uvítali, keby sa štátna pomoc orientovala najmä do vzdelávania, z čoho by neprofitovali len investori, ale celá spoločnosť.
Malatinský uviedol, že štát chce lákať investorov najmä do najchudobnejších regiónov.
„Zámer novely je v tom, aby investori dostali pomoc, ak pôjdu do regiónov so zvýšenou nezamestnanosťou. Zároveň by mali prinášať aj inovačný potenciál a orientovať sa aj na výskum a vývoj. V zákone budú aj jasnejšie špecifikované podmienky poskytovania stimulov aj na udržanie pracovných miest, čo v súčasne platnom zákone nie je celkom jednoznačne určené. Máme aj skúsenosti zo špekulatívneho požiadania o investičnú pomoc a potom si firmy 'prekupovali' zamestnancov od iných firiem, ktoré ju nedostali. Chceli by sme sa poučiť práve z dobrých, úspešných projektov ako je napr. aj Ness.“
Ministerstvo „zrušilo“ investora do Kechneca
Ako ešte minister dodal, v hre o príchod na východ republiky je momentálne viac investorov, no ani jedna z ponúk ešte nie je v záverečnej fáze rokovaní.
Nedávno riešili aj pytačky istej strojárskej firmy do Kechneca, ale ich požiadavky na štátnu pomoc sa nezhodovali so zámermi ministerstva.
Keďže išlo len o také oťukávania, T. Malatinský pripustil, že po našom odmietnutí si firma našla „ženícha“ v inej krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári