Nepáči sa nám, keď je príliš zima, ale nie sme nadšení ani z tropických horúčav. Prežiť kruté mrazy alebo príliš veľké páľavy bez ujmy na zdraví a v pohode nie je také jednoduché.
Najúčinnejšou ochranou, ako predísť šokom z prehriatia, je dostatočný pitný režim. Najcitlivejšie na horúčavy sú deti a starí ľudia. Najmä seniori sú rizikovou skupinou a dehydratácia ich organizmu sa môže skončiť veľmi zle. Nepociťujú síce smäd, ale nedbajú ani na rady lekárov, že by mali vypiť denne dva až tri litre vody.
Všetci vieme, že najlepšou ochranou je piť a piť. Otázne zostáva, či aj vieme čo, aby sme dali telu to, čo vtedy potrebuje. Chladený nápoj nie je práve to, čo si pýta. Telo sa snaží zohriať alebo schladiť každý nápoj či jedlo na potrebných 36 - 37 stupňov. Keď do seba vlejeme ľadovú tekutinu, spôsobime žalúdku teplotný šok a riadne sa zapotí, kým pomyselný "čajník" v našom tele dosiahne potrebnú teplotu. Keď sme pri čaji, práve tento mierne teplý nápoj, obsahujúci teín a kofeín povzbudí myseľ a udrží krvný tlak v optimálnych hodnotách, keďže v horúčavách klesá. Jeho látky ako pektín, aminokyseliny a cukor podporujú tvorbu slín, ktoré vyvolajú pocit chladu. Aj potenie naše telo ochladí. Močopudné účinky zasa odvázajú z tela viac tepla. Čaj blahodarne pôsobí aj na funkciu mozgového centra, ktoré reguluje telesnú teplotu.
Orosená desiatka zlatého moku neprospieva. Alkohol ako taký rozširuje cievy a telo sa ešte viac prehreje. Aj preto máme zavše chuť ešte na ďalšie, ale smäd to neuhasí a ani chladnejšie nám nebude. Ak sa človek nachádza v klimatizovaných priestoroch, napríklad v aute, mal by vypiť o pár pohárov vody viac, pretože klimatizácia vysušuje vzduch a znižuje pocit, že sa človek potí, a práve to môže spôsobiť dehydratáciu. Najprv sa telo usiluje vykompenzovať teplo tým, že sa začne potiť alebo prekrvovať. Po štvrťhodine zlyháva regulačný systém. Teplota sa zvyšuje až na 40 stupňov Celzia a môže dôjsť ku kolapsu. Po polhodine sa teplota zvyšuje až na 42 stupňov C, čo je už smrteľná hranica. Organizmus sa prehreje.
Špecifickou skupinou sú naše deti. Zabúdať by sme nemali na ochranu ich pokožky opaľovacím krémom s vysokým faktorom a olejčekom. Odpočívať by mali v tieni. Chýbať by nemali slnečné okuliare a na rozdiel od dospelých by v žiadnom prípade nemali piť čaj, ale vodu alebo ovocné šťavy s výživnými látkami a vitamínmi. Prehriatie organizmu dieťaťa môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Vyhýbať by sme sa mali aj teplým polievkam a ponúknuť im zeleninu, ovocie, keksy.
"Na oddelení urgentného príjmu UNLP na Triede SNP zaznamenávajú lekári pri horúčavách značný vzostup dehydrovaných pacientov, ktorí prichádzajú aj v noci. Väčšinou sú to starší ľudia. Centrálne prijímacie oddelenie, pracovisko Rastislavova ošetrilo najviac kolabujúcich ľudí z tepla vo veku 30 - 40 rokov, ktorí vzhľadom na vitalitu podcenili pitný režim. Najväčšie ťažkosti v tomto počasí však majú starší ľudia v súvislosti s pridruženými chorobami, najmä s vysokým krvným tlakom, ischemickou chorobou srdca, astmatici a tí, ktorých trápi chronická bronchitída. Za 24 hodín ošetria lekári aj 50 pacientov. Na Rastislavovej ich bolo najviac 4. júla. Až 57 s kolapsom. Dlhotrvajúce tropické počasie znamená pribúdanie pacientov so zvýšenými teplotami, čo mnohokrát súvisí s prehriatím organizmu. Zvýšil sa aj počet infektov. Ide najmä o tráviace ťažkosti a zvracanie," zhodnotila situáciu v nemocniciach hovorkyňa Ladislava Šustová.
Aby sme prežili horúčavy bez problémov, nemali by sme sa zdržiavať v prostredí s vysokou teplotou a vlkosťou, ani na priamom slnku. Pomôže ľahké oblečenie z prírodných materiálov, hlavu by sme si mali chrániť prikrývkou, čím predídeme úpalu. Miestnosti by sme mali vetrať len skoro ráno a neskoro večer. Vonku by sme sa mali zdržiavať skoro ráno a po západe slnka. Ani s klimatizáciou by sme nemali hazardovať. Teplota má byť nastavená maximálne o sedem stupňov nižšia, ako je vonku. Ovlažovať by sme si mali tvár a dekolt vlhkou handričkou, čím sa zvýši odparovanie. Vypiť treba dva až tri litre tekutín. Prievan nepomôže. Teplý vzduch zvonku aj tak miestnosť neochladí, ale riskujeme prechladenie a zápaly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári