Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Okresný súd Košice I sa už zaoberá prípadom vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho. Denníku Korzár to potvrdil predseda súdu Radoslav Lacko. Koná aj Okresná prokuratúra Košice I.
KOŠICE. Ministerstvo spravodlivosti SR minulý týždeň informovalo, že spis L. Csatáryho bude odoslaný do Košíc.
Jeho súčasťou je rozsudok Ľudového súdu v Košiciach z júna 1948, ktorým bol Csatáry uznaný vinným a odsúdený na trest smrti za vojnové zločiny, ktorých sa dopustil v roku 1944 ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach.
„Ministerstvo spravodlivosti poskytne súdom súčinnosť. Nemôže však zasahovať do rozhodnutia súdov,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
„Bez ohľadu na časový postup ide o zločiny, ktoré musia byť potrestané a nesmú byť premlčané. Dôležité však bude, či náš súd vydá rozkaz na jeho vydanie a či maďarské súdy vyhovejú vydaniu a aký postup zvolia jeho maďarskí advokáti.“
Rozhodnú čo najrýchlejšie
Predseda košickej okresnej jednotky Lacko nám dnes potvrdil, že súčasťou spisu je žiadosť o vydanie Csatáryho na trestné stíhanie.
„V súčasnosti posudzujeme zákonné podmienky postupu,“ povedal. Na našu otázku, ako dlho môže tento posudzovací proces trvať, Lacko dodal: „V danom štádiu to nie je možné presne určiť. Snahou Okresného súdu Košice I je rozhodnúť čo najrýchlejšie a predovšetkým zákonne.“
Ako však celý prípad vydania vojnového zločina dopadne, sa nedá odhadnúť, lebo Csatáry má 97 rokov. V súčasnosti sa nachádza v domácom väzení v jeho byte v Budapešti.
Pripomeňme, že počas 2. svetovej vojny pôsobil ako policajný veliteľ v Košiciach. V roku 1944 bol poverený likvidáciou židovského geta, ktoré vtedy zabralo Maďarsko.
Ako jeden z vykonávateľov deportácií sa spolupodieľal na odsune asi 15 700 Židov. Počas deportácií sa podľa viacerých svedectiev očitých svedkov dopustil vojnových zločinov.
Bol zodpovedný za mučenie a popravy väzňov. Osobne sa zúčastnil na fyzických útokoch na civilistov.
Koná aj prokuratúra
Prípadom Csatáryho sa zaoberá už aj Okresná prokuratúra Košice I. V stredu jej totiž istý Košičan doručil trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania zločinu proti ľudskosti.
Podľa hovorcu krajskej prokuratúry Milana Filička sa v ňom uvádza, že v odsudzujúcom rozsudku Csatáryho nie je zmienka o deportáciách obyvateľov Košíc do fašistického Nemecka v januári 1945. Rozsudok sa vraj týka len skutkov spáchaných v máji a júni 1944 a v novembri 1944.
Oznamovateľ uvádza, že jeho otec bol deportovaný na nútené práce do Nemecka v januári 1945, o čom predložil potvrdenie Správnej komisie mesta Košíc z roku 1945.
Oznamovateľ žiada, aby bolo začaté trestné stíhanie a aby bol Csatáry braný na zodpovednosť aj za skutok, respektíve skutky z januára 1945.
Trestné oznámenie bolo pridelené prokurátorovi, ktorý je povinný vykonať opatrenia, aby sa o trestnom oznámení mohlo rozhodnúť do 30 dní od prijatia trestného oznámenia.
V tejto lehote teda musí prokurátor prípadne policajt, ktorému môže prokurátor vec odovzdať, rozhodnúť buď o začatí trestného stíhania alebo o odložení veci.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári