KOŠICE. V rozpätí ôsmich dní v Košiciach zabíjali a obeťami boli mladí ľudia. Z 12. na 13. júla na Triede SNP bodla do srdca 22-ročná Lenka svojho 25-ročného druha Jána.
Počas uplynulého víkendu zomrela 19-ročná Katka, ktorú viacerými bodnými ranami zabil jej priateľ 21-ročný Majo. Svoj život potom ukončil skokom z desiateho poschodia bloku na Braniskovej ulici.
Agresivita mladých podľa psychológa Ľudovíta Beleša z I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v posledných rokoch stúpa.
Ako jeden z ovplyvňujúcich faktorov tohto trendu považuje „realitu“ zobrazovanú médiami, ktorej obsahom je násilie vo všetkých jeho formách.
Klinický psychológ však upozorňuje, že hoci médiá zohrávajú pri formovaní osobnosti mladého človeka dôležitú úlohu, nie sú rozhodujúce.
Únik do partie
Mladého človeka podľa neho najviac ovplyvňuje domáce prostredie, v ktorom vyrastá a preberá základné vzorce správania. Ak tento základný článok zlyhá, rodinu nahrádzajú kamaráti.
„Partie sú nesmierne dôležité. Je to svet, do ktorého utekáme, keď v dôsledku vývinového obdobia zvaného puberta nemáme nikoho doma, kto by nám mal šancu rozumieť.“
Práve partie podľa odborníka modelujú správanie mladého človeka, ktorý skúša, napodobňuje konanie kamarátov, chce sa pred nimi ukázať.
Psychológ upozorňuje, že pre mladých je nebezpečné obdobie leta, pretože vtedy nemajú žiadne povinnosti. „V lete sú mladí úplne mimo kontroly, keďže nemajú žiadne duchaplné hodnoty ani aktivity, preto pijú, berú drogy a robia veci, ktoré nemajú ďaleko od trestných činov.“
Hry na dospelých
Pri oboch košických tragédiách mal zohrať svoju úlohu alkohol. Doktor Beleš je jednoznačného názoru, že alkohol a mladosť nejdú dokopy.
Podnapitý človek stráca nad sebou kontrolu, nedokáže sa ovládať, silnie jeho agresivita, má sklony k násiliu.
Prax však podľa odborníka ukazuje, že mladí alkoholu radi a často holdujú, pričom práve v mladosti sa človek stáva závislým oveľa rýchlejšie, než starší človek.
Dnešná mládež síce fyzicky vyzerá dospelo, podľa Beleša však nedokážu zmýšľať, konať ako zrelí ľudia ani žiť spoločne v jednej domácnosti.
„Dojem fyzickej zrelosti má ďaleko od duševnej. Väčšina mladých ľudí sa na dospelákov hrá. Predstieranie dospelosti vždy ide ruka v ruke s hraním na dospelého bez toho, aby človek za svoje skutky prebral zodpovednosť namiesto zvaľovania na iných, utajovania či klamania.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári