KOŠICE. S manželkou a dvomi deťmi práve išli Vavrekovci po Starej prešovskej ceste. Zjavil sa silný záblesk, zaznela ohlušujúca rana ako z dela.
Mohutný výboj energie vošiel do konštrukcie vozidla Ford Galaxy cez asi trojcentimetrovú časť nosiča. Potom pravdepodobne skĺzol po karosérii a vyšiel von cez všetky štyri pneumatiky.
„Bolo to za jazdy smerom hore na Furču okolo trištvrte na deväť večer,“ spomína pán Vavrek.
„Záblesk, rana. Sprvoti sme sa iba preľakli, mysleli sme si, že to udrelo niekde vedľa nás. Hovorím, že čo je v aute zrazu tak teplo. Pozerám na klimatizáciu – svieti. Chcem spustiť okná, nič nefunguje. Jednoducho, zhorela celá elektronika. Nevedel som, že do nás buchol blesk. Až ráno, keď som išiel odviezť manželku do práce, som pozrel na karosériu i kolesá a bolo mi to jasné. Auto mám na benzín aj plyn, chcel som prepnúť na plyn, nešlo to. Pozriem, poistka je v ťahu, strčím tam druhú, zas ju vyhodilo.“
Z búrky strach nemá
Škodu zatiaľ poisťováci vyčíslili na zhruba 3 000 eur. V tom nie sú zarátané ďalšie „maličkosti“. Napríklad tá, že keď Juraj stúpi na pedál, auto zdochne.
„Situáciu sme hodnotili až neskôr, ľudia nám vraveli, čo všetko sa mohlo stať. Vraj, mohli streliť gumy a mohli sme havarovať, vpáliť kamsi do zvodidiel. Chvalabohu, nič sa nestalo, sme živí a zdraví, peniaze aj autá boli i budú. Ako sme sa vtedy dostali domov? Po údere blesku odišla riadiaca plynová jednotka, auto automaticky preplo na benzín. Búrkam sa po tejto skúsenosti nemienim vyhýbať, strach nemám. Jednu som už odvtedy stihol v sobotu v Tatranskej Lomnici.“
Našťastie nevybuchla
Juraj tvrdí, že mal možno obrovské šťastie práve preto, lebo v čase, keď jeho ford zasiahol blesk, bola mokrá cesta.
„Údajne keby bola suchá, blesk by nás možno i pozabíjal, lebo by nemal kadiaľ vniknúť do zeme. Veľa ľudí mi potom vravelo, že našťastie sme mali zatvorené okná. Inak by si vraj blesk našiel nejaké miesto na retiazke, hodinkách, náramku a prešiel by do auta. Nabudúce to skúsim s otvoreným oknom,“ vtipkoval Juraj.
Vzápätí nám otvoril kufor auta a ukázal nám obrovskú plynovú bombu na LPG.
„Mnohí sú presvedčení, že ak do takéhoto auta strelí blesk, môže to vybuchnúť. Nás trafil a nič sa nestalo,“ pochvaľoval si J. Vavrek.
Čo sa môže stať
Radšej auto odstavte
Ľudia v aute sú pred bleskom relatívne chránení, pretože funguje ako tzv. nedokonalá Faradayova klietka.
Silný elektrický prúd sa zvezie po povrchu karosérie do zeme cez pneumatiky, ktoré obsahujú vodivý uhlík. Môžu sa však v tej chvíli prepáliť a auto sa správa ako pri defekte.
Po zásahu elektrickej sústavy bleskom je pravdepodobné aj zlyhanie svetiel a stieračov, takže z auta počas jazdy nemusí vodič nič vidieť. Blesky tiež ožiaria oblohu a okolie vzápätí veľmi rýchlo opäť stmavne. Ľudské oči na túto zmenu nedokážu adekvátne rýchlo reagovať a vodič môže havarovať.
Ak sa vypne aj motor, prestane fungovať posilňovač riadenia a bŕzd, čiže auto bude len veľmi ťažko ovládateľné.
Teoreticky existuje možnosť vznietenia nejakej časti elektroinštalácie a od nej celého vozidla.
Odborníci preto radia vodičom počas búrky radšej auto odstaviť.
V aute sa nedotýkajte okien, karosérie, ničoho kovového vnútri. Manipulácia s gombíkom autorádia je tiež riziková, pretože výboj sa môže dostať dovnútra po drôtoch od antény, takže by mohol človeku ublížiť.
sam
Prúd elektriny vyšiel cez kolesá. Foto: Judita Čermáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári