Bábkové divadlo „získa“ nový priestor. Doteraz nevyužiteľné a schátralé átrium prejde kompletnou rekonštrukciou a nový šat dostane aj kedysi mimoriadne obľúbená scéna Jorik. To všetko do konca roka a za 511 940 eur.
KOŠICE. Nádvorie, alebo átrium divadla, zrejme od nového roka nespoznáme. Zmiznú totiž točené kvázi barokové schody i voľne rastúce tuje, vytvoria sa dve javiská, pribudne oceľová rampa pre imobilných,
Deti určite poteší aj nainštalovanie výkladových vitrín pre veľkorozmerné bábky.
„Keď som tu prvýkrát prišiel, myslel som si, že to nebude žiadna robota. V hlbšej analýze človek zistil, že či už komunikačné prvky ako schodiská, alebo lávka prepájajúca dve budovy, sú v zlom technickom stave a samotná oprava by bola tak finančne náročná, že sme zvolili cestu zmeny. Nahradíme to minimalistickým spôsobom, čiže kvázi barokové schodištia budú odrazu priamočiare a ich konštrukcia nerezová, čiže bezúdržbová, aby sa po piatich rokoch nemusela zase natierať,“ objasnil autor architektonického návrhu Ladislav Bobčák.
Bezbariérová rampa
Rekonštrukciou prejde aj podlaha pavlače, nanovo sa spravia omietky. „Na hlavnom javisku sa zmení len dlažba a rozpačitý trávnik ustúpi. Veľké zmeny postihnú hlavne úroveň nad takzvaným hľadiskom. Zeleň zavadzia, takže bude odstránená a vytvorí sa spevnená plocha na aktivity detí.“
Bezbariérový prístup dal architektovi riadne zabrať.
„Rampa sprístupní jednotlivé úrovne. Použijeme schodolez ako najjednoduchšie riešenie. Zmeniť sa musí aj hľadisko, pretože som zistil, že si ľudia nemajú kde dať nohy a jeho tvar zjednodušíme na klasické antické divadlo. Prekrytie javiska bude flexibilné a demontovateľné, lebo som tu nechcel vnášať historické prvky, skôr som sa snažil to minimalizovať a urobiť variabilné pre rôzne predstavenia,“ dodal architekt.
Divadlo bude fungovať aj počas rekonštrukcie
Vedúca odboru KSK Jana Kováčová doplnila, že rekonštrukcia zahrnie aj nové scénické osvetlenie a projekčnú techniku, vynovia sa hygienické zariadenia a vytvorí sa wi-fi zóna.
Riaditeľ Bábkového divadla Pavol Hrehorčák netají svoju radosť a divákov ubezpečuje, že divadlo bude fungovať aj počas rekonštrukcie.
„A už prvá premiéra vo februári 2013 bude orientovaná na priestor átria a Jorika. Jorik totiž bude upravený na divadelnú produkciu v takej miere, aby sa dalo všetko preniesť v zlom počasí dnu.“
Jorik, ktorý bol pôvodne slobodomurárskou lóžou z roku 1914, získa do konca roka nové okná, pôvodné parkety sa prekryjú novou drevenou podlahou, na ktorú sa budú dať variabilne montovať potrebné technické zariadenia. Zaujímavá klenba s kazetami ostane zachovaná.
Takto to bude vyzerať. Romantiku nahradí minimalizmus. Foto: archív
Poznámka
Ostrov kultúry či nekultúry?
Nepatrím k megaochranárskym typom, neprežívam ako najväčšiu katastrofu každý vyrúbaný strom, ak to zvážim ako nevyhnutnosť. Ak to však naozaj zvážim ako nevyhnutnosť. V opačnom prípade mi to priam neskutočne prekáža a v tomto konkrétnom som z toho vážne smutná.
Átrium Bábkového divadla možno nie každý z vás pozná. Je to miesto s neskutočnou atmosférou, pri návšteve ktorého sa v centre mesta ocitnete v inom svete. Nečakaná zeleň uprostred betónu a tehál, možno až gýčovo romantické prostredie, ktoré na chvíľu „zavrie ústa“ aj tomu najuvravenejšiemu z nás.
Nikdy som nesnívala o svadbe, no už aspoň desaťročie viem, že ak sa to raz stane, chcela by som obrad práve tam. Asi však očividne ostanem na ocot, keďže sa táto „oáza“ do konca roka prestavia v minimalistickom štýle a tuje nahradí betón.
Rekonštrukcia átria Bábkového divadla patrí k projektom Ostrovov kultúry. Átrium doteraz akýmsi pomyselným ostrovom naozaj bolo, no táto éra už je zrejme za nami. Priestor určený najmä detskému divákovi bude vraj krajší bez stromov. Technickým aspektom tohto rozhodnutia rozumiem, ľudským nie.
Možno by sa ešte dalo všetko zmeniť. Veď na to, aby sa podarilo vychovať z detí kultúrnych ľudí, nestačí hovoriť o kultúrnom správaní a hrať o tom bábkové divadielka. Oveľa dôležitejšie je sa tak aj zachovať. Možno aj k obyčajným tujám.
nit
Ladislav Bobčák: Buď divadlo, alebo záhradu
Architektovi výrub tiež trhá srdce, no vraj sa inak nedá
„Rozrastená zeleň prekáža, takže bude odstránená a vytvorí sa spevnená plocha a trávnik pre aktivity detí,“ uviedol autor architektonického návrhu prestavby Bábkového divadla Ladislav Bobčák. To, že sa však vyrúbu všetky tuje v átriu divadla, sa mnohým Košičanom nepáči.
Nie je podľa vás škoda zelene? Je to malebné miesto v centre Košíc, nepríde o svojho ducha?
- Práve o to som sa snažil, aby neprišlo. Teraz má síce romantického ducha, ale nevidím v rozmiestnení tují žiadnu koncepciu. Stromy tu rastú vyslovene náhodne. Pre architektonický zámer je dôležité, aby boli odstránené, plocha bude spevnená pre divadelné aktivity a vznikne tu trávnik pre hranie sa s interaktívnymi hračkami.
Nebude tu teda okrem trávnika žiadna zeleň?
- Minimalizujeme ju. Na bočné murované ploty chceme umiestniť brečtan, takže presunieme zeleň do vertikálnej polohy. Eventuálne to môže byť aj napríklad pestrofarebné, ľudovo nazývané psie víno. S pamiatkarmi sme otázku zelene v átriu konzultovali. Ak mám vyťať strom, trhá mi to srdce. Buď tu riešime priestor pre divadelné účely, alebo z toho urobme záhradu. Nedá sa to inak vyriešiť.
Naozaj nedá?
- Pre deti to musí byť flexibilný priestor. Stromy budú nahradené tromi novými tujami a priestor bude doplnený sklenenými vitrínami s bábkami na penzii, ktoré budú zospodu nasvecované. Priestor átria bude s dvoma javiskami vyplnený dostatočne. Nie je to záhrada, ale divadlo.
Takže zeleň nahradí betón?
- Pôvodne betónové hľadisko bude nahradené novým hľadiskom iného tvaru z pohľadového betónu. Pôvodné schodiská a lávka sú kovové, ale predovšetkým v havarijnom stave. Budú nahradené novými vo forme nerezu matnej sivej farby. Pôvodné, zložité schodisko bude nahradené jednoduchým minimalistickým. Mojím cieľom nie je nahrádzať pseudobaroko, nie je to autentické a je mi to cudzie. Prostredie však ostane pôvodné, duch by sa mal zachovať.
Ľudia však toto miesto milujú, možno je chaotické, ale je to kúsok prírody na nečakanom mieste.
- Navrhovaný priestor átria bude voľnejší. Keďže v zadaní boli dve javiská a interaktívne hračky, bolo nutné hľadať novú polohu pre vzrastlú zeleň. Dôležité je rátať s pevným podkladom, vyhovujúcim kočiarom, ale aj mamičkám v lodičkách, aby sa nezabárali do zeme. V medzipriestoroch bude určite trávnik a uvažujeme, že do veľkorozmerných kvetináčov umiestnime aj tuje.
Prečo teda radšej nenecháte tie pôvodné? Bude to menej kritiky i nákladov... Načo ničiť existujúce a riešiť to potom nanovo?
- Nedovolil by som si len tak vyrúbať stromy, zeleň je zeleň a nerastie týždeň. Lenže súčasné stromy v súčasnosti zabraňujú prevádzke pri premietaní v exteriéri. Je to určitá daň za flexibilnejšie využívanie átria.
nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári